X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Aresztowanie Władysława Gomułki

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 06:00
- Towarzysz Wiesław nie powiedział o tym, jak szkodliwa była jego działalność. Co gorzej, towarzysz Wiesław powrócił na swoje dawne, fałszywe, nacjonalistyczne pozycje – tak w grudniu 1948 Zenon Kliszko oskarżał Władysława Gomułkę.
Audio
  • Aresztowanie Gomułki - komentarz dr Pawła Machcewicza
  • Prawicowe odchylenie Gomułki - relacja ppłk.Józefa Światły
  • Przygotowania do odsunięcia Gomułki - relacja ppłk. Józefa Światły
  • Rewizja u Gomułki - relacja ppłk. Józefa Światły
  • Jerzy Albrecht oskarża Gomułkę - relacja ppłk. Józefa Światły
  • Śledztwo przeciwko Gomułce - relacja ppłk. Józefa Światły
  • Gomułka w więzieniu - relacja ppłk. Józefa Światły
Władysław Gomułka, PAPCAF-ARCHIWUM AW
Władysław Gomułka, PAP/CAF-ARCHIWUM /AW/

- Jest waszym partyjnym prawem krytykować to, co uważacie za niesłuszne. Jest moim partyjnym prawem bronić się przed zarzutami, które ja uważam za niesłuszne. Oświadczam wam towarzysze, że stoję na stanowisku swojej samokrytyki. Jeśli ktoś, towarzysze, próbuje mnie zepchnąć na pozycje antypartyjne, to ja wam oświadczam, że na takie pozycje się zepchnąć nie dam – odpierał ataki Gomułka.

Trwał kongres zjednoczeniowy PZPR. Blisko trzy lata później, 2 sierpnia 1951 Gomułka został aresztowany. Oskarżono go o odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne.

- Bierut i popierający go ludzie oskarżyli go o szereg bardzo poważnych przewinień: niedocenianie wiodącej roli Związku Radzieckiego we wspólnocie socjalistycznej, nieufność do radzieckich wzorów budowy socjalizmu, niechętny stosunek do kolektywizacji i brak poparcia dla radzieckiego stanowiska w kwestii Jugosławii. Gomułka nie chciał się przyłączyć do ataku polityczno-propagandowego na ten kraj – komentował w audycji ”Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej” dr Paweł Machcewicz.

Zdaniem historyka konflikt między Bierutem, a Gomułką miał swoje korzenie jeszcze w czasach okupacji. Działacze PPR już wówczas mieli inne poglądy na rolę partii i stosunek do władz radzieckich. Gomułka, choć nie był demokratą, jednak uważał, że partia powinna zachować pewną autonomię. Sądził, że wprowadzenie na wzór radziecki kolektywizacji w rolnictwie będzie zgubne dla Polski. Bierut natomiast, przysłany z Moskwy w 1943 roku, bardzo ściśle realizował polecenia Stalina.

O służalczej postawie Bieruta wobec Stalina i metodach walki z przeciwnikami politycznymi mówił ppłk. Józef Światło, wysoki urzędnik Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który w grudniu 1953 roku uciekł na Zachód. W cyklu audycji ”Za kulisami bezpieki i partii”, nadawanym  na antenie Rozgłośni Polskiej RWE podkreślał:

- Najpierw Bierut mówił o prawicowym odchyleniu Gomułki i o tym, że nie ma u niego zmysłu kolektywnej pracy, potem stopniował oskarżenia i twierdził, że tow. Wiesław działał w interesie imperializmu.

W audycji dotyczącej rewizji przeprowadzanych u Gomułki relacjonował:

- Komunistyczna dyktatura boi się ludzi ideowych, komuniści dobierają świadomie ludzi o nieczystych sumieniach, których trzymają w ręku strachem przed ujawnieniem ich przeszłości. W tym celu organy bezpieki gromadzą nieustannie materiał.

Po kongresie zjednoczeniowym PZPR w 1948 roku, Władysław Gomułka i partyjni zwolennicy zaczęli być odsuwani od stanowisk, potem zaczęły się aresztowania. Funkcjonariusze bezpieki przyjechali po tow. Wiesława do Krynicy, gdzie wraz z żona spędzał urlop. Był 2 sierpnia 1951 roku. Został przewieziony do tajnego więzienia MBP w Miedzeszynie. Była to odosobniona willa o kryptonimie ”Spacer”. Przeciwko Gomułce zaczęto prowadzić bardzo drobiazgowe śledztwo, nadzorowane przez samego Bieruta. Ale do procesu nie doszło. W grudniu 1954 roku, już po śmierci Stalina, Gomułka wyszedł na wolność. Lata spędzone w areszcie pomogły mu w budowie kapitału politycznego i uzyskaniu społecznego poparcia. Wyniosło go to do władzy w październiku 1956 roku.

Jakie były kulisy aresztowania Władysława Gomułki - posłuchaj komentarza dr Pawła Machcewicza oraz relacji ppłk. Józefa Światły.

Czytaj także

Wolna Europa i Józef Światło

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 14:00
Sprawa Światły wyszła na jaw, gdy 17 września 1954 na biurko Jana Nowaka-Jeziorańskiego trafiła przez pomyłkę (na kopercie było przekreślone nazwisko urzędnika konsulatu USA w Monachium) taśma, zawierająca jedną z relacji Światły.
rozwiń zwiń