Historia

Cudo z lipowego drewna

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 16:00
Był człowiekiem genialnym. Nie miał swego biografa, tak, jak jego rówieśnik, Leonardo da Vinci, o którym tyle pisał Giorgio Vasari. A stworzył największy gotycki ołtarz na świecie. Swoje dzieło pokazał mieszkańcom Krakowa 25 lipca 1489 roku.
Audio
Ołtarz Wita Stwosza, wikipediacc
Ołtarz Wita Stwosza, wikipedia/cc

Wit Stwosz zbudował ołtarz z drewna lipowego. Zdaniem architekta, profesora Politechniki Krakowskiej, Wiktora Zina, Stwosz musiał wiele czasu poświęcić na wybranie drzew do budowy ołtarza.

- Nie miał z tym problemu, Polskę porastały ogromne lasy, lip nie brakowało. Nasz kraj był potentatem w produkcji miodu, wysyłaliśmy go nawet na dwór do Habsburgów, a lipa jest drzewem niezwykle wdzięcznym dla rzeźbiarza – mówił profesor. 

Wybrał drzewa, które już wtedy, w XV w. miały po 300 lat. Potężne figury robił z jednego kloca. Drewno było nasycone sokiem z czosnku. To miało je chronić przed szkodnikami. Być może dzięki temu ołtarz przetrwał do dziś.

- Stwosz był realistą, pedantem i umiał świetnie podpatrywać ludzi – twierdził prof. Zin. – Patrząc na jego dzieło, można snuć studia kostiumologiczne, anatomię, psychologię.

Wit Stwosz przyjechał do Krakowa mając 32 lata, tu się osiedlił, miał dwie żony i trzynaścioro dzieci. Koszt budowy ołtarza wyniósł 3 tys. florenów. W tamtych czasach można było za to kupić 4 kamienice. Za dom w Norymberdze wielki mistrz zapłacił 800 florenów.

Ołtarz w bazylice Mariackiej dotrwał do sierpnia 1939, wtedy z obawy przed Niemcami, Polacy pod kierunkiem prof. Karola Estreichera postanowili dzieło Stwosza zdemontować. Prace wykonywano w wielkiej tajemnicy, w nocy. Znaleziono sposób na demontaż najcięższych figur. Ołtarz został wywieziony, a po wojnie ponownie zamontowany. Do dziś cieszy oczy tysięcy turystów odwiedzających Kraków.

Posłuchaj opowieści o Wicie Stwoszu, jego arcydziele i tajemnicach kościoła Mariackiego w archiwalnej audycji z udziałem prof. Wiktora Zina.

Czytaj także

"Hejnalista" - reportaż Katarzyny Pelc

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2007 18:15
Przez pełną dobę, co godzinę otwierają zaczarowane cztery okienka i grają ... najsłynniejszą krakowską melodię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ołtarz Wita Stwosza pod lupą ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 11:00
Badania będą prowadzone do soboty przez dzień i noc. Wszystkie metody badań są nieinwazyjne dla dzieła.
rozwiń zwiń