X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Piekło ponad dwustu tysięcy więźniów Dachau

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 05:55
W obozie przeprowadzano zbrodnicze pseudomedyczne eksperymenty na więźniach. Był on również pewnego rodzaju "placówką szkoleniową" dla esesmanów.
Kapitant Alfred de Grazia w wyzwolonym przez Amerykanów Dachau. Maj 1945
Kapitant Alfred de Grazia w wyzwolonym przez Amerykanów Dachau. Maj 1945Foto: Wikipedia

29 kwietnia 1945, oswobodzony został niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Dachau. Dziś obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

Według dokumentów obozowych, przez Dachau przeszło ponad 206 tysięcy więźniów, z których zmarło ponad 31 tysięcy. Jedną trzecią stanowili Polacy. Według innych szacunków, liczba więźniów sięgnęła 250 tysięcy, a ofiar było - 148 tysięcy. Obóz w Dachau przeżyli między innymi: Tadeusz Borowski, Stanisław Grzesiuk, Gustaw Morcinek, a także zmarli w ostatnich latach: ojciec Marian Żelazek, arcybiskup Kazimierz Majdański, kardynał Adam Kozłowiecki i kardynał Ignacy Jeż. Kardynał Jeż był trzy lata więziony w Dachau. W 2006 roku, jeszcze jako biskup, wspominając dzień wyzwolenia, przypomniał, że według rozkazu Himmlera, żaden z więźniów obozu, nie mógł dostać się żywy w ręce aliantów.


Posłuchaj
00:32 Ojciec Marian Żelazek wspomina Dachau Dzień wolności - wypowiedź księdza Mariana Żelazka

 


Posłuchaj
00:18 Kazimierz Majdański wspomina obóz Wyzwolenie obozu - wspomnienia Ignacego Jeża

 

Posłuchaj
00:29 Ignacy Jeż o obozie Ignacy Jeż o obozie

 

Męczennicy z Dachau

Przez obóz w Dachau przeszło wielu duchownych różnych wyznań. Wśród tych, którzy zginęli, byli późniejsi beatyfikowani: biskup Michał Kozal, ksiądz Stefan Frelichowski oraz wielu innych, wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II, w gronie stu ośmiu męczenników drugiej wojny światowej.


Posłuchaj
23:34 Relacja dźwiękowa z Dachau Fragmenty relacji dźwiękowej z uroczystości zorganizowanej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau. (RWE, 19.09.1974)

 

Od ponad 60 lat, w rocznicę wyzwolenia Dachau, księża - więźniowie którzy przeżyli obóz, odbywają pielgrzymkę do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, jako wyraz wdzięczności za ocalenie życia. Tego dnia jest obchodzony, ustanowiony przez Episkopat, Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w okresie II wojny światowej. Jednym z uczestników pielgrzymki do kaliskiej bazyliki w 2004 roku był znany misjonarz z Indii, nieżyjący już ojciec Marian Żelazek. Do Dachau trafił jako młody kleryk. Był tam więziony przez 5 lat. Podczas dziękczynnej pielgrzymki, wspominał wyzwolenie obozu.

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Miejsce eksperymentówW Dachau, nazywanym "obozem odosobnienia", więźniowie byli zmuszani do wyniszczającej pracy na torfowiskach i w piaskarniach. W obozie przeprowadzano zbrodnicze pseudomedyczne eksperymenty na więźniach. Był on również pewnego rodzaju "placówką szkoleniową" dla esesmanów. Więzień nr 37196, kardynał Ignacy Jeż, mówił, że mimo nieludzkich warunków i okrucieństwa esesmanów, niektórzy z jego współtowarzyszy stali się świadkami nadziei.


Posłuchaj
09:50 Dachau w 20 rocznicę wyzwolenia Reportaż Aleksandry Stypułkowskiej z uroczystych obchodów wyzwolenia obozu koncentracyjnego. Przemówienie gen. Alberta Gericha - belgijskiego więźnia Dachau - do młodzieży niemieckiej (j. niemiecki). Rozmowy z uczestnikami uroczystości, m.in. z gen. Tadeuszem Borem-Komorowskim. (RWE, 1965)

 

Posłuchaj i zobacz rozmowę portalu PolskieRadio24.pl z 2018 roku z dr Anną Jagodzińską o obozie w Dachau.

29 kwietnia 2007, w 62. rocznicę wyzwolenia obozu, zmarł arcybiskup Kazimierz Majdański, na którym w Dachau dokonywano pseudomedycznych eksperymentów. Dziełem jego życia był Instytut Studiów nad Rodziną, założony w Łomiankach pod Warszawą. Oficjalne pozwolenie komunistycznych władz na rozpoczęcie działalności tej placówki, nosi datę 29 kwietnia 1975, czyli w 30. rocznicę wyzwolenia Dachau. 70 lat temu, w oswobodzonym obozie koncentracyjnym w Dachau zostało uratowanych około 67. tysięcy więźniów.

(pd)

Czytaj także

Pierwsza ucieczka z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 06:05
Podczas apelu esesmani przez całą noc chodzili między szeregami więźniów, bijąc ich i kopiąc. Po raz pierwszy wymierzono również publiczną karę chłosty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki - ucieczka z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 05:55
Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940 roku. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W 1943 Wołyń zamienił się w piekło na ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 21:30
Mówiono, że ci, którym udało się przeżyć, siwieli w ciągu jednej nocy. - W Warszawie nikt sobie nie wyobrażał, że może dojść do tak masowej tragedii - opowiadał w Dwójce prof. Michał Klimecki, historyk, który wziął udział w dyskusji na temat dramatycznych wydarzeń sprzed pół wieku.
rozwiń zwiń