Historia

Francesco Nullo. Bohater Polski i Włoch

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 05:35
1 marca 1826 roku urodził się Francesco Nullo, Włoch, który walczył w szeregach powstańców styczniowych z wojskami rosyjskimi i oddał życie za sprawę polską.
Francesco Nullo, fot. z 2. poł. XIX w.
Francesco Nullo, fot. z 2. poł. XIX w. Foto: Polona/domena publiczna

Francesco Nullo brał udział w powstaniu styczniowym i zginął na polu walki. Mimo upływu lat w  naszym kraju wciąż można odnaleźć liczne dowody pamięci o nim.

U boku Garibaldiego

- Pod wpływem rewolucyjnych idei Wiosny Ludów Francesco Nullo, z wykształcenia handlowiec porzucił spokoju zawód kupca i  został żołnierzem Garibaldiego - słyszymy w audycji. - Jako uczestnik walk o zjednoczenie Włoch był najwaleczniejszym z walecznych, najwierniejszym z wiernych.
W 1849 roku bronił Rzymu przed Francuzami. W szeregach Czerwonych Koszul Garibaldiego walczyli wówczas Polacy, m.in. porucznik Konstanty Ordon i podporucznik Marian Langiewicz, późniejszy wódz i dyktator powstania styczniowego. Niebawem Włosi mieli się za ich poświęcenie odwdzięczyć.

Na pomoc Polakom

Wybuch powstania styczniowego w Polsce został entuzjastycznie przyjęty na Półwyspie Apenińskim. Giuseppe Garibaldi, pamiętający poświęcenie Polaków w walkach o włoskie zjednoczenie, zachęcał do pomocy mieszkającym nad Wisłą powstańcom. Wówczas pułkownik Francesco Nullo postanowił wyruszyć wraz z innymi garibaldczykami do Polski.

- Europa nie dała do tej pory Polsce nic, oprócz mało ważnych not dyplomatycznych, mitingów i platonicznych sympatii - mówił do swych współtowarzyszy Nullo. - My, Włosi, powinniśmy dać coś więcej, bo Polacy nie prawili nam pięknych słówek, ale przyszli i nadstawiali za nas głowy, i to nie jeden raz.


Posłuchaj
09:56 Francesco Nullo.mp3 Francesco Nullo - Włoch walczący o Polskę, aud. H. Pecio z cyklu "Pomnikowe legendy" (PR, 2.11.1979)

Zginął za Polskę

Nullo czuł, że wyprawa ta będzie gestem wdzięczności wobec Polaków. Do Krakowa wraz z włoskimi ochotnikami przybył w kwietniu 1863 roku. Przez Rząd Narodowy został mianowany generałem. W Krakowie Włochów oddano pod dowództwo gen. Józefa Miniewskiego.

Nocą z 3 na 4 maja 1863, 600-osobowy oddział przekroczył granicę zaboru rosyjskiego. Rankiem odniósł pierwszy sukces nad wojskami carskimi pod Podłężem. Następnego dnia Włosi dotarli do Krzykawki (pod Olkuszem). Tam 5 maja doszło do bitwy, podczas której Francesco Nullo dowodził prawym skrzydłem formacji. Aby nie dopuścić do okrążenia jego oddziału przez armię rosyjską próbował wyciągnąć przeciwnika z lasu. Miał nadzieję, że jego garibaldczycy w walce wręcz zwyciężą z carską armią. Pierwsza kula trafiła w konia, na którym jeździł, druga już prosto w jego serce. Ciało pułkownika Nullo zostało pochowane w Olkuszu, gdzie spoczywa do dziś.

mb/im

Zobacz więcej na temat: Powstanie Styczniowe Włochy
Czytaj także

Powstanie styczniowe. Zwycięstwo ducha

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 06:00
- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje, jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki. 161 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, rozpoczęło się powstanie styczniowe, największy zryw narodowowyzwoleńczy przeciwko rosyjskiemu zaborcy. 
rozwiń zwiń