Historia

Holenderski rząd wyda 150 mln euro na kupno obrazu Rembrandta od Rothschildów

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 05:40
Po tym, gdy holenderski senat zatwierdził przeznaczenie 150 mln euro na zakup obrazu "De Vaandeldrager" Rembrandta, sprawa zakupu przez Holandię arcydzieła wydaje się przesądzona.
De Vaandeldrager (1636) Rembrandta (fragm. obrazu)
"De Vaandeldrager" (1636) Rembrandta (fragm. obrazu)Foto: Wikimedia/domena publiczna

Rembrandt_Self-portrait wiki 1200.jpg
Rembrandt. Geniusz, który umarł w nędzy

Rembrandt i historia Holandii

"De Vaandeldrager" przez kilka stuleci był w prywatnych rękach. Należał m.in. do króla Anglii, a od 1844 roku do rodziny Rothschildów. Dzieło to jest autoportretem malarza.

"Obraz ten, jedno z absolutnych arcydzieł Rembrandta, jest nierozerwalnie związany z historią Holandii", uważa Taco Dibbits, dyrektor Rijksmuseum w Amsterdamie.

W jego ocenie artysta przedstawił siebie jako "zbuntowanego i pełnego brawury". "Namalował siebie jako chorążego. Chorążymi byli mężczyźni, którzy szli na czele wojsk podczas wojny osiemdziesięcioletniej z Hiszpanami. Ta wojna zaowocowała narodzinami Holandii", przypominał Taco Dibbits.

0670_repro.jpg
Vermeer, czyli sztuka, która (być może) ocali świat

Dyskusje wokół zakupu

W grudniu 2021 roku rodzina Rothschildów zgodziła sprzedać obraz "De Vaandeldrager" holenderskiemu państwu. Dzieło trafi do Rijksmuseum w Amsterdamie za cenę 175 mln euro. 150 mln euro zostało wyasygnowane z budżetu państwa, reszta zaś ma pochodzić od Stowarzyszenia Rembrandta i Funduszu Rijksmuseum.

"Dzięki wspólnemu zakupowi jedno z najpiękniejszych dzieł Rembrandta stanie się dostępne dla każdego Holendra", mówiła minister kultury Ingrid van Engelshoven.

Nabycie obrazu było szeroko dyskutowane podczas debat w obu izbach holenderskiego parlamentu. Krytycy uznali za niesprawiedliwe płacenie milionów za obraz w czasie, gdy sektor sztuki i kultury cierpi z powodu ograniczeń związanych z Covid-19.

Opozycyjna lewica chciała, aby rząd przeznaczył taką samą kwotę dla osób samozatrudnionych w sektorze kultury, ale propozycja ta nie znalazła większości izbie niższej parlamentu (Tweede Kamer).

W ubiegłym miesiącu zakup zatwierdziła Tweede Kamer, a 19 stycznia 2022 roku został on zaakceptowany przez izbę wyższą (Eerste Kamer).

***

Czytaj także:

***

Według sekretarza stanu ds. kultury Gunaya Uslua Holandia stanie się oficjalnym właścicielem dzieła w ciągu czterech tygodni. Obraz odbędzie tournee po kraju, by ostatecznie zostać wystawiony w Hall of Fame Rijksmuseum w Amsterdamie. 

Rembrandt van Rijn uważany jest za jednego z największych w historii artystów europejskich i światowych. Był, obok Jana Vermeera i Fransa Halsa, najważniejszym malarzem holenderskiego okresu "złotego wieku" – apogeum kultury, nauki, gospodarki i potęgi militarnej Holandii.

PAP/jp


Czytaj także

W pracowni u Rembrandta

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 17:00
Przedmiotem audycji "Jest taki obraz" było zagadkowe dzieło Rembrandta, zatytułowane "Artysta w pracowni". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja domalowała brakujące fragmenty "Straży nocnej" Rembrandta

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 05:50
Po ponad 300 latach od usunięcia krawędzi obrazu, jedno z najważniejszych dzieł "złotej ery" malarstwa holenderskiego można znów podziwiać w pełnej krasie. 
rozwiń zwiń