X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Zbigniew Wegehaupt - grali z nim wszyscy najwybitniejsi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 05:35
10 lat temu, 13 stycznia 2012 roku w Warszawie, w nocy zmarł na atak serca wybitny kontrabasista Zbigniew Wegehaupt.
Zbigniew Wegehaupt - najlepszy kontrabasista roku 2011 roku. .Koncert z cyklu Gala Top Jazz 2010 miesecznika Jazz Forum.  Zakopane, 2.05.2011 r.
Zbigniew Wegehaupt - najlepszy kontrabasista roku 2011 roku. .Koncert z cyklu Gala Top Jazz 2010 miesecznika Jazz Forum. Zakopane, 2.05.2011 r.Foto: Forum

Jeden z najwybitniejszych

Już od dłuższego czasu muzyk miał kłopoty z sercem... kilka miesięcy wcześniej przeszedł nawet operację wszczepienia by-passów. Traf chciał, że właśnie 12 stycznia źle się poczuł i z pomocą kolegi chciał udać się do swojego lekarza, niestety stracił przytomność. Ponad półgodzinna reanimacja niestety nie przywróciła go życiu i 13 stycznia, zaraz po północy, polska scena jazzowa stracił jednego z najwybitniejszych muzyków.

Jazz Forum zamieszcza niezwykle dokładny zapis kolejno dziejących się zdarzeń: "Śmierć miała miejsce na rogu Hożej i Marszałkowskiej. Przyjaciel Jacek Bziawa odprowadzał Zbyszka od siebie z domu (w tym samym budynku, na tej samej klatce co redakcja Jazz Forum) do samochodu. Zbyszek poczuł się źle i miał jechać do swojego lekarza. Wsiadając do auta, nagle zasłabł. Bez słowa osunął się na przednie siedzenie. Jacek wezwał pogotowie, które przyjechało w ciągu kilku minut. Ratownicy przez pół godziny reanimowali Zbyszka tam na chodniku, ale nie udało się przywrócić Mu życia".

W polskim jazzie znał go dosłownie każdy. Wegehaupt był nie tylko wybitnym muzykiem, lecz też kompozytorem i wykładowcą. Niezapomniane lekcje mogą pamiętać uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia przy ulicy Bednarskiej w Warszawie, gdzie wykładał kontrabas na Wydziale Jazzu. Sam, znacznie wcześniej, studiował w Katowicach na znanym Wydziale Instrumentalnym PWSM - obecnie Akademia Muzyczna imienia Karola Szymanowskiego. Był rok 1974, kiedy jako student dobył I nagrodę w konkursie improwizacji.

Współpracował z najlepszymi 

Co warte podkreślenia, w swoim muzycznym dossier Wegehaupt miał występy i nagrania z wszystkimi słynnymi muzykami jazzowymi w Polsce. Bo jakżeby inaczej traktować informacje w tym względzie. Ewa Kałużna, na stronach "Muzeum Jazzu", taki daje temu wyraz: "Współpracował z najlepszymi – z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Seifertem, Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Andrzejem Kurylewiczem, Jerzym Satanowskim, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Januszem Skowronem, Włodkiem Pawlikiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Krzesimirem Dębskim i wieloma innymi".

O muzyku można pisać długie i ciekawe artykuły, choćby i to: "Zbigniew Wegehaupt urodził się w Katowicach w 1954 roku. Jego pierwszym instrumentem, co typowe dla Mistrzów Polskiego Jazzu był akordeon. Kiedy dorastał, jak niemal każdy z muzyków w późnych latach sześćdziesiątych przeżył moment fascynacji muzyką młodzieżową, sięgnął więc po gitarę. Co również typowe dla naszych Mistrzów, kontrabas wybrał raczej nie z powołania, ale jakoś tak samo wyszło. (...) W szkole średniej Zbigniew Wegehaupt grał bowiem muzykę rockową, a w tej dla kontrabasu nie było zbyt dużo miejsca. Dla polskiego środowiska jazzowego to był doskonały wybór". (Rafał Garszczyński, Mistrzowie Polskiego Jazzu vol. 2 – Zbigniew Wegehaupt)

Wegehaupt oprócz gry u innych prowadził także własny kwartet, z którym nagrał dwie fascynujące płyty: "Wege" i "Tota", a podczas peregrynacji i studiów w RFN (Niemcy Zachodnie) koncertował razem z pianistą Włodkiem Pawlikiem w jego Trio. Między innymi nagrali wybitny album jazzowy "Standards Live". Oprócz tych jazzowych przeżyć, koncertów i płyt, warto też zwrócić uwagę na kilka nazwisk z pogranicza jazzu i nurtów muzyki popularnie współczesnej. Tu warto powiedzieć o trzech płytach ze Stanisławem Sojką: "Blublula" (1981), "Sojka Sings Ellington" (1982) oraz "Matko, która nas znasz" (1982). Nie można zapomnieć także udziału w nagraniu kultowej płyty Grzegorza Ciechowskiego "Obywatel świata" (1992).

Dlatego w dekadę rocznicy śmierci warto wspomnieć tego wybitnego muzyka, a w Internecie znajdziecie wiele nagrań wspólnie z innymi wybitnymi. Warto, bo to piękna muzyka.

PP


Czytaj także

Jan Ptaszyn Wróblewski: jestem człowiekiem radia

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 14:59
- Nie wierzę w pozaradiowe życie - mówił w Jedynce jeden z najbardziej zasłużonych polskich jazzmanów, którego współpraca z Polskim Radiem rozpoczęła się już w latach 50. XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sopocki festiwal '56 - jazz wychodzi z podziemia

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 05:50
- Jazz jest wszędzie i urabia zbiorową psychikę, to jest jego rewelacyjna społecznie właściwość. Festiwal uważam za start polskiego życia jazzowego - mówił Stefan Kisielewski w 1956 roku w Sopocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Stańko: "granie na trąbce jest moim życiem"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 05:50
Trębacz i kompozytor jazzowy, jeden z najoryginalniejszych muzyków jazzowych w Europie. Urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Namysłowski. Połączył jazz z tradycją

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 05:40
82 lat temu, 9 września 1939 roku, urodził się wybitny polski muzyk jazzowy, Zbigniew Namysłowski. Ten wirtuoz saksofonu był w samym środku przemian, których efektem były narodziny polskiego stylu jazzowego.
rozwiń zwiń