X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Średniowieczny rycerz miał małego konia

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 05:40
Nowe badania naukowców z angielskiego Uniwersytetu w Exeter pokazują, że średniowieczne konie bojowe - przedstawiane jako masywne i potężne bestie - w rzeczywistości były wielkości dzisiejszego kucyka.
Ilustracja przedstawiająca walczących rycerzy w XIV wieku
Ilustracja przedstawiająca walczących rycerzy w XIV wiekuFoto: Wikipedia/domena publiczna

Zespół historyków i archeologów przeanalizował największy zbiór znalezionych kości angielskich koni z okresu od 300 do 1650 roku, znalezionych w 171 różnych stanowiskach archeologicznych.

Badanie, opublikowane w "International Journal of Osteoarchaeology", pokazuje, że na hodowlę i trening koni bojowych miała wpływ kombinacja czynników biologicznych i kulturowych, a także cechy behawioralne samych koni, takie jak temperament.

Helen Benkert z Universytetu w Exeter powiedziała, że ani rozmiar, ani sama wytrzymałość kości kończyn nie wystarczą, aby z pewnością zidentyfikować, jak wyglądały konie bojowe.

- Zapisy historyczne nie podają konkretnych kryteriów, które określały konia bojowego. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, że w całym średniowieczu, w różnych czasach, pożądane były konie o różnej budowie, w zależności od zmieniającej się taktyki walki i preferencji kulturowych - wyjaśniała. 

Przedstawienie bitwy pod Muret z 1213 roku. Źr. Wikipedia/domena publiczna Przedstawienie bitwy pod Muret z 1213 roku. Źr. Wikipedia/domena publiczna

W czasie badań archeologicznych okazało się, że najwyższy koń normański został znaleziony w zamku Trowbridge w Wiltshire (Anglia). Najprawdopodobniej był wielkości małych współczesnych koni wierzchowych. W okresie późnego średniowiecza (1200-1350) po raz pierwszy pojawiły się konie większe, a dopiero w okresie po średniowieczu (1500-1650) średni wzrost koni stał się znacznie większy, ostatecznie zbliżając się do rozmiarów nowoczesnych koni gorącokrwistych i pociągowych.

Profesor Oliver Creighton, szef zespołu badaczy, podkreślił, że badania "koni bojowych mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia średniowiecznego angielskiego społeczeństwa i kultury, a także sposobów prowadzenia wojen z wykorzystaniem koni jako broni wojennej, ułatwiającej przemieszczanie się oraz mającej wpływ na przebieg bitew".

Źr. eurekalert.org

Czytaj także

"Ostatni pojedynek". Prawdziwa historia za filmem Ridleya Scotta

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 12:44
Przedstawione przez reżysera wydarzenia to średniowieczny odpowiednik współczesnych afer kryminalnych i obyczajowych pokroju historii O.J. Simpsona, Billa Clintona i Moniki Lewinsky, skandali w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Historia ekscytowała elity Europy Zachodniej, a jej finał, tytułowy "ostatni pojedynek", obserwowali najpotężniejsi ludzie we Francji. Nic dziwnego, zawierała bowiem wszystkie elementy dobrego skandalu: seks, przemoc, zdradę, pieniądze i władzę.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

U wybrzeży Izraela wyłowiono miecz krzyżowca. Przeleżał w morzu 900 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 05:45
Ostrze około metrowej długości, w całości pokryte pancerzami pąkli i muszlami innych zwierząt, zostało wydobyte z dna morskiego w pobliżu góry Karmel w Izrealu przez nurka-amatora Shlomiego Katzina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnicze runiczne imię na anglosaskim krzyżu

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 05:45
Sam fakt, że odnaleziony w północno-wschodniej Anglii złoty krzyżyk zawierał runiczne inskrypcje, już był czymś niespotykanym. Tymczasem badacze odkryli kolejną niespodziankę: runy na krzyżyku układają się w niespotykane dotąd staroangielskie imię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Pomorzu odkryto elitarny pochówek sprzed blisko tysiąca lat

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 05:40
Dwa bursztynowe pierścienie, misa z brązu i żelazny nóż w skórzanej pochewce z okuciami z brązu znajdowały się w grobie mężczyzny z przełomu XI i XII wieku, który archeolodzy odkryli w Ostrowitem (Pomorskie). Zdaniem badaczy zmarły był przedstawicielem ówczesnych lokalnych elit.
rozwiń zwiń