X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

"Ludzie wolni są braćmi" - tak brzmiało motto Legionów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 05:40
9 stycznia 1797 roku starania generała Jana Henryka Dąbrowskiego doprowadziły do powstania na terenie Włoch Legionów Polskich, formacji wojskowej, która miała walczyć o niepodległość Polski przy boku wojsk włoskich i francuskich, dowodzonych przez Napoleona Bonaparte.
Fragment obrazu Juliusza Kossaka pt. Generał Jan Henryk Dąbrowski na czele Legionów, akwarela z 1882 r.
Fragment obrazu Juliusza Kossaka pt. "Generał Jan Henryk Dąbrowski na czele Legionów", akwarela z 1882 r.Foto: Wikimedia/domena publiczna

Współtwórcami Legionów byli m.in. Karol Kniaziewicz i Józef Wybicki.

- Do polskiego wojska we Włoszech napływali głównie dezerterzy z amii austriackiej, wcieleni do niej przymusowo – mówił historyk prof. dr hab. Andrzej Szwarc w cyklicznej audycji Polskiego Radia "Historia Polski". – W Legionach Polskich panował demokratyczny duch, awansować mogli również ludzie pochodzenia plebejskiego, nie stosowano kar cielesnych i wszyscy zwracali się do siebie "obywatelu".

Historia hymnu Polski - zobacz serwis specjalny

Mundury i sztandary były zbliżone do polskich, język komend i stopnie wojskowe również były polskie. Trójkolorowe kokardy przypięte do mundurów nawiązywały do rewolucji francuskiej, symbolizowały sojusz i protekcję Republiki. Na naramiennikach mundurów żołnierze Legionów nosili napis "Ludzie wolni są braćmi". Wierzyli, że przez pokonaną przez Napoleona Austrię przejdą do Polski.

- Wiarę tę odzwierciedlała popularna wśród legionistów pieśń autorstwa Józefa Wybickiego, która potem stała się hymnem Polski - zaznaczył prof. Szwarc.


Posłuchaj
05:35 06 Legiony Polskie.mp3 O Legionach Polskich mówił prof. Andrzej Szwarc w cyklicznej audycji "Historia Polski". (PR, 2004)

 

Hymn w pierwotnej wersji brzmiał: "Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy. Co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy. Marsz, marsz Dąbrowski, z ziemi włoskiej do Polski, za twoim przewodem złączym się z narodem".

Rzeczywistość okazała się bardziej skomplikowana. Napoleon jeszcze w 1797 roku zawarł pokój z Austriakami. Wojna niedługo potem rozpoczęła się od nowa. Po stronie Austrii stanęła Rosja. Legioniści ponosili duże straty w kolejnych bitwach.

Posłuchaj, kiedy i dlaczego Legiony Polskie zrobiły się dla Napoleona niewygodne.

W Legionach służyło około tysiąca oficerów oraz 25 tysięcy podoficerów i szeregowych. Wielu z nich walczyło potem o sprawę polską. Tworzyli świetnie przeszkoloną kadrę dowódczą w armii Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego oraz uczestniczyli w powstaniu listopadowym.

im

Czytaj także

"Mazurek Dąbrowskiego" - hit, który przeszedł do historii

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 05:45
20 lipca 1797 roku po raz pierwszy publicznie zaśpiewana została "Pieśni Legionów Polskich". Utwór napisany przez Józefa Wybickiego w lipcu 1797 roku podczas pobytu polskich żołnierzy we włoskim Reggio Emilia, który na cześć gen. Jana Henryka Dąbrowskiego nazwano "Mazurkiem Dąbrowskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napoleon Bonaparte – wielki mały człowiek

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 05:40
- Pojawił się znikąd, z małej, niewiele znaczącej wyspy na Morzu Śródziemnym i błyskawicznie zaszedł na szczyty władzy – opisywała Napoleona Bonaparte Hanna Maria Giza na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napoleon Bonaparte zawsze rozpalał namiętności i budził zaciekłe spory

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 06:00
- Potrafię być lisem i lwem. Sztuka rządzenia polega na tym, aby wiedzieć, kiedy należy być jednym, a kiedy drugim - mawiał Napoleon Bonaparte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

III rozbiór Polski - zachwianie równowagi w Europie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 05:40
- Trzy upiorzyce wyssały z Polski życie państwowe. Były to siostry rodzone – konfederacja barska, radomska i targowicka. Najbardziej winną upiorzycą była konfederacja barska, gdyby nie ona państwo polskie nie upadłoby w XVIII wieku – pisał Stanisław Cat-Mackiewicz.
rozwiń zwiń