X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Czechy. Naukowcy odkryli biżuterię z V wieku naszej ery

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 05:40
Poszukiwacze skarbów odnaleźli w pobliżu czeskiego miasta Rakovník artefakty pochodzące z czasów wielkiej wędrówki ludów - złoty pierścień i klamrę. Chociaż od odkrycia minął rok, naukowcy dopiero niedawno zdecydowali się upublicznić informację.
Archeolog przy pracy - zdjęcie ilustracyjne
Archeolog przy pracy - zdjęcie ilustracyjne Foto: Microgen/Shutterstock

Biżuteria została dokładnie przebadana przez międzynarodowy zespół, składający się z archeologów z muzeum w Rakovníku i ekspertów z paryskiej Sorbony. Pierścień i klamra były analizowane przez rok - w tym czasie zostały między innymi prześwietlone promieniami rentgenowskimi oraz przebadane za pomocą spektrometrów. 

Jak podaje portal Archeology News Network zarówno pierścień, jak i klamra są ozdobione czeskimi granatami i almandynami, prawdopodobnie pochodzącymi z Indii lub Sri Lanki. Według naukowców biżuteria została wyprodukowana w drugiej połowie V wieku naszej ery w zakładzie w Rawennie bądź w Konstantynopolu. Eksperci twierdzą, że znalezisko można precyzyjnie datować na podstawie podobnych odkryć - między innymi przedmiotów pochodzących z grobowca króla Franków Childeryka I, który zmarł w 481 roku naszej ery.

Zdaniem badaczy liczący około 1500 lat skarb jest jednym z najbardziej niepowtarzalnych w Europie. Wyjątkowość znaleziska opiera się na pierścieniu, który zachował się w nienaruszonym stanie, co nie jest powszechnym zjawiskiem. Inna sytuacja ma się z klamrą, która do naszych czasów dotrwała w trzech częściach.

- W całej Europie znajduje się zaledwie kilka znalezisk o podobnym znaczeniu. Przedmioty te musiały więc należeć do członka ówczesnej klasy rządzącej: króla, ambasadora lub przedstawiciela znamienitego rodu - zacytował wypowiedź archeolożki Kateřiny Blažkovej z Muzeum w Rakovníku portal Archeology News Network. 

Naukowcy nie chcą zdradzić dokładnego miejsca znalezienia pierścienia i klamry - wiadomo jedynie, że przedmioty zostały zakopane na polu w pobliżu miasta Rakovník, niedaleko dawnej średniowiecznej drogi. Badacze podejrzewają, że biżuteria pochodzi z rabunku.

- Na stanowiskach archeologicznych z V i VI wieku naszej ery, czyli z okresu wielkiej wędrówki ludów, często można natrafić na przedmioty pochodzące z kradzieży - mówiła archeolożki Kateřiny Blažkovej. - Prawdopodobnie ktoś okradł grób jakiegoś arystokraty, przewiózł łupy w okolice Rakovníka, tu je podzielił i zakopał. Nie wiemy, dlaczego nigdy po nie nie wrócił. - dodała. 

Źr. Archeology News Network/jb


Czytaj także

Nasi przodkowie rośli z zimna. Naukowcy zbadali wpływ klimatu na rozmiary ciał pierwszych Homo sapiens

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 05:40
Średni rozmiar ciała ludzi zmieniał się znacząco w ciągu ostatnich milionów lat i jest silnie związany z temperaturą otoczenia - twierdzą naukowcy z Cambridge i Tybingi. Surowy klimat napędzał ewolucję w kierunku zwiększenia rozmiarów ciała, czego nie można powiedzieć o cieplejszym środowisku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołajki: odkryto pozostałości prehistorycznych osad i dawnych cmentarzy

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 05:40
Podczas budowy kompleksu apartamentów odkryto cenne stanowisko archeologiczne, które skrywa ślady osady z neolitu, osady z okresu wpływów rzymskich, a także dwa cmentarze - jeden z początku XVIII w., gdy przez Mazury przeszła dżuma, drugi z okresu XVII-XIX w.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy przebadają szczątki rycerzy poległych w bitwie pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 05:40
Prawie 40 tysięcy kości uczestników słynnej bitwy z 1410 roku zostanie poddanych badaniom antropologicznym. Dzięki nim będzie można ustalić nie tylko, jak rycerze wyglądali, lecz także, co jedli i na co chorowali. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

U wybrzeży Izraela wyłowiono miecz krzyżowca. Przeleżał w morzu 900 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 05:45
Ostrze około metrowej długości, w całości pokryte pancerzami pąkli i muszlami innych zwierząt, zostało wydobyte z dna morskiego w pobliżu góry Karmel w Izrealu przez nurka-amatora Shlomiego Katzina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chorwacja. Archeolodzy odkryli zabudowania migrantów chroniących się przed Germanami

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 05:40
Na chorwackiej wyspie Rab badacze odnaleźli ślady po zabudowie wzniesionej przez migrantów-osadników z Dalmacji, która miała ich chronić przed Ostrogotami. Archeolodzy odkryli również elementy mogące świadczyć o tym, że w wiekach późniejszych wyspę zalała kolejna fala migracji, tym razem ludzi uciekających przed atakami Słowian lub Awarów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryto grobowiec skarbnika Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych faraonów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 05:30
Archeolodzy odkryli liczącą ok. 3200 lat kryptę w nekropolii w Sakkarze. Należała najprawdopodobniej do Ptaha-M-Wia, wysokiego urzędnika w czasach świetności antycznego Egiptu. Nie odnaleziono sarkofagu, właściciel miejsca spoczynku został zidentyfikowany na podstawie hieroglifów. 
rozwiń zwiń