X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Pompeje. Odkryto pokój niewolników. Jest wielkości dzisiejszych "mikroapartamentów"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 05:50
Mierząca 16 metrów kwadratowych izba była częścią Civita Giuliana, willi zamożnego obywatela, najpewniej pełniła funkcję sypialni dla trzech osób, w tym prawdopodobnie jednego dziecka. 
Pokój niewolników w Pompejach
Pokój niewolników w PompejachFoto: PAP/EPA/ Ciro Fusco

- Odkrycie stanowi okno na rzeczywistość ludzi, którzy rzadko pojawiają się w źródłach historycznych - powiedział w oświadczeniu Gabriel Zuchtriegel, dyrektor generalny Parku Archeologicznego w Pompejach. - Pomaga nam to odkryć część starożytnego świata, o której w przeciwnym razie wiedzielibyśmy niewiele, ale która mimo to jest niezwykle ważna.

Skromna izba

W pokoju znaleziono trzy prycze o drewnianej ramie i sznurowanym sienniku. Dwa z nich mierzą ok. 1,7 m, jedno 1,4 m - na tej podstawie naukowcy podejrzewają, że w izbie mieszkało dwoje dorosłych i dziecko. Na miejscu odnaleziono też garnek oraz pozostałości metalowych przedmiotów i strzępy materiału. Mieszkańcy przetrzymywali swój skromny dobytek w skrzyni i pod łóżkami. Odnaleziono tam też osiem ceramicznych amfor, które służyły najprawdopodobniej do przechowywania zapasów właścicieli willi. Jedynym źródłem światła było niewielkie okienko. Archeolodzy nie odnaleźli śladów ozdób naściennych. 


Pompeje 1200 tt.jpg
Kolejne odkrycie w Pompejach: stragan z ulicznym jedzeniem

W pobliżu izby odkryto rydwan ceremonialny i szczątki trzech koni. Wśród przedmiotów w pokoju niewolników odkryto pozostałości uprzęży, co sugeruje, że byli oni prawdopodobnie odpowiedzialni za opiekę nad stajnią. 

Miasta zniszczone przez wulkan

pompeje 1200 FREE.jpg
Pompeje. Miasto pogrzebane przez wulkan

Niezwykłe znalezisko było możliwe dzięki tragedii, która dotknęła Pompeje w I w.n.e. Wybuch Wezuwiusza, który zniszczył także miasta Herkulanum i Stabie miał miejsce 24 sierpnia 79. Miasta zostały całkowicie przykryte warstwą popiołu, miejscami dochodzącą do 7 metrów grubości. Archeolodzy zaczęli odkrywać zalane przez Wezuwiusza miasto 6 kwietnia 1748 roku. 

Livescience.com/Pompeiisites.org/bm

Czytaj także

Zaraza Justyniana. Czy epidemia zniszczyła antyczną cywilizację?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 06:05
W połowie VI wieku cesarz Justynian Wielki był bliski przywrócenia blasku imperium rzymskiemu. Dotychczas wśród wielu historyków panowało przekonanie, że te ambitne plany pokrzyżowała mu pandemia, która miała zabić nawet jedną trzecią mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Badania prowadzone przez zespół, którego członkiem był polski naukowiec, każą spojrzeć na nowo na historię tej choroby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sensacyjne odkrycie w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:30
Doskonale zachowane szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza odkryto na terenie rezydencji Civita Giuliana znajdującej się ok. kilometr od miasta. Były w tak dobrym stanie, że można było określić wiek ofiar oraz ich prawdopodobną tożsamość. Naukowcy sądzą, że odkryte szczątki należą do 40-letniego właściciela willi, sędziego lub dowódcy wojskowego. Towarzyszył mu o połowę młodszy niewolnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy zrekonstruowali dietę ofiar Wezuwiusza. Kobiety w Herkulanum jadły więcej warzyw niż mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 05:40
Badacze z Uniwersytetu w Yorku przeanalizowali aminokwasy znajdujące się w szczątkach ofiar wybuchu Wezuwiusza w Herkulanum. Na tej podstawie oszacowali składniki diety mieszkańców starożytnego miasta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sensacyjne odkrycie w Pompejach. Odnaleziono grobowiec z na wpół zmumifikowanymi szczątkami człowieka

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 05:50
Ciało wraz z włosami, kośćmi i fragmentem ucha, odnaleziono w grobowcu pochodzącym z czasów bezpośrednio poprzedzających zagładę miasta. Jest wyjątkowe, bo pochodzą z czasów, gdy Rzymianie palili zwłoki zmarłych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zniszczenie Sodomy i Gomory jak katastrofa tunguska? Naukowcy: winę ponosił meteoryt

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 05:50
Zagłada Tall el-Hammam, miasta z epoki brązu położonego w Dolinie Jordanu, mogła stać się inspiracją dla biblijnej historii o unicestwieniu osad słynących z grzechu i występku. Winę mógł ponosić kosmiczny kataklizm o sile tysiąca bomb zrzuconych na Hiroszimę.  
rozwiń zwiń