Historia

Serce Chopina w sercu Polski. "Wraca na należne sobie miejsce"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 06:00
17 października 1945 roku odbyło się uroczyste wmurowanie urny z sercem Fryderyka Chopina w filar kościoła św. Krzyża w Warszawie. Wcześniej, w 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego, ewakuowano ją ze świątyni do Milanówka.
Portret Fryderyka Chopina autorstwa Marii Wodzińskiej, 1836 rok
Portret Fryderyka Chopina autorstwa Marii Wodzińskiej, 1836 rokFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

W zrujnowanej, zniszczonej Warszawie moment powrotu urny z sercem Chopina w dawne miejsce miał wymiar symboliczny. Na trasę przejazdu wyległy tysiące mieszkańców stolicy. Wydarzenie było transmitowane przez Polskie Radio.

W relacji Polskiego Radia, nadawanej na żywo 17 października 1945 r. znalazły się też fragmenty homilii wygłoszonej przez ks. Leopolda Pietrzyka, proboszcza parafii św. Krzyża.

- Wraca serce Chopina na należne sobie miejsce, wraca to płomienne serce do stolicy, za którą ongiś tak gorąco na obczyźnie tęskniło, i w której po śmierci spocząć pragnęło – powiedział ks. Pietrzyk. - Wraca więc, to gorąco kochające swą Polskę serce, na to miejsce, które mu tu nad Wisłą ongiś wybrał naród. Kościół św. Krzyża otrzymuje je dziś od narodu z powrotem.

Zobacz i posłuchaj:

Czytaj także

Wacław Szymanowski – wyrzeźbił Chopina

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023 05:40
"To nie jest pomnik Chopina, to jest pomnik muzyki" – miał powiedzieć wybitny austriacki kompozytor i dyrygent, Gustav Mahler na widok najwybitniejszego dzieła Wacława Szymanowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Szpilman: Byłem wystraszony, ale zagrałem Chopina

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 05:55
– Artyleria bardzo mocno ostrzeliwała gmach radia. Byłem troszeczkę wystraszony, ale zagrałem pół godziny Chopina – wspominał Władysław Szpilman ostatnią audycję żywej muzyki w Polskim Radiu 23 września 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

193 lata temu Fryderyk Chopin po raz ostatni zagrał w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 06:00
Młody kompozytor przed wyjazdem z ojczyzny zdążył zdobyć uznanie i miano cudownego dziecka polskiej muzyki. 11 października 1830 roku zagrał ostatni koncert w Polsce i trzy tygodnie później opuścił kraj, aby już nigdy nie powrócić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska na wygnaniu. Wielka Emigracja pozwoliła nam przetrwać

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 05:50
Choć pojedyncze punkty oporu broniły się do końca października, to przekroczenie granicy Prus przez główny korpus wojsk powstańczych 5 października 1831 roku oznaczało upadek powstania. Podobnie jak żołnierze, granice Kongresówki opuściły tysiące ludzi, dając początek fenomenowi polskiego życia kulturalno-politycznego poza ojczystą ziemią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Żurawlew. To on stworzył Konkurs Chopinowski

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 05:50
Choć muzyka Chopina była obecna w domu Żurawlewów od zawsze, to mały Jurek zakochał się w niej dopiero, gdy otrzymał od starszego brata płytę gramofonową z mistrzowskim wykonaniem Poloneza A-dur. Jak wspominał, ze wzruszenia nie mógł spać przez kilka nocy. Ten dziecięcy zachwyt nie opuścił go do końca życia i zaowocował jednym z najbardziej niezwykłych wydarzeń muzycznych na świecie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyk Chopin: zabierzcie przynajmniej serce me do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 06:01
- Warszawa przeżywa dziś podniosłe chwile. Oto do stolicy wraca serce wielkiego artysty, Fryderyka Chopina - mówił 17 października 1945 roku reporter Polskiego Radia w 96. rocznicę śmierci wybitnego pianisty i kompozytora. Dziś mijają 174 lata od śmierci Chopina.
rozwiń zwiń