X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Pierwsza kobieta na spadochronie - Jeanne-Geneviève Garnerin

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 05:40
222 lata temu bohaterska Francuzka, Jeanne-Geneviève Garnerin, jako pierwsza kobieta na świecie wykonała skok ze spadochronem... było to piękne, słoneczne sobotnie południe, 12 października 1799 roku. Pogoda wręcz wymarzona dla podróży balonem, bez chmur, ale, co ważne, wysokie ciśnienie nadające powietrzu ożywczego, październikowego chłodu. W takich warunkach balony wznoszą się znacznie wyżej i piękniejszy jest z nich widok rozległej okolicy.
Andr-Jacques i Jeanne Genevive Garnerin. Akwaforta z epoki.
André-Jacques i Jeanne Geneviève Garnerin. Akwaforta z epoki.Foto: Wikimedia Commons/dp

Skok ten odbył się ze specjalnie skonstruowanego balonu, lecącego na wysokości 900 metrów. W chwili skoku Jeanne-Geneviève byłą bardzo młoda i liczyła sobie zaledwie 24 lata. Za wszystkim stał jej nauczyciel i mąż, starszy od niej o prawie 7 lat - André-Jacques Garnerin.

Mąż skoczkini był wtedy znanym już baloniarzem i twórcą nowoczesnej konstrukcji spadochronu. To on wykonał pierwszy udany skok człowieka na spadochronie. Historia tych pomysłów i prób sięga jednak czasów wcześniejszych. Na portalu "History.com" jest strona poświęcona pierwszym udanym próbom spadochronowym człowieka. Edytorzy tego portalu, w artykule "First parachute jump is made over Paris" ("Pierwszy skok ze spadochronem nad Paryżem") przedstawiają krótką historię tych wydarzeń: "Pierwszego skoku ze spadochronem dokonał André-Jacques Garnerin z balonu wodorowego znajdującego się na wysokości 3200 stóp (nieco ponad 975 metrów) nad Paryżem. Leonardo da Vinci wpadł na pomysł spadochronu w swoich pismach, a Francuz Louis-Sebastien Lenormand stworzył rodzaj spadochronu z dwóch parasoli i skoczył z drzewa w 1783 roku, ale André-Jacques Garnerin był pierwszym, który zaprojektował i przetestował spadochrony zdolne do spowolnienia upadku człowieka z dużej wysokości".


balon na ogrzane powietrze balony Kapadocja Turcja 1200 free.jpg
Z głową w chmurach - polscy pionierzy baloniarstwa

To niespokojny duch André-Jacquesa pchał go do niesamowitych przeżyć i kolejnych prób. Historia niezwykle ciekawie potoczyła się dalej: "Garnerin po raz pierwszy wymyślił możliwość wykorzystania oporu powietrza do spowolnienia upadku jednostki z dużej wysokości w czasie Rewolucji Francuskiej. Jakkolwiek nigdy nie użył spadochronu, aby uciec z wysokich murów węgierskiego więzienia, gdzie spędził trzy lata - jak czasem mu się to przypisuje. Garnerin nigdy nie stracił zainteresowania koncepcją spadochronu. W 1797 ukończył swój pierwszy spadochron, baldachim o średnicy 23 stóp (nieco ponad 7 metrów) który przymocował do kosza za pomocą lin".

Ten pierwszy skok męża, będący tak naprawdę pierwszą wytrzymałościową próbą spadochronu nowego pomysłu, próbą na dużej wysokości, nie przebiegał dokładnie po myśli wynalazcy. W tekstach źródłowych czytamy: "22 października 1797 roku Garnerin przymocował spadochron do balonu wodorowego i wzniósł się na wysokość 3200 stóp. Następnie wdrapał się do kosza i odciął spadochron od balonu. Ponieważ nie udało mu się umieścić otworu wentylacyjnego na szczycie prototypu, Garnerin szaleńczo oscylował podczas schodzenia, ale wylądował wstrząśnięty i bez specjalnych obrażeń, pół mili od miejsca startu balonu. W 1799 roku żona Garnerina, Jeanne-Genevieve, została pierwszą kobietą spadochroniarzem. W 1802 roku Garnerin wykonał spektakularny skok z 8000 stóp (nieco ponad 2438 metrów) podczas wystawy w Anglii. Zginął w wypadku balonu w 1823 roku, przygotowując się do testowania nowego spadochronu".

Jak czytamy, skok męża był o dwa lata wcześniejszy i niósł ze sobą duży pierwiastek całkiem realnego zagrożenia. W ciągu dwóch lat Garnerin udoskonalał swój spadochron i w chwili, kiedy jego żona postanowiła dokonać udanej próby, był on już dość bezpiecznym wynalazkiem i pozwalał na właściwe sterowanie czaszą spadochronu. Jak łatwo zauważymy oba pierwsze skoki wykonane zostały w październiku, kiedy warunki atmosferyczne były najlepsze dla wznoszenia się balonu, a pogoda, jeszcze niemroźna, bez deszczu, pozwalała na dobrą obserwację skaczącej osoby.

Tak dzisiaj w sumie obchodzimy dwie rocznice - pamiątkę pierwszego skoku spadochronowego kobiety -Jeanne-Geneviève Garnerin - i prawie dwa lata wcześniejszą udaną próbę genialnego wynalazcy, prywatnie jej męża -André-Jacques Garnerin.

PP

Zobacz więcej na temat: HISTORIA lotnictwo Francja

Czytaj także

Jerzy Bajan. Mistrz świata w lotnictwie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 05:45
54 lata temu, 27 czerwca 1967 roku, zmarł w Londynie Jerzy Bajan, pilot myśliwski i sportowy. W 1934 roku wspólnie z Gustawem Pokrzywką zwyciężył na samolocie RWD-9 w międzynarodowych zawodach Challange. W czasie II wojny światowej walczył w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Hynek. Mistrz sportów balonowych

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 05:45
63 lat temu, 8 września 1958 roku, w katastrofie balonu w Szatarpach koło Kościerzyny zginął mjr Franciszek Hynek, dwukrotny zdobywca Pucharu Gordona Bennetta. Posłuchaj mistrza lotów balonowych w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Puchar Gordona Bennetta w Polskich rękach

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 05:42
Przed II wojną światową Polska była baloniarską potęgą. Znajdowaliśmy się w elitarnym gronie trzech państw – obok Belgii i USA – które zdobyły Puchar Gordona Bennetta na własność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z głową w chmurach - polscy pionierzy baloniarstwa

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 05:40
Pierwsze pomiary meteorologiczne z kosza balonowego, pierwsza katastrofa lotnicza, z której aeronauta wyszedł cało, wreszcie: pierwszy skok ze spadochronem. Loty balonowe od początku istnienia cieszyły się niezwykłą popularnością nad Wisłą.
rozwiń zwiń