X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Tadeusz Różewicz. Dźwiękowa opowieść o Poecie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 06:00
Nowy serwis specjalny Portalu Polskiego Radia rozewicz.polskieradio.pl ma swoją premierę dziś, 9 października, w setną rocznicę urodzin poety.
Tadeusz Różewicz. Łódź, 4.10.2010 r.
Tadeusz Różewicz. Łódź, 4.10.2010 r.Foto: Forum

Serwis rozewicz.polskieradio.pl to dźwiękowa opowieść o najważniejszych punktach życia i twórczości Tadeusza Różewicza: poety, który prowadził polską lirykę współczesną na nowe tory, żołnierza Armii Krajowej walczącego w partyzanckich oddziałach leśnych, dramaturga, który w poszukiwaniu nowych środków wyrazu rozbijał teatralne formy, prozaika piszącego o ludziach uwikłanych w wielkie i małe historie. Jest tu również Różewicz prywatny: gliwiczanin i wrocławianin, ojciec i dziadek.

Tym, który przedstawia tę złożoną i fascynującą opowieść, jest przede wszystkim sam poeta - w serwisie rozewicz.polskieradio.pl wysłuchamy kilkadziesiąt fragmentów wywiadów (wspomnień, anegdot, refleksji), które Tadeusz Różewicz udzielił na przestrzeni wielu lat Polskiemu Radiu.

Obok podzielonych chronologicznie i tematycznie nagrań głosu poety na stronie rozewicz.polskieradio.pl znajdują się również dźwiękowe opowieści tych, którzy Tadeusza Różewicza znali (osób z jego najbliższej rodziny, przedwojennego nauczyciela czy przyjaciół ze studiów), oraz badaczy i interpretatorów jego wielorodzajowej twórczości.

Serwis rozewicz.polskieradio.pl składa się z siedmiu rozdziałów: "Różewicz prywatny", "Przed apokalipsą", "Wojna", "Narodziny poety", "Kartoteka i inne dramaty", "Odczytania", "Poeta odchodzi". Licznym radiowym nagraniom towarzyszą fotografie (pochodzące m.in. z archiwum prywatnego Państwa Różewiczów) oraz teksty.
Jakim uczniem był Tadeusz Różewicz? Co przede wszystkim pozostało mu w pamięci z czasów partyzantki? Dlaczego, jak mówił, nie miał szczęścia do warsztatów pracy? Których literatów cenił najbardziej? Jakim był dziadkiem? Co sądził o opiniach badaczy na temat jego twórczości? I jak sami znawcy opisywali jego nowatorstwo – wzbudzające podziw, wywołujące kontrowersje - w poezji i w dramacie?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przyniosą nagrania zgromadzone w serwisie rozewicz.polskieradio.pl.

Redakcja