Historia

Ruszyła sprzedaż biletów do Muzeum Pamięci Sybiru – otwarcie placówki 17 września

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 05:42
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku ma na celu upamiętnienie deportacji Polaków w głąb Syberii. Dla zwiedzających będzie dostępne od 18 września, w środę ruszyła sprzedaż biletów.
Fragment wystawy stałej w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
Fragment wystawy stałej w Muzeum Pamięci Sybiru w BiałymstokuFoto: PAP/Artur Reszko

Otwarcie nastąpi w 82. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Bilety można zakupić zarówno poprzez stronę internetową muzeum, jak i w jego siedzibie. Oddzielna pula wejściówek została zarezerwowana dla Sybiraków.

Wtorki mają być w Muzeum Pamięci Sybiru dniem tygodnia, w którym można je będzie zwiedzać bezpłatnie, po wcześniejszej rezerwacji biletu. Dodatkową atrakcją we wtorki będzie możliwość zwiedzania wystawy z przewodnikiem w cenie zwykłego biletu.

tadeuszjasiński.jpg
Muzeum Pamięci Sybiru pozyskało zdjęcie obrońcy Grodna Tadeusza Jasińskiego

Muzeum Pamięci Sybiru powstało cztery lata temu jako miejska placówka kultury, wówczas jeszcze w przejściowej lokalizacji w centrum Białegostoku. Jego docelowa siedziba została zbudowana w końcu 2019 roku na terenie starych magazynów wojskowych przy ul. Węglowej. Gotowa jest już stała ekspozycja, która ma przedstawiać historię polskiej obecności na Syberii - od carskich zsyłek w głąb Rosji, aż po represje i deportacje organizowane przez Związek Sowiecki.

Władze miasta podkreślają, że placówka w Białymstoku jest hołdem złożonym Sybirakom i ich rodzinom. Zwracają także uwagę na fakt, że z każdym rokiem ubywa naocznych świadków tej historii, których przeżycia zasługują na upamiętnienie i przekazanie kolejnym pokoleniom.

PAP/sa

Czytaj także

Zesłani na wieczne osiedlenie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 05:55
- Sowieci dążyli do biologicznego wyniszczenia narodu polskiego na zajętych obszarach, zniszczenia śladów polskości poprzez deportacje ludności. To była ogromna akcja, która w czterech etapach objęła kilkaset tysięcy ludzi – powiedział prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deportacja polskich obywateli do Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 05:55
W dniach 12-13 kwietnia 1940 roku miała miejsce druga deportacja Polaków z terenów zajętych przez ZSRR. W ramach polityki represji i zasadzie zbiorowej odpowiedzialności w głąb ZSRR trafiły wielotysięczne rzesze obywateli polskich. Prawda o ich losie, skrywana przez dziesięciolecia, jest dziś odkrywana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przymusowe sowieckie obywatelstwo dla 13 milionów Polaków

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 05:45
84 lata temu Polacy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostali zmuszeni do przyjęcia obywatelstwa i paszportów Związku Radzieckiego. Był to jeden z elementów sowietyzacji wschodnich ziem II Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń