X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Powszechna mobilizacja - wojna nadchodzi

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 05:45
Widmo wojny było coraz bardziej wyraźne. 24 sierpnia 1939 roku w godzinach rannych rozpoczęto tajną mobilizację kartkową, która objęła 75 proc. stanu Wojska Polskiego.
Obwieszczenie mobilizacji, Wikimedia Commons
Obwieszczenie mobilizacji, Wikimedia CommonsFoto: Min. Spraw Wojskowych

Kolejne dni potwierdzały tylko obawy polskich dowódców i prezydenta Igancego Mościckiego, że Niemcy prą do wojny. Na dwa dni przed wybuchem wojny nadano komunikat prezydenta:

Od jutra winni stawić się do służby powszechnej: oficerowie, podchorążowie, podoficerowie, szeregowcy, wszyscy bez względu na wiek, kategorię zdrowia i rodzaj broni

- Obowiązek ten spoczywał również na rezerwistach do 40. roku życia - mówił w archiwalnym cyklu "Kronika 1939 roku" nadanym w Polskim Radiu w 1999 roku, historyk, prof. Adam Dobroński. - Cofnięto jednocześnie urlopy czasowe wojskowej kadrze, wydano przepisy o osobistych świadczeniach wojennych, a więc o wykonywaniu robót i usług na rzecz państwa przez osoby w wieku od 17 do 60 lat i obowiązku rzeczowych świadczeń wojennych.

W Berlinie, Londynie i Paryżu trwały gorączkowe rozmowy i spotkania dyplomatyczne. Ambasador brytyjski w stolicy Niemiec, Neville Henderson prowadził rozmowy z Hitlerem i Ribbentropem. Próbowano skłonić władze polskie do ustępstw w sprawie Gdańska i Pomorza, by za wszelką cenę nie dopuścić do wybuchu wojny.

Napięcie narastało. Po zarządzeniu mobilizacji przed słupami ogłoszeniowymi zaczęły gromadzić się tłumy. - Więc jednak wojna - powtarzano. - A może jeszcze Hitler ustąpi - sugerowali inni.

Szykowano wyprawki dla zmobilizowanych, klejono paski papieru na szybach okiennych, poszukiwano masek przeciwgazowych, w sklepach trwały wzmożone zakupy.

- Żywności mamy w bród. Można powiedzieć, że mamy jej w nadmiarze. Wystarczy nawet na zrobienie zapasów przez wszystkich - uspokajali na pierwszej stronie dziennikarze "Ilustrowanego Kuriera Codziennego".

Pogoda była piękna, ulice kipiały od owoców, kwiatów i tłumów.


Posłuchaj
07:56 Ogłoszenie o mobilizacji - Kronika 1939 30 sierpnia.mp3 Dekret Prezydenta RP Ignacego Mościckiego o powszechnej mobilizacji - audycja z cyklu "Kronika 1939 roku". (PR, 1999)

 

Czytaj także

Pakt Ribbentrop-Mołotow jak czwarty rozbiór Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 06:00
"Gdy Polska przestanie istnieć, zachód nie będzie miał o co walczyć" – tak w 1939 roku rozumowano w Moskwie i w Berlinie. III Rzesza i Związek Sowiecki podpisały Pakt o Nieagresji, na mocy którego Hitler i Stalin podzielili między siebie terytorium Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdańsk - miasto potrzebne Hitlerowi

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 06:02
Sprawa Wolnego Miasta Gdańska stała się jednym z głównych powodów do niemieckiej napaści na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schleswig-Holstein z "przyjacielską" wizytą w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 05:55
Oficjalnie przybył po to, by jego załoga mogła złożyć hołd poległym w sierpniu 1914 roku marynarzom zatopionego krążownika "Magdeburg", pochowanym na cmentarzu w Gdańsku.
rozwiń zwiń