X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Naukowcy odtworzyli drzewo genealogiczne da Vinciego. Wyniki mogą pozwolić w zidentyfikowaniu DNA geniusza

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 05:50
Nowe wyniki badań włoskich naukowców pozwoliły na ustalenie czternastu żyjących obecnie krewnych Leonarda da Vinciego. Wśród nich są m.in. pracownicy biurowi, kowal i cukiernik, ale również jeden artysta.
Franciszek I przyjmuje ostatni oddech Leonarda da Vinciego- obraz Jeana-Augustea-Dominiquea Ingresa z 1818 roku
"Franciszek I przyjmuje ostatni oddech Leonarda da Vinciego"- obraz Jeana-Auguste'a-Dominique'a Ingresa z 1818 rokuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Badania zostały przeprowadzone przez Alessandro Vezzosiego i Agnese Sabato i opublikowane na łamach czasopisma "Human Evolution". Odtwarzają linię męską rodziny da Vinci, począwszy od połowy XIV wieku aż do współczesnych czasów. To 21 pokoleń w pięciu gałęziach drzewa genealogicznego.

Badania są prowadzone w ramach Leonardo Da Vinci DNA Project, który ma na celu wykorzystanie informacji genetycznych do stworzenia trójwymiarowego modelu twarzy Leonarda da Vinciego.

Udokumentowały istnienie czternastu żyjących krewnych renesansowego geniusza. Wśród nich są m.in. pracownicy biurowi, cukiernik, kowal, tapicer, sprzedawca porcelany i artysta. Wszyscy mieszkają w Toskanii i są w wieku od jednego roku do 85 lat.

Prace trwały ponad 10 lat, ich wyniki mogą pozwolić na odczytanie DNA artysty poprzez porównanie go z kodem genetycznym udokumentowanych członków rodziny. To może pozwolić nie tylko na sprawdzenie czy w grobie Leonarda rzeczywiście znajdują się jego szczątki, ale również lepsze zrozumienie natury niesamowitego talentu geniusza, a zwłaszcza ostrości wzroku, poprzez skojarzenia genetyczne.

Alesandro Vezzosi i Agnese Sabato wykorzystali źródła historyczne z przeciągu siedmiu wieków oraz informacje od żyjących potomków rodziny Vinci. Według ich ustaleń Leonardo był przedstawicielem szóstego pokolenia rodziny.

Sam Leonardo był nieślubnym dzieckiem prawnika Ser Piero da Vinci i chłopki o imieniu Caterina. Jej pochodzenie ustalił historyk sztuki Martin Kemp, według którego w momencie narodzin syna była nastoletnią sierotą. Młody Leonardo następnie wychowywał się w rodzinnej posiadłości w miejscowości Vinci. Artysta zmarł bezpotomnie, nie ma także pewności czy w jego grobie rzeczywiście znajdują się jego szczątki.

Geniusz został pochowany w kaplicy Saint-Florentin na zamku d'Amboise w Dolinie Loary. Niestety budynek poparł w ruinę w trakcie rewolucji francuskiej. Co prawda szczątki Leonarda miały być przeniesione do pobliskiej kaplicy Saint-Hubert, ale nie ma pewności czy rzeczywiście geniusz znalazł w niej ostateczny spoczynek.

Teraz, dzięki najnowszym odkryciom, będzie można porównać DNA szczątków z pochówku Leonarda z kodem genetycznym należącym do jego męskich krewnych. Jest to możliwe dzięki chromosomowi Y, który jest przekazywany z ojca na syna i może pozostać niezmienny nawet w ciągu 25 pokoleń. Co więcej, zidentyfikowanie DNA geniusza mogłoby pomóc w ustaleniu autorstwa przypisywanych mu dzieł sztuki, notatek i wpisów do dzienników, ponieważ powinny się na nich znajdować ślady jego kodu genetycznego.

livescience/sa

Czytaj także

Leonardo da Vinci - artysta doskonały

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 05:40
- Leonardo da Vinci od małego dziecka miał ten dar, że umiał się uczyć sam. Obserwował otaczający go świat i jak nie umiał jeszcze pisać, to tylko rysował, a kiedy nauczył się pisać, to rysował i notował - mówiła historyk sztuki dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lucas Cranach starszy - renesansowy dyrektor artystyczny

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 05:30
Był nadwornym malarzem saskiego elektora księcia Fryderyka Mądrego. Zajmował się nie tylko malarstwem, ale projektował także ołtarze, dywany, świeczniki, stroje oraz nadzorował malowanie fasad domów i zamków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafael Santi – boski artysta

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 05:45
Rafael Santi zarówno urodził się, jak i zmarł w Wielki Piątek. Zbieżność dat oraz niewątpliwe umiejętności przyczyniły się do nadania mu przydomka "boskiego artysty". Dziś mija 501 lat od śmierci malarza.
rozwiń zwiń