X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Sztuczna inteligencja domalowała brakujące fragmenty "Straży nocnej" Rembrandta

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 05:50
Po ponad 300 latach od usunięcia krawędzi obrazu, jedno z najważniejszych dzieł "złotej ery" malarstwa holenderskiego można znów podziwiać w pełnej krasie. 
Straż nocna Rembrandta w wersji z przyciętymi krawędziami.
"Straż nocna" Rembrandta w wersji z przyciętymi krawędziami.Foto: Wikimedia Commons/dp

Obraz powstał w 1642 roku na zamówienie zamożnych członków straży obywatelskiej w Amsterdamie. Początkowo znajdował się w siedzibie klubu tej organizacji. Ubytki powstały w 1715 roku, kiedy obraz przycięto z każdej strony, żeby zmieścił się w drzwiach ratusza. Odcięto krawędzie - 60 cm z lewej strony, 22 cm na górze, 12 cm na dole i 7 cm z prawej strony obrazu. 

Sztuczny artysta 

Po 300 latach specjaliści z Muzeum Narodowego w Amsterdamie (Rijksmuseum) postanowili odtworzyć pierwotny wygląd obrazu. Zamiast zatrudniać artystę, zdali się na sztuczną inteligencję. Proces polegał na "uczeniu" komputera poprzez dostarczanie mu informacji. W tym celu wykorzystano dwa istniejące obrazy: oryginał "Straży nocnej" z Rijskmuseum i kopię sporządzoną przez artystę Gerrita Lundensa, powstałą przed odcięciem krawędzi (obecnie znajduje się w National Galery w Londynie). Oba zostały zeskanowane w dużej rozdzielczości tak, żeby komputer mógł analizować każde maźnięcie pędzlem piksel po pikselu. Dzięki temu uzyskano prawdopodobnie najbliższą oryginałowi pod względem użytych barw rekonstrukcję. 

Film przedstawiający rekonstrukcję można obejrzeć na stronie muzeum

Nowe-stare elementy 

Zrekonstruowane fragmenty obrazu zawisły w Rijksmuseum w Amsterdamie, po bokach oryginalnego płótna, tak, by obraz cieszły oko oglądających w kształcie zgodnym z intencją artysty. 

Do nowych elementów należą: 

  • z lewej strony obrazu: dwóch członków straży nocnej, most i jego obręcz,
  • na górze: fragment sztandaru i sklepienia budynku,
  • z prawej strony: fragment hełmu strażnika,
  • u dołu: cienie rzucane przez członków straży

Efekty rekonstrukcji można oglądać również na stronie muzeum.

Trudne losy arcydzieła 

Obcięcie krawędzi obrazu było pierwszym gwałtem na dziele, ale jak się okazało - nie było ostatnim. Już w XVII wieku obraz podlegał kilku renowacjom. W ciągu lat obraz stawał się celem licznych ataków. W 1911 roku bezrobotny szewc zaatakował płótno nożem szewskim z desperacji wywołanej brakiem pracy. W 1975 roku w podobny sposób zamach na arcydzieło przeprowadził bezrobotny nauczyciel. Ostatni jak do tej pory atak miał miejsce w 1990 roku - zbiegły ze szpitala psychiatrycznego pacjent oblał obraz kwasem. Na szczęście substancja nie zdołała przedrzeć się przez lakier.

Rijksmuseum.nl/BBC/bm

Czytaj także

Rusza renowacja "Nocnej straży" Rembrandta. Proces będzie można oglądać na żywo

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 19:42
W poniedziałek w amsterdamskim muzeum Rijksmuseum rozpoczęła się renowacja dzieła "Nocna straż" Rembrandta. Prace konserwatorskie będzie można oglądać zza szyby - informuje Reuters. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Weekend kulturalny". Rembrandt, wystawa białych kruków oraz argentyńskie tango

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 23:55
Gośćmi audycji byli dyrektor Książnicy Cieszyńskiej Krzysztof Szelong, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej dr Alicja Węgorzewska oraz kurator wystawy 36 x Rembrandt w Warszawie Alicja Jakubowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualny Amsterdam. Dokąd się wybrać, co zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 18:30
W historycznym centrum Amsterdamu znajduje się plac Spui. Na jego tyłach - w starym budynku sierocińca - od lat działa jedno z najciekawszych muzeów w mieście, w którym historia spotyka się z najnowocześniejszą technologią. 
rozwiń zwiń