X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Nieborów. Można oglądać niewystawiany od ponad 130 lat obraz Siemiradzkiego

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 05:50
Od 13 czerwca odwiedzający Pałac Radziwiłłów w Nieborowie (Łódzkie) mogą obejrzeć obraz Henryka Siemiradzkiego "Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829". Dzieło nie było prezentowane w Polsce od ponad 130 lat.
Obraz Henryka Siemiradzkiego Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829
Obraz Henryka Siemiradzkiego „Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829” Foto: PAP/ Grzegorz Michałowski

Obraz Henryka Siemiradzkiego został wypożyczony z prywatnej kolekcji w Nowym Jorku. Jego ekspozycja w Muzeum w Nieborowie i Arkadii jest możliwa dzięki współpracy tej placówki z Fundacją Trzy Trąby. Starania o sprowadzenie płótna trwały ponad rok.

Pałac w Nieborowie Forum 1200.jpg
Nieborów i Arkadia. Jedne z najbardziej zagadkowych miejsc w Polsce

Cudownie odnaleziony

Eksponowane w sali weneckiej, na parterze nieborowskiego Pałacu Radziwiłłów, dzieło zostanie zaprezentowane na ziemiach polskich po raz pierwszy od 133 lat. Polska publiczność mogła podziwiać obraz po raz ostatni w Krakowie w 1888 roku, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami.

- Powrót obrazu do kraju to historyczne wydarzenie. To dzieło, o którym dużo się mówi i pisze, a które właściwie nie był przez nikogo w kraju widziane. Trudno odtworzyć jego całą historię, ponieważ po 1892 roku przepadł. Odnalazł się dopiero w 1998 roku na aukcji w Nowym Jorku, gdzie został zakupiony przez Johna Radziwiłła, dzięki którego uprzejmości udało się sprowadzić obraz do Polski – wyjaśniła kurator muzeum Monika Antczak.

Posłuchaj
00:23 Siemiradzki Nieborów.mp3 - Obraz prawdopodobnie na początku XX wieku wyemigrował razem z właścicielem. Jest cytowany w wielu książkach, ale na żywo nie był nigdy oglądany w Polsce – podkreśla kurator Monika Antczak. (IAR)

 

Zaznaczyła, że możliwość jego obejrzenia we wnętrzach radziwiłłowskiego pałacu w Nieborowie to ogromna gratka nie tylko dla muzealników, ale także badaczy twórczości Siemiradzkiego, ponieważ dotąd był znany jedynie z reprodukcji cyfrowych.

Wyjątkowa tematyka

"Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829" powstał w 1887 roku na zamówienie poznańskiego wydawcy, pedagoga i literata Karola Kozłowskiego. Antczak zwróciła uwagę, że w twórczości Siemiradzkiego, dzieło zajmuje wyjątkowe miejsce ze względu na polską tematykę, mocno odbiegającą od antycznych inspiracji malarza.

Artysta przedstawił scenę koncertu Fryderyka Chopina, który miał odbyć się w 1829 roku w jednej z posiadłości Antoniego Henryka Radziwiłła. To wykreowana scena, mimo iż Chopin bywał u Radziwiłłów w Antoninie, Berlinie i Poznaniu.

Kuratorka muzeum wskazała, że obraz jest prawdopodobnie odwzorowaniem opisu Marcelego Antoniego Schulza zawartego w pierwszej polskiej monografii o Fryderyku Chopinie. W jednym z rozdziałów opisał on scenę koncertu z salonu Radziwiłła.

Dzieło Siemiradzkiego ukazuje atmosferę wieczoru muzycznego. Wokół Chopina grającego na fortepianie zgromadzili się domownicy i zaproszeni goście. Centralną część kompozycji stanowi jednak nie postać Chopina, a książę Antoni Henryk Radziwiłł oraz jego córka Eliza, opierająca się o ramię ojca.

Trzeba się spieszyć

Wystawa obrazu "Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829" dostępna będzie dla publiczności w Muzeum Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie od niedzieli do końca sierpnia. Następnie, do końca listopada, dzieło będzie można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie.

Quo Vadis - Siemiradzki_Dirce chrześcijańska 663.jpg
"Dirce chrześcijańska". Śmierć kobiety na obrazie Siemiradzkiego

Henryk Siemiradzki (1843–1902) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, przedstawiciela akademizmu w malarstwie europejskim. Artysta tworzył w drugiej połowie XIX wieku i zdobywał wówczas najwyższe wyróżnienia na międzynarodowych wystawach, był zapraszany do prestiżowych instytucji kultury, takich jak Academie des Beaux-Arts w Paryżu.

PAP/IAR/bm

Czytaj także

Julian Fałat – akwarele wybrał z biedy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 05:55
9 lipca 1929 roku zmarł Julian Fałat, jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów, przedstawiciel realizmu i impresjonistycznego pejzażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Chełmoński - mistrz polskiego pejzażu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 05:55
6 kwietnia 1914 roku zmarł najważniejszy przedstawiciel polskiego realizmu w malarstwie - Józef Chełmoński. Do ostatnich chwil życia inspirował go głównie rodzimy krajobraz i sceny z życia chłopów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Podkowiński, czyli "Szał uniesień"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 05:52
155 lat temu, 4 lutego 1866 roku, urodził się Władysław Podkowiński. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego impresjonizmu i symbolizmu. Miejsce w panteonie polskich artystów przyniósł mu obraz "Szał uniesień", który miał bardzo burzliwą historię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Brandt – malarz chwały Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 05:55
Brandt odtwarzał pieczołowicie świat, który w jego czasach istniał już tylko w zbiorowej wyobraźni mieszkańców dawnego polsko-litewskiego mocarstwa. – Tak, jak Sienkiewicz pisał, tak Brandt malował ku pokrzepieniu serc – oceniała prawnuczka artysty na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń