X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Rocznica powstania wielkopolskiego świętem narodowym? Apel wielkopolskich stowarzyszeń

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 05:40
Wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją oraz upowszechnianiem historii apelują o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym. Tego dnia w 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie, największy zwycięski zryw niepodległościowy.
Złożenie wieńców pod pomnikiem poległych w powstaniu wielkopolskim. Poznań, grudzień 1928 rok
Złożenie wieńców pod pomnikiem poległych w powstaniu wielkopolskim. Poznań, grudzień 1928 rokFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Apel został wystosowany przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundację Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

"Jako dumni potomkowie Powstańców Wielkopolskich, tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków" – napisali pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Powstanie Poznan 1200.jpg
Powstanie Wielkopolskie. Rewolucja jak rzodkiewka i pieruńskie buciory. Posłuchaj wspomnień uczestników

Apel po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów poparcia zostanie przekazany prezydentowi Andrzejowi Dudzie, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, marszałkom Sejmu i Senatu oraz parlamentarzystom.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia zachęcają samorządowców z Wielkopolski, Pomorza i Kujaw oraz Ziemi Lubuskiej, regionalistów, muzealników, instytucje i stowarzyszenia oraz osoby prywatne do włączenia się we "wspólny wysiłek doprowadzenia do ustanowienia dnia 27 grudnia świętem, które powinno stać się świętem narodowej dumy ze zwycięstwa".

"Nie mamy wątpliwości, że sprawą wszystkich Polaków, wręcz narodowym i patriotycznym obowiązkiem jest godne i atrakcyjne upamiętnienie tego wyjątkowego pod wieloma względami, wielkopolskiego marszu ku Niepodległości, zwieńczonego rzadkim w historii Polski zwycięstwem, którego ducha najlepiej oddaje hasło: na co dzień praca, w chwilach próby zwycięstwo!" – podkreślili autorzy apelu.

Inicjatorzy przedsięwzięcia podkreślili, że jest ono inicjatywą oddolną oraz prowadzoną ponad podziałami.

"Pamięć o obronie narodowej tożsamości pod zaborami oraz o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, do czego Wielkopolanie znakomicie się przyczynili, łączy Polaków i wymaga działań ponad wszelkimi podziałami, wymaga od nas stałej troski i zaangażowania, by heroizm i oddanie naszych przodków znalazło należne im miejsce w historii oraz zyskało narodową formę upamiętnienia w postaci święta państwowego" – podkreślili.

Samolot i piloci z 2. Eskadry Wielkopolskiej na froncie pod Jarocinem
Bitwa o Ławicę. Największy łup w historii polskiego oręża

Ustanowienie święta państwowego w dniu 27 grudnia byłoby kolejnym sposobem upamiętnienia czynu powstańców wielkopolskich. W październiku 2017 roku Sejm ustanowił jubileuszowy rok 100. rocznicy wybuchu powstania Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Z kolei w Poznaniu obecnie trwają prace nad budową nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Gotowy jest już projekt budowlany, na ukończeniu jest projekt wykonawczy, a do końca roku wydane zostanie pozwolenie na rozpoczęcie budowy. Przy zapewnieniu odpowiedniego finansowania, muzeum powinno otworzyć się dla publiczności w 2025 roku.

PAP/sa

Czytaj także

Powstanie Wielkopolskie - niezwykłe zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 06:00
W Poznaniu po drodze do Warszawy, mimo protestu władz niemieckich zatrzymuje się Ignacy Paderewski. Witają go przystrojone domy i tłumy na ulicach. Paderewski wygłasza przemówienie do rodaków, a ci w narodowościowym zrywie rozpoczynają powstanie. Wszystko to dzieje się 27 grudnia 1918.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Dowbor-Muśnicki – dowódca Powstania Wielkopolskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 05:35
Karierę dowódcy zwycięskiej insurekcji przerwał konflikt z Piłsudskim i kontrowersyjna postawa w dobie wojny polsko-bolszewickiej. Człowiek, który sprowadził do kraju żołnierzy I Korpusu Polskiego i przywrócił Rzeczpospolitej Wielkopolskę, za życia nie doczekał się żadnego polskiego odznaczenia wojskowego. Order Orła Białego przyznał mu pośmiertnie dopiero 19 grudnia 2018 roku prezydent Andrzej Duda. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Wielkopolskie na prowincji

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 05:50
Rozpoczęte 27 grudnia 1918 roku powstanie wielkopolskie nie ograniczało się terytorialnie jedynie do stolicy regionu - Poznania. Wkrótce do walki przystąpili mieszkańcy innych wielkopolskich miast.
rozwiń zwiń