X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Dokumenty służb PRL na prywatnej posesji. Akcja IPN i ABW doprowadziła do ich odzyskania

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 05:40
Prokuratura Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego odzyskała dokumenty wytworzone w 1975 i 1990 roku przez organy bezpieczeństwa PRL. Znajdowały się w posiadaniu byłego funkcjonariusza MO i Służby Bezpieczeństwa.
Warszawa, 24.01.2017. Zdjęcie ilustracyjne z jednego z pomieszczeń Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Kłobuckiej w Warszawie
Warszawa, 24.01.2017. Zdjęcie ilustracyjne z jednego z pomieszczeń Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Kłobuckiej w WarszawieFoto: PAP/Jacek Turczyk

IPN o odzyskaniu dokumentów poinformował w piątek. Jak podano w komunikacie: "W dniu 12 maja 2021 roku wspólne działania prokuratorów Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni w przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach oraz funkcjonariuszy Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach doprowadziły do odzyskania kolejnych dokumentów, wytworzonych w 1975 i 1990 roku przez organy bezpieczeństwa państwa, które znajdowały się w posiadaniu byłego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej, zajmującego kierownicze stanowisko służbowe w Urzędzie Spraw Wewnętrznych  jednego z miast województwa katowickiego".

Dokumenty znajdowały się na prywatnej posesji byłego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej. Zostały odnalezione przez funkcjonariuszy ABW, którzy przeszukali jego pomieszczenia mieszkalne na wniosek prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni w przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach.

Działania IPN i ABW to kolejny etap prowadzonego od września 2020 roku śledztwa przeciwko byłemu funkcjonariuszowi Departamentu I MSW PRL, zajmującemu po 1990 roku wysokie stanowisko służbowe w Urzędzie Ochrony Państwa. Wówczas to zostały zabezpieczone znajdujące się w jego posiadaniu dokumenty wytworzone w latach 1970–1990 przez jednostki organizacyjne Służby Bezpieczeństwa.

W nielegalnym archiwum byłego funkcjonariusza wywiadu PRL i UOP znajdowały się m.in. ściśle tajne dokumenty z informacjami o kilkuset niemieckich agentach z okresu II wojny światowej, a także materiały dotyczące działań SB podczas stanu wojennego. Do najważniejszych z nich należały wykazy funkcjonariuszy kadrowych Gestapo, Abwehry, SD (Sicherheitsdienst des Reichsführers SS – z niem. Służba Bezpieczeństwa Reichsführera SS), policji niemieckiej z placówek na Śląsku, a także ich agentury. To dane osobowe kilkuset agentów, którzy współpracowali z tymi nazistowskimi organizacjami w latach drugiej wojny światowej.

"Czyn stanowiący podstawę prowadzenia śledztwa i przeprowadzenia czynności zatrzymania rzeczy, połączonych z przeszukaniami, określony w art. 54 ust. 2 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8" – przypomina IPN w swoim komunikacie.

PAP/IPN/sa

Czytaj także

IPN odzyskał dokumenty, które pomogą naświetlić sytuację w marcu 1968 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 05:40
Prokuratorzy IPN zdobyli dokumenty przygotowane przez Służbę Bezpieczeństwa w latach 1967-1968. Archiwalia zostały przejęte przez celników na lotnisku Chopina w Warszawie w paczce nadanej do Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jedna z najważniejszych dat w powojennej historii Polski". Prezes IPN o Grudniu '70

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 17:05
- Grudzień '70 to jedna z najważniejszych dat w powojennej historii Polski - ocenił w czwartek w Gdyni prezes IPN Jarosław Szarek. - Komuniści czynili jednak wszystko, aby pamięć o tej zbrodni została pogrzebana wraz z jej ofiarami - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Warszawie powstaje mural z pisarzami. Na początek: Norwid

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 05:30
W centrum stolicy, w miejscu zwanym "Patelnią", rozpoczęto malowanie muralu, który ma uhonorować czworo pisarzy, których życie i twórczość wspominamy w 2021 roku. Malowidło jest kolejnym tego typu przedsięwzięciem Narodowego Centrum Kultury. 
rozwiń zwiń