Historia

Jędrzej Śniadecki - pionier wychowania fizycznego i dietetyki

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 05:35
183 lata temu, 11 maja 1838 roku, zmarł w Wilnie Jędrzej Śniadecki, wybitny chemik, lekarz i profesor Uniwersytetu Wileńskiego.
Jędrzej Śniadecki
Jędrzej ŚniadeckiFoto: Wikipedia/domena publiczna

Urodzony erudyta

Urodzony z końcem listopada 1768 roku w Rydlewie koło Żnina, piszący często pod pseudonimami "Filozoficzny Próżniak Wileński" czy "Włóczęga Guliwer" znany był z filozoficznej i satyrycznej publicystyki. Jego starszym bratem był Jan Śniadecki, znany polihistor, ale też twórca kalendarzy, filozof, znawca wielu nauk matematycznych i geograficznych, krytyk literacki i poeta... rzec można, że w rodzinie Śniadeckich ta wszechstronna, wręcz erudycyjna wiedza była czymś normalnym, przyrodzonym wręcz.

Urodzony w rodzinie mieszczańskiej z pochodzeniem szlacheckim, uczył się w gimnazjum w Trzemesznie, niecałe 10 kilometrów na wschód od Gniezna. Kontynuację nauki odbywał w krakowskich Szkołach Nowodworskich ukończywszy je z wyróżnieniem królewskim "Diligentiae".

Teatr anatomiczny


Naturalną kontynuacją były studia medyczne w Szkole Głównej Koronnej. Na kształt jego ogromnej wiedzy niewątpliwy wpływ miały studia w Padwie, gdzie miejscowy uniwersytet zasłynął właśnie naukami medycznymi... co ciekawe w 1594 roku wybudowano tam pierwszy i najsłynniejszy na świecie teatr anatomiczny (Theatrum Anatomicum), gdzie najlepiej można było uczyć się anatomii, medycyny praktycznej i fizjologii. Teatr ten jest czynny do dzisiaj jako miejsce udostępniane zwiedzającym.

Rozpoczęte tam studia w 1791 roku dość szybko uczyniły z niego naukowca w dziedzinie medycyny i chemii. Nie dziwi więc fakt, że już na przełomie wieków został profesorem chemii i medycyny w Szkole Głównej Wielkiego Księstwa Litewskiego... z początkiem XIX wieku przekształconej w Cesarski Uniwersytet Wileński. Równolegle został też profesorem medycyny Akademii Medyko-Chirurgicznej w Wilnie. W następnych latach, także dzięki nieprzeciętnej wiedzy i umiejętności klarownego jej prezentowania został prezesem Towarzystwa Medycznego Wileńskiego, którą to prezesurę sprawował przez 30 lat, aż do 1836 roku. W konsekwencji został też członkiem rzeczywistym Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk.

Odkrywca i badacz

Jednym z najciekawszych odkryć Jędrzeja Śniadeckiego było wynalezienie pierwiastka "west" o liczbie atomowej 44. Pracując nad teorią procesów rozpuszczania, w 1808 roku ogłosił znamienitą "Rozprawę o nowym metalu w surowej platynie odkrytym", w której oznajmił istnienie Vestium - łacińska nazwa pierwiastka, niestety jego istnienie nie zostało oficjalnie potwierdzone.

W 1844 roku istnienie rutenu, bo tak go nazwano, naukowo potwierdził Karl Claus, rosyjski chemik, botanik i farmaceuta. Rzeczywiście ruten, czyli wcześniej nazwany "west", okazał się być pierwiastkiem chemicznym - metalem przejściowym bez własnych minerałów i występującym w stanie wolnym razem z innymi platynowcami. Fakty te dowodzą prawdziwych odkryć Śniadeckiego.

Wiedza i umiejętności Jędrzeja Śniadeckiego pozwoliły mu napisać pierwszy polski podręcznik chemii. Co ciekawe, dzięki temu podręcznikowi i wielu innym publikacjom wprowadził całkiem nową i ogólnie przyjętą w Polsce terminologię chemiczną. Stosowana była w dużej mierze do końca lat 70. XX wieku, choć do dzisiaj w wielu nazwach posługujemy się stosowanego w niej nazewnictwa. tu wymienić można różnicę światowych form nazewniczych wywodzących się bezpośrednio z łaciny, a u nas brzmiących jako wodór, krzem, siarka, węgiel czy kwasoród dla tlenu.

Fantastycznym odkryciem Śniadeckiego było także pierwsze opracowani metody leczenia krzywicy przez endogenną produkcję witaminy D w skórze ludzkiej... wskazanie było jednoznaczne i proste - chory musiał być w znaczącym stopniu wystawiony na działanie światła słonecznego. Proste i genialne. Ta metoda leczenia i dbania o zdrowie była jedynie częścią nauk Śniadeckiego. To właśnie on stał się pionierem wychowania fizycznego, ale też i odpowiedniej higieny osobistej i wpływu dietetyki na procesy zdrowotne człowieka. Śniadecki jako pierwszy połączył ze sobą kształcenie umysłowe i dbałość o zdrowie przy pomocy ćwiczeń fizycznych.

Wielki uczony i erudyta zmarł w Wilnie w wieku 69 lat i pochowany został na niewielkim wiejskim cmentarzu w Horodnikach - obecnie Białoruś, około 30 kilometrów od granicy z Litwą, 70 kilometrów na południowy wschód od Wilna, nieopodal znajdowała się rodzinna posiadłość Śniadeckich w Bołtupiu. Warto wspomnieć tego wielkiego uczonego... szczególnie kiedy sięgniemy po jakąkolwiek dietę czy zaplanujemy ćwiczenia fizyczne - to wszystko dzięki jego naukom.

PP

Czytaj także

Kazimierz Funk w Google Doodle. 140. rocznica urodzin wybitnego polskiego uczonego

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 05:35
23 lutego 1884 roku w Warszawie urodził się Kazimierz Funk – światowej sławy twórca nauki o witaminach, a także autor samego terminu "witamina".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marian Danysz i jego nowa "cegiełka" w jądrze atomu

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 05:55
Jego najważniejszym dokonaniem, które przyniosło mu nominację do Nagrody Nobla, było odkrycie hiperjąder, wspólnie z prof. Jerzym Pniewskim. Tym samym polski fizyk zapoczątkował nową gałąź fizyki elementarnej. 41 lat temu, 9 lutego 1983 roku, zmarł Marian Danysz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polon miał promieniować nazwą nadaną na cześć Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 05:45
122 lata temu, 18 lipca 1898 roku słynne małżeństwo naukowców i odkrywców – Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie – poinformowało o odkryciu nowego pierwiastka radioaktywnego o nazwie "polon". Nazwa ta bezpośrednio wiązała się z Polską i nadana została na jej cześć od łacińskiego słowa "polonium".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irène Joliot-Curie. Chemia, polityka i ju-jitsu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 05:45
Była jeszcze dzieckiem, gdy jej rodzice dostali nagrodę Nobla z fizyki. Kilka lat później Noblem z chemii uhonorowano jej matkę. Po latach Irène Joliot-Curie podzieliła się takim samym wyróżnieniem z mężem. Żadna inna rodzina nie zdobyła tyle Nobli. Ale zainteresowania uczonych sięgały także poza ściany laboratorium. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aspiryna. Historia jednego z najbardziej rozpoznawalnych leków na świecie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 05:35
Nazwę tego popularnego leku opatentowano 6 marca 1899 roku. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że aspiryna odniosła sukces dzięki sprytnemu marketingowi, a oficjalna historia jej powstania nie jest do końca prawdziwa. 
rozwiń zwiń