Historia
Artykuł nie istnieje.
Czytaj także

Karol Estreicher. Ocalił polskie skarby przed Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 05:45
Od chwili wkroczenia wojsk niemieckich na ziemie polskie Karol Estreicher rozpoczął dzieło ratowania skarbów naszej kultury, w tym ołtarza Mariackiego, ukrytego przez okupanta w Norymberdze oraz arrasów wawelskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak arrasy wróciły na Wawel. "Chciałbym powiadomić, że skarby wawelskie znajdują się na naszym statku"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2024 05:50
- Po długich zabiegach i pertraktacjach rządu polskiego wracają nareszcie z wieloletniej tułaczki do kraju bezcenne zabytki naszej kultury narodowej. Wiezie je na swym pokładzie statek "Krynica" - relacjonował reporter Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Kraków nie został zniszczony? Mit wyzwolenia Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 09:32
Oddziały radzieckie zajęły Kraków 19 stycznia 1945 roku. W przeciwieństwie do Warszawy miasto zostało zniszczone tylko częściowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do Polski wróciły dwie akwarele zrabowane w czasie wojny. Gliński: odzyskujemy dzieła, ale nie jest to łatwe

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 15:11
- Dwie straty wojenne, wykonane w technice akwareli - autoportret Josepha Kaltera oraz portret jego żony Amalii Kalter - wracają do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Polska systematycznie odzyskuje dzieła sztuki, choć nie jest to łatwe - powiedział wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cenny obraz przez lata uznawano za stratę wojenną. Teraz trafił do Muzeum Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 13:07
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński przekazał Muzeum Narodowemu w Warszawie obraz olejny "Pod brzozami/Dzieci w lesie brzozowym nad fiordem Haiko" autorstwa Alberta Edelfelta. Dzieło, które przed wojną znajdowało się w pałacu w Spale, zostało odnalezione w roku 2019 na strychu domu w Łodzi. Przez wiele lat obraz był uznawany za stratę wojenną.
rozwiń zwiń