X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Zofia Nasierowska - fotografka boska!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 05:39
83 lata temu, 24 kwietnia 1938 roku urodziła się polska fotografka Zofia Nasierowska. Już na studiach znalazła się środowisku filmowej bohemy artystycznej, którą portretowała przez wiele kolejnych lat.
Zofia Nasierowska na otwarciu wystawy Fotonostalgia, 2004 r.
Zofia Nasierowska na otwarciu wystawy "Fotonostalgia", 2004 r.Foto: Forum/Krzysztof Jarczewski

Zofia Nasierowska fotografii uczyła się od dziecka od swojego ojca, który prowadził popularny i dobrze prosperujący zakład fotograficzny. W wieku 14 lat wygrała w konkursie fotograficznym aparat, który na całe życie stał się jej ulubionym i niezastąpionym narzędziem pracy, nawet kiedy pojawiały się nowe modele i nowinki techniczne, które podsuwał jej ojciec.

Wśród bohemy

Gdy dostała się na Wydział Operatorski łódzkiej szkoły filmowej, miała już dobrze opanowany warsztat. W Łodzi studiowała z młodymi twórcami, którzy później - podobnie jak ona - stali się najważniejszymi artystami w Polsce: Roman Polański, Jerzy Skolimowski, Agnieszka Osiecka, Janusz Majewski (który wkrótce został jej mężem). Właśnie ich, swoich rówieśników, przyjaciół ze studiów i ich znajomych najpierw fotografowała. Gdy rozpoczęła pracę, jej zdjęcia portretowe cieszyły się tak ogromną popularnością, że z nadmiaru zleceń miała problem z ukończeniem studiów.

Zmysł psychologa

Fotografowała największych i najpopularniejszych ludzi kultury tamtego czasu. Jej sukces nie polegał tylko na znalezieniu się we właściwym miejscu i czasie - jej ogromnym atutem były doskonałe umiejętności techniczne, a przede wszystkim psychologiczne: umiała rozmawiać z ludźmi.

- Na ogół znałam moich modeli, właściwie znałam bardzo dobrze - wspominała Zofia Nasierowska w audycji Hanny Marii Gizy w Polskim Radiu. - Wiedziałam jacy są, jakie mają wady, zalety, jaki mają charakter prywatnie, na codzień a nie na pokaz dla innych. I było szalenie łatwe wyciągnąć charakter człowieka, bo są różne sztuczki, których się używa: albo komplementami wyciąga się tę urodę, albo zaczepną dyskusją na temat jego sztuki, wtedy on się staje agresywny, bo to zwłaszcza mężczyźni, i zawsze go poprowadziłam w taki nastrój, jaki chciałam z niego wyciągnąć. To bardzo pomaga, bo rozluźnia modela - tłumaczyła.

Posłuchaj
29:43 zofia nasierowska.mp3 Rozmowa z fotografką, Zofią Nasierowską. Audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "W obiektywie". (PR, 25.10.2004)

 

Niektórzy sami się do niej zgłaszali zwabieni dobrą opinią, innych sama zapraszała, ponieważ tworzyła zdjęcia do prasy, filmu czy dla teatrów.

Boska!

W swojej 35-letniej karierze wykonała wiele doskonałych, historycznych już portretów między innymi: swojej przyjaciółki, aktorki, Beaty Tyszkiewicz, Krystyny Jandy, Kaliny Jędrusik, Ireny Santor, Jerzego Kawalerowicza, Romana Polańskiego, Gustawa Holoubka i wielu innych osób.

- Zawsze chciałam widzieć wyidealizowany świat i zawsze starałam się wyciągnąć z twarzy ludzkiej, to co najlepsze, nawet nie tylko w urodzie ale i w charakterze, co może być też wadą - mówiła Zofia Nasierowska w Polskim Radiu. - Myślę jednak, że to miało wiele wspólnego z prawdą. To nie byli tylko piękni ludzie. Myślę, że udało mi się pokazać ich prawdziwą twarz, tylko troszeczkę przysłoniłam różne mankamenty. Szczególnie w tych portretach męskich wyciągałam to co najlepsze - charakter - dodawała.

Nasierowska wydobywała ze swoich modelek zawsze prawdziwe piękno i kobiecy wdzięk, a z modeli - subtelność i pasję. O tym, jak dobrze to robiła świadczy status gwiazdy, jaki osiągnęła. Wszyscy chcieli mieć portret przez nią zrobiony, a Melchior Wańkowicz stworzył nawet hasło: Nasierowska - fotografka boska!

Czytaj także

Tajemnice fotografii Zofii Nasierowskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 20:46
Zofia Nasierowska należała do najlepszych polskich fotografów. W Dwójce przypomnieliśmy wywiad, w którym opowiadała o tajnikach swojego warsztatu, o znanych ludziach, których fotografowała, o sobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jej zdjęcia chcieli mieć wszyscy. Odeszła rok temu

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 09:17
Zasłynęła z fotografii portretowej. Była autorką zdjęć znanych ludzi ze świata teatru, filmu, kultury i sztuki. Zofia Nasierowska, wybitna fotografka, zmarła 3 października 2011 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ikony kina. Legendy, które inspirują nas do dziś

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 10:39
Wielkich aktorów jest naprawdę wielu, ale do legendy kina przechodzą nieliczni. Co takiego mają w sobie Brigitte Bardot czy James Dean, że zostali zapamiętani i stali się bohaterami masowej wyobraźni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kalina Jędrusik i najwspanialsze polskie aktorki II połowy XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 12:20
Piękne, fascynujące, utalentowane, z wyrazistym charakterem... w "Magazynie bardzo filmowym" mówiliśmy o damach polskiego filmu.
rozwiń zwiń