X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Wystawa arrasów wawelskich od dziś dostępna online

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 05:40
Od 9 kwietnia możliwe jest zwiedzanie w formie wirtualnego spaceru wystawy "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921", która znajduje się w Zamku Królewskim na Wawelu. Można na niej obejrzeć wszystkie tkaniny króla Zygmunta Augusta znajdujące się w polskich zbiorach.
Jeden z arrasów Zygmunta Augusta z Zamku Królewskiego na Wawelu - Szczęśliwość Rajska autorstwa Jana de Kempeneera
Jeden z arrasów Zygmunta Augusta z Zamku Królewskiego na Wawelu - "Szczęśliwość Rajska" autorstwa Jana de KempeneeraFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

– Zamek był, jest i będzie otwarty dla zwiedzających. To idea, która towarzyszy nam od samego początku, i którą realizujemy poprzez upowszechnianie królewskich skarbów on-line. Od najbliższego piątku zapraszamy do zwiedzania zamku za sprawą wystawy "Wszystkie arrasy króla" – podkreślał dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej w rozmowie z PAP. Jak dodał, arrasy są eksponowane w całej królewskiej rezydencji, a dzięki wirtualnemu oprowadzaniu widzowie będą je mieć na wyciągnięcie ręki.

– Pokażemy dosłownie wszystko, licząc na to, że zapragną Państwo w przyszłości zobaczyć skarb ostatniego Jagiellona na własne oczy – mówił dalej dyrektor Zamku Królewskiego.

Arrasy można oglądać od piątku od godz. 18.00 na stronie Zamku Królewskiego na Wawelu: www.wawel.krakow.pl.

arrasy 663.jpg
Jak arrasy wróciły na Wawel

Nazwa wystawy nawiązuje do trzech ważnych dat dla zbioru polskich arrasów. Jest to setna rocznica powrotu arcydzieł z Rosji Sowieckiej na mocy traktatu ryskiego w 1921 roku oraz sześćdziesiąta rocznica powrotu arrasów z Kanady w 1961 roku, gdzie znalazły się po wybuchu II wojny światowej.

Na wystawie można oglądać całą zachowaną kolekcję 137 arrasów Zygmunta Augusta, które były świadkami królewskich śluby, koronacje i najważniejsze uroczystości. To jedyna część wyposażenia Zamku na Wawelu z czasów Jagiellonów, która zachowała się do dzisiejszych czasów. Arrasy powstały w latach 1550-1560 na zamówienie króla Zygmunta Augusta w warsztatach najlepszych brukselskich rzemieślników. Zostały wykonane na miarę, do konkretnych pomieszczeń zamku.


Posłuchaj
21:22 PR24_mp3 2021_03_18-23-36-20.mp3 – Pokażemy arrasy, które nigdy nie były pokazywane – mówił prof. Andrzej Betlej o wystawie "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921" w audycji Mai Kluczyńskiej z cyklu "Weekend kulturalny". (PR, 18.03.2021)

 

– To wyjątkowa okoliczność, tego typu wystawa na pewno nie pojawi się w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Po raz pierwszy pokazujemy wszystkie arrasy króla – mówił prof. Andrzej Betlej w audycji Mai Kluczyńskiej.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Wawel wystawa

Czytaj także

"Monumentalna, a nawet totalna". Prof. Betlej o wystawie arrasów Zygmunta Augusta na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 11:00
- Pokażemy arrasy, które nigdy nie były pokazywane - tak o jednej z wystaw w Krakowie mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odyseja wawelskich arrasów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 20:30
Są najcenniejszymi polskimi zabytkami, a ich niezwykła historia wiąże się z wieloma podróżami po świecie. Ostatecznie powróciły do Polski w 1961 roku i znajdują się w zbiorach Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. - Arrasy cały czas były wplecione w życie państwowe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie arrasy Zygmunta Augusta. Niezwykła wystawa na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 11:30
Wystawa arrasów Zygmunta Augusta to jedyny w dziejach Zamku Królewskiego na Wawelu pokaz całej zachowanej kolekcji. Dzieła prezentowane są we wnętrzach, dla których zostały stworzone na specjalne zamówienie. Wystawa wraca tuż po zniesieniu obostrzeń. Jaka jest historia arrasów i co czeka zwiedzających? 
rozwiń zwiń