Historia

"Opowieść o miłości". Film o Bogdanie Jastrzębskim, Sprawiedliwym wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 05:50
Zmarły ponad rok temu Bogdan Jastrzębski – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, który w czasie wojny uratował swoją późniejszą żonę Krystynę Geisler i jej ojca – jest bohaterem filmu dokumentalnego "Opowieść o miłości", który wkrótce będzie miał swoją premierę w Częstochowie.
Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej, w warszawskim Teatrze Wielkim. Na zdjęciu prezydent Lech Kaczyński (P) odznacza Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Bogdana Jstrzębskiego. Warszawa, 10.10.2007
Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej, w warszawskim Teatrze Wielkim. Na zdjęciu prezydent Lech Kaczyński (P) odznacza Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Bogdana Jstrzębskiego. Warszawa, 10.10.2007Foto: PAP/Paweł Kula

"Opowieść o miłości" to film dokumentalny bazujący na rozmowie z Bogdanem Jastrzębskim, jaką przeprowadził z nim, reżyser i scenarzysta Rafał Bryll. Opowiada o miłości dwojga młodych ludzi, która była silniejsza niż wojna. Bohater uratował z obozu pracy Krystynę Geisler, która po wojnie, w 1951 roku, została jego żoną.

Oprócz bogatych archiwaliów dokument ilustrowany jest animowanymi, artystycznymi sekwencjami, zrealizowanymi specjalnie do filmu przez Łukasza Rusinka.

Jak podaje portal Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie na stronie www.sprawiedliwi.org.pl:

"Bogdan Jastrzębski i Krystyna Geisler spotkali się w roku 1940. Wbrew szalejącej na świecie nienawiści zrodziło się między nimi piękne uczucie.

W 1941 roku Krystyna – wraz z ojcem, sędzią Arnoldem Geislerem i jego żoną Zofią – znalazła się w częstochowskim getcie. Bogdan, wówczas już działacz podziemia, często ich tam odwiedzał.

Karski-1200x660.jpg
Jan Karski - zobacz serwis specjalny

Jesienią 1942 roku zaczęła się likwidacja getta. Sędziemu i jego córce udało się przeżyć, oboje przeznaczeni zostali do pracy. On, dzięki doskonałej znajomości języka niemieckiego, został skierowany do robót w gospodarstwie ogrodniczym jako brygadzista. Ona trafiła do fabryki broni "Hasgau". Arnoldowi Geislerowi udało się zbiec. Pomocy udzieliła mu rodzina Jastrzębskich. Maria Jastrzębska – matka pana Bogdana – w przebraniu siostry Czerwonego Krzyża przetransportowała go do Warszawy, gdzie ukrywał się aż do wybuchu Powstania. Wraz z Polakami trafił do obozu przejściowego, a później wyjechał na roboty do Niemiec. Po wojnie wrócił do Polski".

W 1941 roku, 17-letni wówczas Bogdan Jastrzębski porwał Krystynę z grupy konwojowanych z getta do pracy w fabryce zbrojeniowej i ukrywał ją, ratując przed wywózką do obozu zagłady. U jego rodziny ukrywał się także ojciec dziewczyny, sędzia Arnold Geisler. Za uratowanie Krystyny i jej ojca, Bogdan Jastrzębski i jego matka w 1994 roku zostali uhonorowani tytułami i medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Pamięci Polaków Ratujących Żydów - zobacz serwis historyczny

Zmarły w grudniu 2019 r. Bogdan Jastrzębski pochodził z rodziny znanych ogrodników gospodarujących na Zawadach - dziś to częstochowska dzielnica Tysiąclecie. Był jednym z pierwszych studentów utworzonej w 1945 r. w Częstochowie Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej, współorganizował stowarzyszenie Bratniej Pomocy i AZS oraz częstochowski oddział Związku Ogrodniczego w Polsce.

Po 1989 r. Jastrzębski znalazł się wśród osób odtwarzających niezależny samorząd - był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Częstochowy w dwóch pierwszych kadencjach. Należał do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta. Zmarł 25 grudnia 2019 roku w wieku 95 lat.

Twórca dokumentu, Rafał Bryll, jest reżyserem i montażystą filmowym. Specjalizuje się w filmie dokumentalnym - współrealizował m.in. serie "Tajemnice Państwa Podziemnego" i "Grupa D, Departament IV, Ofiary morderstw PRL". Przed niespełna dwoma laty zrealizował swój debiut fabularny "Pewnego razu w ogródkach działkowych", który będzie miał premierę w tym roku.

W 1939 r. w Częstochowie mieszkało ok. 28 tys. Żydów. Później do miasta przybyli Żydzi z terenów wcielonych do Rzeszy, przywożono także ludność żydowską z okolicznych miasteczek. Po powstaniu getta Żydzi zostali zmuszeni do przesiedlenia się na jego teren - w sumie w getcie zgromadzono ponad 40 tys. osób. 22 września 1942 r. rozpoczęła się jego likwidacja - Żydów wywożono głównie do obozu w Treblince. Zagładę przeżyło ok. 5 tys. osób.

PAP/im

Czytaj także

Życie za życie. Nie tylko Ulmowie ratowali Żydów [REPORTAŻ]

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 05:53
Rodzina Ulmów z małej podrzeszowskiej wsi została zamordowana przez niemieckich żandarmów za to, że ukrywała żydowskich sąsiadów. Niemcy nie oszczędzili nawet dzieci. Podobnych historii w Polsce jest wiele. Zapraszamy do obejrzenia naszego reportażu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych - bohaterowie nie tylko doby Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 06:00
Sprawiedliwi upamiętnieni podczas Europejskiego Dnia Pamięci to nie tylko osoby ratujące Żydów w latach Holokaustu, ale również ludzie, którzy sprzeciwiali się zbrodniom przeciwko ludzkości w XX i XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za pomoc Żydom zapłacili życiem. Rocznica zamordowania rodziny Baranków

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2024 05:55
81 lat temu, 15 marca 1943 roku, w Siedliskach w Małopolsce Niemcy wymordowali rodzinę Baranków i czterech ukrywanych przez nich Żydów. Ofiarami zbrodni byli mężczyźni z rodziny Godfridów z Miechowa - ojciec i synowie oraz rodzina polskich rolników: Łucja i Wincenty Barankowie, ich synowie Henryk i Tadeusz, a także teściowa Katarzyna Baranek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polmission. Tajemnice paszportów". Premiera filmu dokumentalnego o tajnym polskim planie ratowania Żydów

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 05:55
Tajny plan ratowania Żydów, który w czasie Holokaustu realizowała Grupa Ładosia w porozumieniu z polskim rządem w Londynie - to temat nowego filmu dokumentalnego "Polmission. Tajemnice paszportów" w reżyserii Jacka Papisa.
rozwiń zwiń