Historia

Jan Boba. Wybitny pianista jazzowy kończy 80 lat

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 05:40
Jan Boba urodził się 10 marca 1941 roku w Krakowie. Znany jest przede wszystkim z jazzu tradycyjnego i z niezwykłej wrażliwości na jego radosny charakter. Jako pianista i aranżer określany jest też mianem jednego z twórców polskiego jazzu.
Przy fortepianie Jan Boba, Warszawa 1970
Przy fortepianie Jan Boba, Warszawa 1970Foto: PAP/Zbigniew Wdowiński

Klasyk jazzu

Od 1991 roku występuje z własnym zespołem Boba Jazz Band i jak podają na swojej oficjalnej stronie internetowej są jednym z ostatnich zespołów wykonujących klasykę jazzu z wszystkimi jego odmianami: New Orlean’s, DIXIELAND, Swing, Blues czy boogie woogie.

Wszyscy Ci, którzy nie znają się zbyt dobrze na tych tradycyjnych gatunkach jazzu, mogą odwiedzić ich stronę "boba-jazz-band.pl" i w zakładce ofertowej posłuchać minutowych fragmentów reprezentatywnych dla każdego z wymienionych wyżej stylów. Można też posłuchać innych propozycji klasycznych tańców lat dawnych, latynoamerykańskich czy włoskich. Co ciekawe zespół nie stroni od stonowanej muzyki kameralnej. Można też przeczytać wiele ciekawych informacji, z których ważną jest choćby ta, że zespół ten od zawsze jest związany z Krakowem, podobnie jak jego twórca i lider.

Młody Janek ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego, a naturalną kontynuacją nauki dla człowieka zakochanego w muzyce i jazzie była Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Krakowie. Rodzinna Alma Mater uhonorowała Go dyplomem w 1971 roku, ale myliłby się jednak każdy, kto koniec studiów muzycznych wiązałby z debiutem artystycznym. Ten nastąpił znacznie wcześniej, bo już w początkach lat 60. XX wieku razem z zespołem Jazz Ball Band Orchestra - uznawanej za najstarszą tradycyjną grupę jazzową w Polsce. Razem z założycielem JBBO - trębaczem Janem Kudykiem - byli jej liderami. Pierwszy oficjalny występ estradowy przyniósł im sławę i I miejsce w konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej w 1962 roku. Za występ ten otrzymali nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Sukcesy

Kolejnym sukcesem było zdobycie nagrody głównej w kategorii zespołów jazzowych na słynnym Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą w 1963 roku. Od tej pory każdy chciał ich zobaczyć i posłuchać - nie dziwią więc czterokrotne występy na Jazz Jamboree w Warszawie (1965-66-69-76). W końcu lat 70. i początkach 80. parokrotnie występowali także na festiwalu Old Jazz Meeting w Warszawie... bardziej spopularyzowanym pod nazwą "Złota Tarka".

Nie stronili także od występów zagranicznych w wielu krajach i na wielu festiwalach europejskich i amerykańskich. Tu na czoło wybija się amerykański festiwal Sacramento Jazz Jubilee, na którym JBBO tak bardzo przypadli amerykańskiej widowni, że występowali tam przez wiele lat rokrocznie - jako jedyny zespół jazzu tradycyjnego z Polski i jeden z nielicznych z Europy.

Co ciekawe, nasz jubilat nie zamykał się jedynie na ten piękny gatunek muzyki - w latach 1964 - 1972 pełnił także ciekawą funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.

Występy dla dużej widowni

O swoich sukcesach zespół opowiada na stronie internetowej: "W obecnym składzie BJB brał udział w najważniejszych festiwalach światowych, mając zaszczyt grać wspólnie z gwiazdami jazzu europejskiego i amerykańskiego ( nagrana wspólna płyta z Brytyjskim zespołem Monty Sunshine) w tym Glenn Miller Orchestra. Wiele zrealizowanych programów w TV w tym Benefis Jana Boby w Teatrze Stu, Program TV z piosenkami Henryka Warsa w Piwnicy Pod Baranami, Fabularyzowany program rozrywkowy w TVP 2 z udziałem czołówki Polskich aktorów i piosenkarzy, w 2005 roku udział w największym Festiwalu Jazzu Klasycznego w Sacramento w którym uczestniczyło ponad 180 zespołów dla prawie 300-tysiecznej widowni (jako jedni z trzech zespołów reprezentujących Europę) - wymiernym sukcesem naszego udziału w tym festiwalu było zaproszenie przez Pana Gubernatora Stanu Kalifornia Arnolda Schwarzenegera na krótkie spotkanie i gratulacje".

Nie był to jednak największy sukces frekwencji na koncercie Boba Jazz Band - otóż w 2009 roku, na festiwalu w Dreźnie, Boba wraz z kolegami z zespołu zagrali dla niespełna półmilionowej publiczności. Wśród znanych osobistości, które osobiście podziwiały i muzykę i osiągnięcia Jana Boby był także Prezydent USA Ronald Reagan, który w 1986 roku wręczył mu dyplom za krzewienie kultury amerykańskiej.

Idąc tym tropem, na stronach zespołu Jana boby czytamy: "W okresie nie najlepszej koniunktury dla gatunku muzyki jazzowej, stworzenie pełnego dixielandowego comba było jednak słuszną decyzją. Wkrótce bowiem okazało się, że duety, tria, kwartety nie były w stanie zaspokoić w pełni oczekiwań zarówno organizatorów jak i uczestników imprez, dla których brzmienie i wizerunek dużej orkiestry są zarówno gwarantem sukcesu , jak i szacunkiem dla słuchaczy. Zadziwiająca jest też reakcja młodych ludzi, dla których ten rodzaj muzyki jest nowym odkryciem".

Polskie Radio może także poszczycić się współpracą z dzisiejszym Jubilatem i jego zespołem - Jan Boba jest twórcą oprawy muzycznej do "Baśni o Królewnie Śnieżce" dla Programu Pierwszego PR.

Serdecznie gratulujemy sukcesów i życzymy jeszcze wielu lat w zdrowiu.

PP

Zobacz więcej na temat: Jazz muzyka rozrywkowa
Czytaj także

Leopold Tyrmand: "Stodoła" warszawska pulsowała po prostu jazzem

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 05:45
– Jazz Jamboree po dziś dzień ratuje honor Warszawy i całego środowiska jazzowego w Polsce – mówił Leopold Tyrmand w rozmowie udzielonej Polskiemu Radiu w 1963 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sławomir Kulpowicz - grał z wielkimi, grał dla wielkich i wielcy go podziwiali

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 05:30
"Trudno wyobrazić sobie świat muzyki bez niego" - tak o Sławku Kulpowiczu mówił Tomasz Tłuczkiewicz w pożegnaniu wieloletniego przyjaciela, w wywiadzie udzielonym kilka dni po jego śmierci. Ten niezwykle ceniony i znany na świecie pianista i kompozytor odszedł 12 lat temu, 7 lutego 2008 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Karolak - wirtuoz organów Hammonda

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 05:40
Wojciech Karolak, jazzman i kompozytor, współpracował z najwybitniejszymi polskimi twórcami jazzowymi swojej epoki, w powszechnej świadomości utrwalił się jednak przede wszystkim jako wirtuoz organów Hammonda. Muzyk urodził się 84 lata temu, 28 maja 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Benny Goodman. Był dobrym duchem jazzu

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 05:45
111 lat temu urodził się Benny Goodman – jeden z najsłynniejszych twórców i wykonawców jazzu. Grał na klarnecie – był jednym z największych wirtuozów tego instrumentu. Jeszcze za życia nadano mu tytuł "Króla Swingu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Stańko: "granie na trąbce jest moim życiem"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 05:30
Trębacz i kompozytor jazzowy, jeden z najoryginalniejszych muzyków jazzowych w Europie. Urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodzimierz Nahorny - nowoczesny jazzman klasyczny

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 05:43
82 lata temu, 5 listopada 1941 roku, urodził się muzyk jazzowy, Włodzimierz Nahorny. Artysta słynie z własnych, jazzowych interpretacji muzyki klasycznej.
rozwiń zwiń