X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Pierwsza w Londynie wystawa o polskich lotnikach w Bitwie o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 05:35
Pierwsza w Wielkiej Brytanii stała, ogólnodostępna wystawa poświęcona udziałowi polskich lotników w bitwie o ten kraj w czasie II wojny światowej otwarta zostanie w Bunkrze Bitwy o Wielką Brytanię w Londynie.
Piloci Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki
Piloci Dywizjonu 303 im. Tadeusza KościuszkiFoto: fot. Wikipedia

Uroczyste otwarcie nastąpi, gdy tylko złagodzone zostaną restrykcje epidemiczne, ale już teraz muzeum, które znajduje się w bunkrze, udostępniło na stronie internetowej i w mediach społecznościowych zwiastun wystawy.

W internecie wystawę można oglądać pod adresem http://battleofbritainbunker.co.uk/polish-air-force/

Bitwa o Anglię - zobacz serwis specjalny

Jest to pierwszą taka w Wielkiej Brytanii stała wystawa poświęcona polskim lotnikom. Innym miejsce w Anglii, gdzie znajdują się pamiątki po polskich lotnikach, jest  baza RAF (Królewskich Linii Lotniczych) w No rtholt. Tu stacjonowała część pilotów w czasie II wojny światowej i w Bitwy o Anglię. Do dziś jest to obiekt wojskowy, nie jest ona ogólnodostępna.

Organizatorzy wystawy pokazują drogi, którymi Polacy przedostawali się na Zachód od września 1939 roku, organzację Polskich Sił Zbrojnych we Francji oraz przedostawanie się do Welkiej Brytanii po poddaniu się Francuzów. 

Wiele z zaprezentowanych przedmiotów  i dokumentów pokazanych zostanie publicznie po raz pierwszy. Eskpozycja ma informować o misjach bojowych podczas II wojny światowej i podkreślać różne role polskich pilotów, obserwatorów, personelu naziemnego i Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet.

Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

Bunkier Bitwy o Wielką Brytanię w Uxbridge to dawny bunkier brytyjskich sił powietrznych, w którym podczas II wojny światowej mieściło się centrum operacyjne 11. Grupy RAF. Odpowiadało ono za planowanie oraz koordynację obrony powietrznej Londynu oraz południowo-wschodniej Anglii. Obecnie bunkier jest udostępniony dla zwiedzających.

PAP/im


Czytaj także

Dywizjon 303 – bohaterzy bitwy o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 05:50
W niespełna rok po bolesnej klęsce wrześniowej polscy lotnicy zdobyli okazję do rewanżu na niebie Anglii. 15 września 1940 roku - w przełomowym dniu bitwy o Anglię - pokazali wielką klasę. Uznani zostali za jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Głowacki – polski as bitwy o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 06:07
Podpułkownik pilot Wojska Polskiego, major Królewskich Sił Powietrznych (RAF), as myśliwski II wojny światowej. Pilot Antoni Głowacki z 501. dywizjonu Hurricane’ów ustanowił rekord zestrzeleń samolotów wroga, który nie został pobity do końca bitwy o Anglię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Sawicz - był ostatnim polskim bohaterem Bitwy o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 05:45
Do swojej śmierci w 2011 roku był ostatnim polskim lotnikiem, który brał udział w Bitwie o Anglię i ostatnim członkiem Brygady Pościgowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mirosław Ferić. As myśliwski z Dywizjonu 303

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 05:52
Należał do elitarnego grona pilotów - asów myśliwskich w legendarnym Dywizjonie 303. Był jednym z bohaterów Bitwy o Anglię. Dzisiaj 79. rocznica jego śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Urbanowicz – od dywizjonu 303 do latającego tygrysa

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 05:45
– Nie błagamy o wolność, my walczymy o wolność. Tak miałem napisane na samolocie. W bitwie o Anglię mieliśmy rekord 126 zestrzeleń, przy najmniejszych stratach własnych – wspominał gen. Witold Urbanowicz, dowódca Dywizjonu 303.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Josef František. Czech, który był najlepszym polskim pilotem bitwy o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 05:55
Zanim zginął 80 lat temu, 8 października 1940 roku, w ciągu miesiąca zestrzelił 17 maszyn wroga. W chwili śmierci był najskuteczniejszym polskim pilotem. Cenę za wyjątkową skuteczność Czecha musieli płacić jego koledzy z Dywizjonu 303.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec Bitwy o Anglię. Zwycięstwo z udziałem bohaterskich polskich pilotów

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 06:00
80 lat temu zakończyła się Bitwa o Anglię. Trwająca od lipca batalia miała bezprecedensowy wpływ na przebieg II wojny światowej. Niebagatelną rolę odegrali w niej polscy piloci samolotów myśliwskich.
rozwiń zwiń