X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Marta Mirska. Gwiazda powojennej piosenki

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 05:35
103 lata temu, 12 lutego 1918 roku, przyszłą na świat Marta Mirska. Piosenkarka kojarzona jest w świecie odbiorców muzyki okresu wczesnego PRL jako ta, która wylansowała przebój "Pierwszy siwy włos" z 1957 roku.
Marta Mirska
Marta MirskaFoto: PAP/CAF

"Siwy włos"

Piosenkę skomponował Henryk Jabłoński, a słowa napisał Kazimierz Winkler. Co ciekawe, do utworu tego rościł sobie prawa równie znany piosenkarz Mieczysław Fogg, twierdząc, że to on wylansował ten nieśmiertelny utwór. W tamtych czasach, przez wiele dziesięcioleci utwór był nucony w każdej chwili, kiedy z taktem chcieliśmy zwrócić czyjąś uwagę na upływający czas.

Marta Mirska (właściwie Alicja Nowak) dość szybko zmieniła swoje nazwisko na pseudonim artystyczny. Utrzymywała także, że w 1939 roku, jeszcze przed wojną, wzięła cichy ślub z miłością swojego życia - oficerem marynarki Janem Zieleniewskim. Niestety, młody mąż zginął w wojnie obronnej 1939 roku i młodej śpiewaczce pozostało jedynie ze smutkiem wspominać go przez resztę życia.

Po wojnie, w czasie której była łączniczką Armii Krajowej, poznała swojego kolejnego męża, perkusistę zespołu, z którym nagrywała piosenki - Zbigniewa Reinigera. Pozostała z nim już do śmierci w 1991 roku. Często też posługiwała się dwoma nazwiskami swoich mężów. Co smutne, śmierć obojga małżonków w 1991 roku określana jest jako odejście w zupełnym zapomnieniu, w nędzy i z głodu.

Marta Mirska obdarzona silnym altem, brzmiącym niezwykle wyraziście, swoje śpiewanie zaczęła jeszcze przed II wojną światową. Jednak dopiero lata 40. i 50. XX wieku przyniósł jej prawdziwą popularność i uznanie wielu wielbicieli. Zanim zaśpiewała słynny "Siwy włos" już w 1949 roku można było podziwiać ją w bardzo popularnym wtedy przeboju "Zakochana radiostacja" autorstwa Romualda Żylińskiego i Barbary Brzezińskiej.

Autorka tekstówII wojna światowa

Jej powojenny repertuar obfitował głównie w utwory z grupy fokstrotów, slow-foxów, walców i tang - ten rodzaj muzycznej stylistyki najbardziej pasował do jej głosu i temperamentu. W kilku bardzo znanych utworach Mirska zasłynęła także jako autorka tekstów.

Wśród znanych piosenek w jej wykonaniu możemy znaleźć, szczególnie słuchacze Polskiego Radia z nieco starszym rodowodem, wiele ciekawych tytułów. Tym młodszym dedykujemy próbę odszukania ich w sieci i odsłuchania jej pięknego głosu. Wiele osób może pamiętać: "Amado mio", "Aloha" czy "Amor, amor, amor" do tekstów samej śpiewaczki, piękne tango "Całuj mnie mocno", ... tak, tak, to słynne "Bésame mucho", "Charmaine" - słynny walc-boston do słów Andrzeja Własta czy słynne boogie woogie "Chattanooga choo choo" do muzyki Harry’ego Warrena lub równie znany foxtrot "Czerwony autobus" do muzyki Władysława Szpilmana i słów Kazimierza Winklera. Tych przebojów jest znacznie więcej, a wszystkie, wraz z odsyłaczami do możliwego odsłuchania, znajdziecie na portalu "staremelodie.pl", na stronie poświęconej Marcie Mirskiej.

Ta lubiana, choć w późniejszych latach życia, zapomniana piosenkarka - do czego przyczyniła się jej rezygnacja z występów estradowych w połowie lat 60. - stała się bohaterką książki Janusza Świądera i Tadeusza Stolarskiego pt. "Marta Mirska. Gloria i gehenna",  dość znaczącym podtytułem "Prawdziwa historia życia królowej polskiej piosenki". Wydawnictwo tak charakteryzowało tę książkę: "W książce tej, poprzez pryzmat korespondencji, którą w ostatnich latach swojego życia prowadziła z wypróbowanym przyjacielem ze Swarzędza, Jerzym Miecznikowskim, poznajemy osobowość piosenkarki, będącej nie tylko artystką, ale przede wszystkim oddanym ludziom człowiekiem. Nie byłoby tej książki, gdyby nie upór i determinacja Tadeusza Stolarskiego, który zdobył listy i zdjęcia Marty Mirskiej, stanowiące podstawowy materiał źródłowy tak pomocny w pisaniu opowieści o różnych aspektach życia największej, w okresie powojennym, polskiej piosenkarki".

Kolejną książką, w której porównawczo z innymi piosenkarkami tego okresu prezentowana była Marta Mirska, była "Piosenkarki PRL" napisana przez Emilię Padoł. Polskie Radio przeprowadziło wywiad z pisarką, a na swoich stronach zamieściło dość ciekawy anons: "Wyjątkowa na tle bohaterek jest jej zdaniem Marta Mirska. - Bo ona niesie ze sobą przedwojenną estetykę, jeżeli chodzi o interpretację, i umiłowanie wszystkiego, co sentymentalne. Była bardzo charakterystyczna i dlatego jest łącznikiem z zupełnie innym światem. Ona rozpoczęła historię polskiej rozrywki powojennej - mówiła Emilia Padoł. Mirska była jednak przy tym wszystkim jednak kobietą z krwi i kości. Świadczy o tym choćby groteskowa - jak mówił prowadzący audycję Jerzy Sosnowski - ale krwawa awantura o piosenkę "Pierwszy siwy włos".“

Marta Mirska odeszła 15 listopada 1991 roku i pochowano ją na warszawskim Cmentarzu Komunalnym Północnym. Wspomnijmy tę prawdziwą gwiazdę powojennej piosenki z uznaniem i nieprzemijającym czarem muzycznym lat minionych.

PP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieczysław Fogg - legendarny piosenkarz, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 06:01
Podczas Powstania Warszawskiego, jako żołnierz Armii Krajowej, miał specjalną misję – koncertowania w powstańczych domach, szpitalach i schronach. Zagrał wtedy 104 koncerty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Wars - twórca legendarnych piosenek

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 05:53
"Już nie zapomnisz mnie" - tytuł jednego z wielu jego utworów, może być mottem całej jego twórczości. Był jednym z najbardziej warszawskich kompozytorów XX wieku. 29 grudnia 1902 roku urodził się w Warszawie Henryk Warszawski, bardziej znany pod nazwiskiem Henryk Wars.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Daniłowski i przedwojenny polski boysband, który zawojował Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 05:55
Był twórcą najpopularniejszego rodzimego zespołu doby dwudziestolecia międzywojennego i człowiekiem, który wypromował Mieczysława Fogga. Jego Chór Dana był oklaskiwany w 32 stanach USA. 20 lat temu zmarł Władysław Daniłowski.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 lat temu zmarła Hanka Ordonówna

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 19:15
Słynna artystka, piosenkarka, aktorka, tancerka i poetka zmarła w Bejrucie w 1950 roku. Chociaż ciężko chorowała na gruźlicę, powodem śmierci był tyfus. Jej prochy przeniesiono do Polski w roku 1990 i pochowano na warszawskich Powązkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Winkler: "Tych lat nie odda nikt"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 05:40
Dokładnie 102 lata temu, 23 listopada 1918 roku, urodził się w Radomiu Kazimierz Winkler. Jego nazwisko nie jest aż tak znane jak jego piosenki. Był czas, że kilkanaście z nich śpiewała cała Polska przez wiele lat... były i takie, które uznawano za największe przeboje powojennej Polski.
rozwiń zwiń