Historia

Serwisy historyczne Polskiego Radia. Nowoczesne, multimedialne i interaktywne

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 06:00
Najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski i świata oraz sylwetki wybitnych postaci - to wszystko można znaleźć w kolekcji ponad stu serwisów historycznych Polskiego Radia. To unikatowa na polskim rynku medialnym propozycja łącząca w sobie przeszłość i przyszłość, tworząca harmonijną jedność pomiędzy magią archiwalnych dźwięków oraz filmów i najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. 
Bogaty zbiór serwisów historycznych znaleźć można na stronie www.historia.polskieradio.pl
Bogaty zbiór serwisów historycznych znaleźć można na stronie www.historia.polskieradio.plFoto: Polskie Radio

Bitwa Warszawska

Multimedialny przewodnik po 18. decydującej bitwie świata bitwa1920.gov.pl to atrakcyjna propozycja zarówno dla pasjonatów historii, jak i dla tych, którzy dopiero chcą poznać dzieje wojny polsko-bolszewickiej. Dzięki interaktywnym minigrom użytkownik może wcielić się w rolę polskiego oficera wywiadu, który rozszyfrowuje sowiecką depeszę, i dyplomaty, który razem z Józefem Piłsudskim buduje koncepcję federacyjną Europy Środkowej. Skarbem serwisu są archiwalne nagrania uczestników wydarzeń 1920 roku - zarówno tych walczących na froncie, jak i tych, którzy o przebiegu wojny decydowali w zaciszu politycznych gabinetów. 

Serwis jest skierowany do odbiorców z kraju i z zagranicy, dlatego dostępny jest w siedmiu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, francuskiej, rosyjskiej, ukraińskiej i węgierskiej. 

Witryna jest jak do tej pory największym serwisem Polskiego Radia. Została przygotowana we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa". Projekt zapewnił zespołowi portalu statuetkę srebrnego BohaterOna 2020 w kategorii Dziennikarz.

Tyrmand 

Serwis poświęcony Bitwie Warszawskiej nie był jedynym dużym projektem, który w ubiegłym roku udało się zrealizować portalowi Polskiego Radia. W setną rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda uruchomiliśmy serwis tyrmand.polskieradio24.pl, przybliżający sylwetkę legendarnego bitnika, kolorowego ptaka PRL, pisarza i prekursora jazzu w Polsce. 

Tyrmand Jazz 

Zapraszamy w nim do wysłuchania rozmów z Leopoldem Tyrmandem, posłuchania adaptacji jego utworów i wyruszenia w spacer po Warszawie śladami pisarza i bohatera jego najsłynniejszego dzieła - "Złego". W tej podróży akompaniamentem będą utwory z płyty "Jazz Jamboree '63", których można odsłuchać w serwisie. 

Warszawa Tyrmanda 

Krzysztof Kamil Baczyński i Mieczysław Fogg 

Podobnie jak w serwisie poświęconym Leopoldowi Tyrmandowi, muzyka jest też ważną częścią serwisów poświęconych Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu i Mieczysławowi Foggowi. 

Częścią serwisu baczynski.polskieradio24.pl  jest Radio Baczyński - radiowy kanał internetowy, który serwuje wybór najlepszych muzycznych interpretacji dzieł czołowego poety Pokolenia Kolumbów z mistrzowskimi występami Ewy Demarczyk na czele. Serwis poświęcony postaci Baczyńskiego to biograficzna opowieść ilustrowana bogatym zbiorem nagrań rodziny i przyjaciół poety, jego rysunkami i rękopisami wierszy i listów oraz radiowymi adaptacjami dzieł w najwybitniejszym wykonaniu takich aktorów jak Jerzy Englert czy Marek Perepeczko.

KK Baczyński.jpg 
Serwisy Polskiego Radia poświęcone są nie tylko kulturze wysokiej, nie zapominamy o rodzimej kulturze popularnej. Przykładem jest serwis poświęcony postaci Mieczysława Fogga, w którym usłyszeć można rozmowy z pierwszą supergwiazdą powojennej polskiej piosenki. Integralną częścią serwisu fogg.polskieradio24.pl jest internetowy kanał radiowy Radio Fogg, którego treść - utwory Mieczysława Fogga, zarówno te posiadające status kultowych, jak i te mniej znane - stanowią znakomite tło do poznawania sylwetki najpopularniejszego polskiego piosenkarza czasów powojennych. 
Mieczysław Fogg – serwis specjalny Polskiego Radia w 30. rocznicę śmierci Mieczysław Fogg – serwis specjalny Polskiego Radia w 30. rocznicę śmierci

Polacy na frontach II wojny światowej

Od norweskich fiordów, przez fale Atlantyku, po piaski Tobruku. Od pól Francji i nieba Wielkiej Brytanii po bezkresną tundrę Syberii i szlaki Bliskiego Wschodu, wszędzie tam był polski żołnierz. Dziesiątki niezwykłych nagrań wspomnień polskich dowódców i żołnierzy uczestniczących w II wojnie światowej można znaleźć w serwisie drugawojna.polskieradio24.pl

src="//static.prsa.pl/40bfb138-eea3-47c4-9823-167f81d0bdef.file

Bitwa o Anglię

Ci ludzie mieli odwagę graniczącą z brawurą, a ich wspomnienia to gotowe słuchowiska, w których znaleźć można przygodę, niebezpieczeństwo, a niekiedy także humor. Nagrania uczestników bitwy o Anglię, bo o nich mowa, znaleźć można na stronie bitwaoanglie.polskieradio24.pl. Strona jest również bogata w animacje, które pokazują różnice w uzbrojeniu obu stron konfliktu i wyjaśniają działanie brytyjskiego systemu radarowego. 

src="//static.prsa.pl/eceec72c-dc40-471a-97ab-1a227d802192.file

Wyprawy w głąb historii polskiego himalaizmu

Kiedy nie można wychodzić z domu, odległe miejsca są najbardziej interesujące. Dlatego warto przenieść się w nie chociaż wirtualnie. Dźwięk jest najlepszym pobudzaczem wyobraźni, dlatego polecamy serwisy Everest'80Jerzy Kukuczka - oba, dzięki bogactwu relacji uczestników himalajskich wypraw, to sposób na to, żeby we własnym domu poczuć się jak wśród szczytów najwyższych gór. 

src="//static.prsa.pl/4cd9d96a-b209-4155-80b2-28358eabd5b0.file

Kolekcję blisko stu serwisów specjalnych, które zawierają dziesiątki godzin unikatowych dźwięków, można znaleźć pod adresem historia.polskieradio.pl.

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA serwisy specjalne