Historia

Dzień Solidarności z Polską. "Let Poland Be Poland"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 05:35
30 stycznia 1982 roku, w czasie, gdy w Polsce trwał wprowadzony niecałe dwa miesiące wcześniej stan wojenny, prezydent USA Ronald Reagan ogłosił Dniem Solidarności z Narodem Polskim - International Solidarity Day.
Ronald Reagan i jego żona Nancy spotkali się z papieżem Janem Pawłem II w tym samym roku, w którym prezydent USA zainicjował International Solidarity Day
Ronald Reagan i jego żona Nancy spotkali się z papieżem Janem Pawłem II w tym samym roku, w którym prezydent USA zainicjował International Solidarity DayFoto: Forum

pap_19811213_01A_663x364.jpg
"Stan wojenny na obszarze całego kraju"

Z tej okazji Amerykanie wyemitowali słynny film, którego tytuł był także przesłaniem dla całego świata do solidaryzowania się z okupowaną przez komunistów Polską - "Let Poland Be Poland", "Żeby Polska była Polską". Film ten obejrzało ponad 185 milionów widzów w 50 krajach świata. W wielu miejscach też dochodziło do manifestacji poparcia o bardzo dużym znaczeniu symbolicznym. Nagrano 39 wersji językowych prowadzonej w nim narracji.

Cały program trwał 90 minut, a narrację prowadził słynny hollywoodzki aktor Charlton Heston. Program zasłynął też dzięki występowi słynnego Franka Sinatry z piosenką "Ever Homeward", zatytułowaną w polskiej wersji jako "Wolne Serca"... i, co ciekawe, fragment tego utworu odśpiewał w języku polskim. Film wyemitowano 31 stycznia, stąd znalazły się w nim także krótkie relacje z manifestacji solidarności w miastach świata. Audycja została nadana także przez Radio Wolna Europa, Radio Głos Ameryki, Radio Liberty czy Radio France Internationale.


Posłuchaj
61:30 żeby Polska była Polską.mp3 "Żeby Polska była Polską" - transmisja programu telewizyjnego z USA (RWE, 31.01.1982).

 

Produkcja wyreżyserowana przez Marty'ego Pasetty'ego, na zlecenie Departamentu Obrony USA i United States International Communications Agency, zaprezentowała wypowiedzi i oświadczenia słynnych przywódców państw Zachodu. Pełna lista polityków ukazuje wielkie zaangażowanie "wolnego świata" w propagowanie więzi ze zniewoloną stanem wojennym Polską. Począwszy od znamiennego wystąpienia prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana w dalszej części pojawili się premier Zjednoczonego Królestwa Margaret Thatcher, premier Portugalii Francisco Pinto Balsemão, kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Helmut Schmidt, premier Islandii Gunnar Thoroddsen, premier Belgii Wilfried Martens, premier Japonii Zenkō Suzuki, premier Włoch Arnaldo Forlani, premier Norwegii Kåre Willoch, premier Kanady Pierre Trudeau, premier Turcji Bülent Ulusu, premier Luksemburga Pierre Werner, premier Hiszpanii Adolfo Suárez González, prezydent Francji François Mitterrand, spiker Izby Reprezentantów Tip O'Neill, lider większości Senatu Howard Baker, senator, członek komisji spraw zagranicznych Senatu Clement Zablocki.

Polacy w kraju nie mieli możliwości obejrzenia tego filmu, jednakże wielu odsłuchiwało go w rozgłośniach radiowych zza żelaznej kurtyny. Ważne dla całego świata były też wystąpienia niezwykle popularnych gwiazd filmu i muzyki, których głosy dla wielu widzów i słuchaczy były ważnym przekazem medialnym, były wezwanie do solidarności z Polską. W wyemitowanym programie zobaczyć możemy m.in. Adama Makowicza, Czesława Miłosza, Mścisława Rostropowicza, Kirka Douglasa, Maxa von Sydow, Henry'go Fondy, Glendy Jackson, Benny Anderssona, Agnethy Fältskog, Anni-Frid Lyngstad, Björna Ulvaeusa, (członkowie słynnej grupy ABBA), Paula McCartney'a, Orsona Wellesa czy Maggie Albright.

pap_19740501_003_Pod Egidą_663x364.jpg
Kabaret "Pod Egidą": Żeby Polska była Polską

Instytut Pamięci Narodowej tak relacjonuje na swoich stronach wydarzenia tamtego czasu: "Początek 1982 roku to kontynuacja dotychczasowych działań. Zupełnie wyjątkowy okazał się 30 stycznia 1982 roku. Centrale związkowe na całym świecie wyznaczyły w tym terminie Międzynarodowy Dzień Solidarności. Dzień później w telewizji amerykańskiej, na apel prezydenta Reagana, wyemitowano półtoragodzinny program zatytułowany "Let Poland be Poland" (nawiązujący do słów piosenki przebywającego w tym czasie na tournée w USA i Kanadzie Jana Pietrzaka »Żeby Polska była Polską«)."

Prezydent Stanów Zjednoczonych proklamując Dzień Solidarności wypowiedział bardzo ważne słowa: "Solidarność, polski niezależny związek zawodowy pod tą nazwą, narodził się nie tylko na skutek niezdolności polskiego rządu do zaspokojenia potrzeb własnego narodu, ale również dzięki tradycji wolnościowej, którą dumny polski naród zachował i pielęgnował przez dwa wieki obcej i rodzimej tyranii". W swojej znaczącej wypowiedzi odwołał się też do historycznych faktów przekonując - "Historia uczy, że stabilność Europy jest zagrożona wtedy, gdy Polska doświadcza ucisku. Wolni ludzie całego świata sercem i duchem wyrażają solidarność z narodem polskim w godzinie jego cierpienia".

Niech na zakończenie tej relacji wybrzmią słowa Ronalda Reagana będące zwieńczeniem jego wystąpienia - "W fabrykach, na farmach, w szkołach, w miastach i miasteczkach całego globu my, ludzie Wolnego Świata, stoimy murem za naszymi polskimi braćmi i siostrami. Ich sprawa jest naszą sprawą".

PP

Czytaj także

"Dzięki Solidarności Polska wyszła zza żelaznej kurtyny". Rocznica Sierpnia '80

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 23:35
Tymi słowami prezydent Andrzej Duda zwrócił się do wielotysięcznego tłumu podczas przemówienia inaugurującego koncert "My naród" na terenie stoczni w Gdańsku. Koncert i poprzedzający go festyn rodzinny pod hasłem "Solidarność pokoleń" zorganizowano z okazji 35. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie poddali się ZOMO. Strajk w Zakładach Górniczych "Rudna" na Dolnym Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 05:50
Od 14 do 17 grudnia 1981 roku, 5 tysięcy górników z Zakładów Górniczych "Rudna" w Polkowicach, postanowiło sprzeciwić się wprowadzeniu stanu wojennego. Zawiązany wtedy strajk był największym w czasie stanu wojennego na Dolnym Śląsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stan wojenny. Terenowe Grupy Operacyjne – koń trojański Jaruzelskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 05:55
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 wyprowadzono na ulice 70 tys. żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, 1750 czołgów i 1900 pojazdów opancerzonych, zmilitaryzowano 129 kluczowych zakładów pracy, w tym najważniejsze fabryki oraz redakcje Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Rozmach operacji robi wrażenie do dziś. Jak ekipie Jaruzelskiego udało się to wszystko osiągnąć w ciągu jednej nocy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stan wojenny. Czołgi strzelały na ulicach Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2023 05:40
16 grudnia 1981 roku na ranem oddziały wojska i milicji wkroczyły na teren Stoczni Gdańskiej imienia Lenina pacyfikując zakład i kończąc trwający od kilku dni strajk. Starcie zmieniło się w całodniową rebelię. Wieczorem władze wprowadziły do akcji czołgi.
rozwiń zwiń