X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

"Na imię mi było Krzysztof". Sto lat temu urodził się poeta Krzysztof Kamil Baczyński

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 06:00
22 stycznia 1921 roku urodził się w Warszawie jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów Krzysztof Kamil Baczyński. Jego twórczość, spleciona z tragicznym życiorysem, dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury. 
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoFoto: Grzegorz Lipiński/PR

Ale jaki człowiek kryje się za tą legendą? Baczyński to przecież nie tylko jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów, lecz także prozaik i rysownik. Podczas wojny był konspiratorem, harcmistrzem Szarych Szeregów, podchorążym Armii Krajowej, wreszcie - powstańcem warszawskim poległym w walce. Prywatnie był natomiast ukochanym synem i kuzynem, kochającym mężem i zięciem, przyjacielem i kolegą.

Te najróżniejsze oblicza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pokazujemy w serwisie www.baczynski.polskieradio24.pl, przygotowanym z okazji setnej rocznicy urodzin twórcy. Stworzona przez zespół portalu PolskieRadio24.pl strona składa się z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia – opowieści członków rodziny, przyjaciół i znajomych, żołnierzy i kolegów z konspiracji, a także wypowiedzi biografów oraz znawców literatury.

Krzysztof Kamil Baczyński. Zobacz serwis specjalny

Prezentujemy m.in. głosy teściowej poety Feliksy Drapczyńskiej, jego siostry ciotecznej Anieli Kmity-Piorunowej, pisarzy Jarosława Iwaszkiewicza, Lesława Bartelskiego, Krzysztofa Kąkolewskiego i Łukasza Orbitowskiego, aktorów Daniela Olbrychskiego i Mateusza Kościukiewicza, a także powstańców warszawskich, u boku których artysta walczył i zginął - Juliusza Bogdana Deczkowskiego, Tytusa Karlikowskiego i Zbigniewa Czajkowskiego. Posłuchać można także opowieści "pana od Baczyńskiego", czyli Wiesława Budzyńskiego, biografa, który od kilkudziesięciu lat odkrywa nowe fakty życiorysu twórcy.

Kliknij w obrazek i dowiedz się więcej o twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego:

src=" //static.prsa.pl/15d3bd26-2a60-4d05-8ba2-81ce05a6f947.file"

Nie może zabraknąć poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w interpretacjach wielu wybitnych aktorów – m.in. Zbigniewa Zapasiewicza, Grażyny Barszczewskiej, Marka Perepeczki, Lidii Wysockiej i Jana Englerta. To utwory wybrane spośród kilkuset wierszy, które pozostawił poległy poeta. Najsłynniejsze z nich to z jednej strony świadectwo katastrofy pokolenia naznaczonego wojną, z drugiej zaś wyraz miłości do żony Barbary.

Kliknij w obrazek i dowiedz się o historii miłości Krzysztofa i Basi:

src=" //static.prsa.pl/15d3bd26-2a60-4d05-8ba2-81ce05a6f947.file"

Ewa Demarczyk powiedziała kiedyś w Polskim Radiu, że wiersze Baczyńskiego "same się proszą" do śpiewania. 

- Tam jest muzyka, istnieje tam sama z siebie, w rytmie wiersza, w dźwiękach – mówiła wybitna wykonawczyni słynnych piosenek skomponowanych do tekstów poety "Sur le pont d'Avignon" i "Wierszy wojennych".

Dlatego serwisowi towarzyszy internetowe Radio Baczyński, gdzie obok interpretacji Ewy Demarczyk znalazło się ponad 120 utworów w wykonaniu takich artystów, jak Gaba Kulka, Grzegorz Turnau, Mela Koteluk, Czesław Śpiewa, Kwadrofonik, Budka Suflera i zespół Piersi, a także Chór Polskiego Radia i Chór Narodowego Forum Muzyki.

W cudem ocalonym z wojennej pożogi dorobku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego znajdziemy także wiele fragmentów prozy i setki prac plastycznych, będących dowodem talentu, którego rozwój przerwała przedwczesna śmierć. Na stronie www.baczynski.polskieradio24.pl obejrzeć można grafiki i rysunki autorstwa poety, a także fragmenty własnoręcznie wykonanych książek. Ponadto znalazły się tam mało znane fotografie oraz prywatne dokumenty rodziny Baczyńskich.

Redakcja

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak