X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Maria Wodzińska - podziwiana przez wielkich polskiego romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 05:40
202 lata temu, 7 stycznia 1819 roku, przyszła na świat w Warszawie Maria Wodzińska, znana i doceniana malarka, pianistka i kompozytorka. Historia jej życia, silnie osadzona w polskim romantyzmie, przedstawia ją wśród najlepszych interpretatorów muzyki Fryderyka Chopina, a portret wielkiego kompozytora jej autorstwa stał się jednym z jego najpopularniejszych wizerunków.
Maria Orpiszewska-Wodzińska
Maria Orpiszewska-Wodzińska Foto: Wikipedia/domena publiczna

Co ciekawe, Maria Wodzińska zaręczyła się z Fryderykiem Chopinem w 1836 roku w Dreźnie, jednak jej rodzina nie wyraziła zgody na ten ślub, uważając wielkiego kompozytora za zbyt chorowitego.

Młoda Maria, pochodząca ze znanej rodziny szlacheckiej herbu Jastrzębiec, kultywującej tradycje polskie sięgające choćby czasów Sejmu Czteroletniego, odbierała w domu na Kujawach bardzo staranne wychowanie, pełne różnorodnych nauk i umiejętności.

Talent muzyczny i malarski

Umiejętność gry na fortepianie szła w parze z nieprzeciętnym talentem. Zamiłowanie do muzyku wielkiego polskiego kompozytora, jak i do niego samego, uczyniła z niej fenomenalną interpretatorkę utworów Chopina. Podziwiali ją w tym wszyscy, a sam Ferenc Liszt, wielki węgierski kompozytor i pianista, uważał, że w niektórych utworach jest wręcz perfekcyjna.

Maria Wodzińska, portret Józefy Kościelskiej z 1844 roku. Źr. Wikipedia/domena publiczna Maria Wodzińska, portret Józefy Kościelskiej z 1844 roku. Źr. Wikipedia/domena publiczna

Maria Wodzińska interesowała się też malarstwem, w której to dziedzinie była amatorką, jednakże stosującą różne techniki z dość dużym kunsztem. Najczęściej malowała akwarele, nie stroniąc jednak od oleju czy rysunków. Jej domeną okazały się portrety - te były podziwiane i lubiane przez znanych modeli. Z akwarelowego portretu Chopina, namalowanego w okresie zaręczyn w Dreźnie, wykonano tamże litografię, która pięknem potwierdza delikatność wielkiego kompozytora i uczucie autorki obrazu. Wodzińska nie stroniła także od malowania pejzaży, a niektóre z jej obrazów można podziwiać w muzeach Warszawy, Krakowa czy Włocławka, a także w Dworze w Kłóbce, gdzie spędziła ostatnie lata swojego życia.

Dwór w Kłóbce

Położony na Kujawach, kilkanaście kilometrów na południe od Włocławka, gdzie przeniosła się w 1881 roku z Florencji (Włochy), stał się jej ostoją po wielu ciekawych latach życia i wojaży europejskich. Obecnie mieści się tam Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które można także wirtualnie zwiedzać poznając ciekawe historie jego twórców i mieszkańców.

Tak opisywany jest historia Marii Wodzińskiej: "Dwór w Kłóbce był siedzibą zasłużonego dla historii Polski rodu Orpiszewskich. Członkowie tego rodu byli uczestnikami wszystkich polskich powstań narodowych. Parterowa część budowli z".stała wzniesiona po 1845 r. W latach 1882-1884 do dworu dobudowano piętrowe skrzydło pałacowe, w którym mieszkała Maria Wodzińska Orpiszewska, młodzieńcza miłość Fryderyka Chopina. Słynny kompozytor oświadczył się Marii w 1836 r., do zawarcia małżeństwa jednak nie doszło. Maria Wodzińska mieszkała we dworze w Kłóbce do swojej śmierci w 1896 r. Została pochowana na miejscowym cmentarzu".

Dwór powstał w 1845 roku, zbudowany przez Lucjana Orpiszewskiego. Po tym, kiedy Maria osiedliła się w nim w 1881 w ciągu trzech lat został rozbudowany i powiększony o piętrowe skrzydło pałacowe, nieco różniące się od pierwotnej zabudowy. Strony Muzeum tak opisują charakter dworu:

"Ekspozycja wnętrz dworu w Kłóbce dzieli się na trzy części. W starszej, parterowej części budowli odtworzono atmosferę dworu jako siedziby ziemiańskiej, domu wielopokoleniowej rodziny Orpiszewskich – intelektualistów i patriotów. Funkcje i wyposażenie poszczególnych pomieszczeń odtworzono zgodnie z przekazami historycznymi. Do dworu wróciły zgromadzone w muzeum zabytkowe obrazy, meble i inne wyposażenie pochodzące z kujawskich siedzib ziemiańskich, w tym także z Kłóbki. W drugiej części ekspozycji, mieszczącej się w piętrowym skrzydle pałacowym, zorganizowano wystawę twórczości malarskiej mieszkanki dworu, Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej, narzeczonej Fryderyka Chopina. Trzecia część ekspozycji mieści się w zabytkowych, piwnicach pałacowych, gdzie odtworzono m.in. kuchnię dworską, spiżarnie i pralnię".

Związek z Chopinem

Zanim jednak Maria Wodzińska osiedliła się w Kłóbce wiodła ciekawe życie wraz z rodziną, która roztoczyła nad nią szeroko rozumianą opiekę. To właśnie sprzeciw rodziny zakończył jej związek z Chopinem. Należy jednak stwierdzić, że delikatność uczuć nie pozwoliła Fryderykowi na unoszenie się źle rozumianym honorem i przez wiele następnych lat rodzina Wodzińskich, a szczególnie matka Marii Teresa pozostawała w zażyłych stosunkach z kompozytorem.

Bezpośrednio przed tymi wydarzeniami rodzina Wodzińskich przebywała w Genewie (Szwajcaria) przez okres trzech lat. Dom ich był miejscem wielu ciekawych spotkań, a przez Genewską Polonię traktowany był jak centrum polskości w Szwajcarii. Nie dziwi więc fakt, że tam właśnie młoda i piękna Maria oczarowała Juliusza Słowackiego, który w wielu listach do matki pisał o swoim podziwie dla młodej Marii, kobiety pięknej, eterycznej w urodzi i niezwykle uzdolnionej w wielu dziedzinach sztuki. Nie dziwi też fakt, że wielki wieszcz poświęcił także jeden z wierszy i opatrzył go tytułem "W albumie Maryi Wodzińskiej", w którym jej postać pojawia się w trzeciej strofie zarówno w imieniu jak i dialogu z gościem rodzinnego genewskiego domu.

Dwa małżeństwa

Po tych okresach rodzinnych wojaży Maria dwukrotnie wychodziła za mąż. Najpierw za hrabiego Józefa Skarbka w 1841 roku - jednak to nieudane małżeństwo zostało po siedmiu latach unieważnione. Niedługo potem, w 1848 roku, poślubiła Władysława Orpiszewskiego - jak podają historyce - dzierżawcę majątków jej pierwszego męża.

Krzysztof Dorcz, na stronach Izbicy Kujawskiej, w artykule "W kręgu chopinowskim" tak opisuje te historie Marii Wodzińskiej: "Co ciekawe, strony rodzinne Justyny z Krzyżanowskich Chopinowej były też bliskie narzeczonej Fryderyka, Marii Wodzińskiej (1819-1896). Znała je od dzieciństwa i w ich sąsiedztwie spędziła wiele lat. Najpierw przebywała w majątkach rodzinnych w Sułkowie i w Bogusławicach, a po zamążpójściu w 1841 r. za Józefa hr. Skarbka, syna Fryderyka, zamieszkała w Osięcinach (ok. 27 km od Izbicy). W 1848 r., po unieważnieniu tego małżeństwa i ślubie z drugim mężem, Władysławem Orpiszewskim, zamieszkała w Zgłowiączce, skąd dwa lata później przeprowadziła się do Rysin. W 1881 r., po wieloletnim pobycie we Włoszech, osiadła na stałe w Kłóbce".

Choć biogramy mówią też, że miejscem śmierci Marii Wodzińskiej był Poznań, to właśnie tam, w Dworku w Kłóbce, gdzie znajduje się jej grób, znajdują się także liczne pamiątki po tej pięknej i utalentowanej Polce... zajrzyjmy tam, wspomnijmy narzeczoną Fryderyka Chopina i muzę Juliusza Słowackiego.

PP


Czytaj także

Fryderyk Chopin: zabierzcie przynajmniej serce me do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 06:00
- Warszawa przeżywa dziś podniosłe chwile. Oto do stolicy wraca serce wielkiego artysty, Fryderyka Chopina - mówił 17 października 1945 roku reporter Polskiego Radia w 96. rocznicę śmierci wybitnego pianisty i kompozytora. Dziś mija 171 lat od jego śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Towiański – mistyk romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 05:39
Jako pierwszy głosił idee ekumeniczne, pisał listy do samych papieży tłumacząc swoje idee. Mistyk, który wierzył, że rola narodu polskiego jest bardzo istotna w procesie dziejowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Delfina Potocka - muza polskich romantyków

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 05:35
- Wydaje mi się, że byłaby to świetna heroina smutnego filmu – mówiła o Delfinie Potockiej badaczka jej biografii Bożena Krzywobłocka. Dlaczego zamożna bywalczyni salonów i ulubienica artystów nie była szczęśliwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb Fryderyka Chopina. "Wydawało się, jakby słońce przybladło"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 06:00
171 lat temu odbył się pogrzeb Fryderyka Chopina. Wybitny kompozytor i pianista został pochowany 30 października 1849 roku na paryskim cmentarzu Père-Lachaise.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 05:55
Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

190 lat temu Fryderyk Chopin po raz ostatni zagrał w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 06:00
Młody kompozytor przed wyjazdem z ojczyzny zdążył zdobyć uznanie i miano cudownego dziecka polskiej muzyki. 11 października 1830 roku zagrał ostatni koncert w Polsce i trzy tygodnie później opuścił kraj, aby już nigdy nie powrócić.
rozwiń zwiń