X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Adam Ciołkosz – socjalizm z ludzką twarzą

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 05:45
– Socjalistą stałem się na polu bitwy – wspominał Adam Ciołkosz w 1969 roku. – Tam doszedłem do przekonania, że po powrocie z wojny polsko-ukraińskiej trzeba inaczej urządzić świat, ażeby nie powtarzały się walki, które noszą charakter bratobójczy.
Adam Ciołkosz (ok.1956),  źr. Michał Śliwa Polska myśl socjalistyczna, Wikipediadp
Adam Ciołkosz (ok.1956), źr. Michał Śliwa "Polska myśl socjalistyczna", Wikipedia/dp

1 października 1978 roku zmarł w Londynie wybitny działacz Polskiej Partii Socjalistycznej i członek Rady Narodowej. Swoją wiedzą historyczną i polityczną dzielił się ze słuchaczami Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.


Posłuchaj
19:39 Adam Ciołkosz_ArchiwumRWE.mp3 O Adamie Ciołkoszu, działaczu emigracyjnym mówi historyk, prof. Andrzej Friszke w audycji z cyklu "Z archiwów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa" przygotowanej przez Alinę Grabowską. (RWE, 25.03.2001)

 

Droga do polityki

Urodził się 5 stycznia 1901 roku w domu o silnych tradycjach patriotycznych i niepodległościowych. Od czasów nauki w gimnazjum bardzo silnie zaangażował się w działalność harcerską. Kiedy w czasie I wojny światowej przebywał wraz z rodzicami w Wiedniu, nawet tam założył drużynę harcerską. Podczas wojny polsko-bolszewickiej brał udział w walkach o Grodno, Wilno i Warszawę. Po zakończeniu działań wojennych dokończył naukę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Adam Ciołkosz uznał, że droga ku zmianie ówczesnego porządku prowadzi przez socjalizm. Do partii socjalistycznej wstąpił pod koniec roku 1921. 7 lat później został wybrany posłem, a następnie sekretarzem klubu poselskiego. W parlamencie II Rzeczpospolitej odgrywał dość dużą rolę, o czym świadczy fakt, że we wrześniu 1930 roku znalazł się na liście posłów osadzonych w Brześciu nad Bugiem. Informacja o jego aresztowaniu wywołała w Tarnowie rozruchy tłumione przez policję. Wyszedł za kaucją w Wigilię 1930 roku.

Wierny socjalizmowi

W procesie brzeskim został skazany na 3 lata więzienia i 10 lat pozbawienia praw obywatelskich. Jako, że jednocześnie wykreślono go z listy oficerów Wojska Polskiego nie mógł wziąć udziału w wojnie obronnej 1939 roku. Wówczas wraz z żoną i dzieckiem dotarł do Wołynia, gdzie zastało go wojska sowieckie. Wtedy przez Rumunię przedostał się do Francji, gdzie został członkiem Rady Narodowej.

– Po wejściu wojsk sowieckich do Polski przekonałem się, że komunizm jest tylko odnowionym imperializmem caratu o takich samych walorach politycznych i moralnych jak hitleryzm – podkreślał Adam Ciołkosz w 1969 roku w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

W służbie dla kraju

– Miłością mojego życia byli polscy robotnicy i polscy chłopi – mówił Adam Ciołkosz. – Całe swoje dorosłe życie spędziłem miedzy nimi, bo tam było moje serce, był mój rozum, tam była moja wiara na przyszłość. Dali mi z siebie niesłychanie dużo i wzbogacili moje życie. Tej miłości pozostałem wierny.


Posłuchaj
10:17 RWE_AdamCiołkosz(6.05.1969).mp3 – Miłością mojego życia byli polscy robotnicy i polscy chłopi – Ada Ciołkosz wspomina wydarzenia, które ukształtowały jego pogląd na świat, aud. z cyklu "Sylwetki pracowników Rozgłośni Polskiej RWE". (RWE, 6.05.1969)

 

Według Ciołkosza socjalizm nieodłącznie wiąże się z wolnością. – Był to polityk typu partyjnego – mówił w audycji Aliny Grabowskiej historyk, prof. Andrzej Friszke. – To nie był polityk, dla którego przynależność do partii była kwestią techniczną. Ciołkosz był bardzo silnie umotywowany racjami ideowymi socjalizmu polskiego, patriotyzmu w radykalno-lewicowej wersji i chęcią pracy dla robotników.

Adam Ciołkosz po wojnie nie wrócił już do kraju. Przez cały okres działalności na obczyźnie angażował się w działalność społeczną oraz wydawał liczne publikacje historyczne. Zmarł w Londynie 1 października 1978 roku, w wieku 77 lat.

Posłuchaj wystąpień Adama Ciołkosza na antenie RWE m.in. w 60-tą rocznicę wydania "Robotnika" w 1954 roku czy podczas zgromadzenia protestacyjnego Polonii amerykańskiej w 1956 roku.

mb

Czytaj także

Stanisław Mikołajczyk – bohater czy tchórz?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 05:40
Czy polityk powinien walczyć o dobro kraju za wszelką cenę, nawet za cenę własnej wolności, czy życia? Dziś trudno rozstrzygnąć ten dylemat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Herman Lieberman - obrońca uciśnionych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 05:30
Zawsze stawał w obronie sprawiedliwości, robotników i Ojczyzny. Swoimi mowami utrudniał pracę upolitycznionym i stronniczym sądom cesarsko-królewskim, a później sanacyjnym. Zmarł 21 października 1941 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Pużak: obowiązek trzeba spełniać do końca

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 05:45
Jeden z głównych przywódców i organizatorów Polskiej Partii Socjalistycznej poświęcił życie klasie robotniczej, sprawie socjalizmu, wolności i niepodległości Polski. Za swoją dewizę życiową - wytrwać i przetrwać - zapłacił najwyższą cenę. Zmarł 70 lat temu w stalinowskim więzieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Dubois, socjalista - idealista

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 05:35
- Liczono się z nim ze względu na charakter, opanowanie i zdolności – tak Stanisława Dubois wspominał jego przyjaciel. Miał też w sobie typowy dla idealistów optymizm graniczący z naiwnością, który w końcu doprowadził do jego śmierci.
rozwiń zwiń