X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Jadwiga Andegaweńska - święta królowa

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 07:00
17 lipca 1399 roku zmarła Jadwiga Andegaweńska, królowa Polski i żona Władysława Jagiełły. Jaka była naprawdę najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego i pięknej Elżbiety Bośniaczki?
Audio
  • Jadwiga Andegawenka, król Polski
  • Prof. M. Koczerska o średniowiecznej zasadzie pierworództwa (w kontekście córek Ludwika Węgierskiego)
  • Prof. M. Koczerska o zaślubinach Jadwigi i Wilhelma
  • Prof. M. Koczerska o charakterze rządów nieletniej władczyni
  • Prof. M. Koczerska o idei Korony Królestwa Polskiego
  • Prof. M. Koczerska o relacjach między Jadwigą a Wilhelmem

Jadwiga Andegaweńska jest z pewnością jedną z najpopularniejszych polskich władczyń. Przyczyniła się do tego między innymi barwna tradycja - zapiski Długosza, obrazy Matejki czy też "Krzyżacy" Sienkiewicza - która utrwaliła w powszechnej świadomości frapujący obraz młodej, szlachetnej, a przy tym nietuzinkowej kobiety. Jaka była naprawdę owa najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego i pięknej Elżbiety Bośniaczki?  W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Hanna Maria Giza rozmawiała o Jadwidze Andegawence z prof. Marią Koczerską.

Prof. Koczerska wyjaśniała, dlaczego z trzech córek Ludwika i Elżbiety - Katarzyny, Marii i Jadwigi - na tron polski została przeznaczona najmłodsza. Mówiła również, jakie konsekwencje prawne miała ceremonia zaślubin czteroletniej Jadwigi z ośmioletnim Wilhelmem Habsburgiem. Odpowiadając na pytania słuchaczy, prof. Koczerska opowiadała o charakterze rządów nieletniej władczyni oraz o idei Korony Królestwa Polskiego. Interesującą kwestią okazała się sprawa dalszej historii Jadwigi i jej dawnego narzeczonego: niespełna rok po koronacji przyszłej żony Jagiełły na Wawel przybył Wilhelm. Według Długosza młodzi spotykali się, co więcej: niedoszłe małżeństwo zostało być może skonsumowane…

Prof. Maria Koczerska wyjaśniała także, z jakich powodów Jagiełło zdecydował się na przyjęcie chrześcijaństwa w obrządku zachodnim, a nie wschodnim oraz dlaczego nie był on takim strasznym kandydatem na męża, jakby się to mogło wydawać.

Posłuchaj audycji o świętej Jadwidze Andegaweńskiej.

Czytaj także

Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego: Spory Historyczne

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2008 15:47
W audycji Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego postać polityka II Rzeczypospolitej - Eugeniusza Kwiatkowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa tygodnie z życia królowej Jadwigi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 08:46
Krzysztof Zanussi pracuje nad filmem o córce Ludwika Węgierskiego, polskiej królowej Jadwidze. Scenariusz jest już gotowy, a miejsca do nagrywania zdjęć wybrane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film o polskiej królowej i zjednoczonej Europie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2010 08:06
Krzysztof Zanussi pracuje nad filmem o córce Ludwika Węgierskiego, polskiej królowej Jadwidze. Jest gotowy scenariusz, wybrane miejsca do zdjęć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jagiełło. Litwin, który obudził polski patriotyzm

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 05:35
635 lat temu w katedrze wawelskiej odbyła się koronacja Władysława Jagiełły, po tym gdy miesiąc wcześniej został wybrany królem przez polską szlachtę. Spędził na tronie następne 48 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia w Krewie. Początek dziejów polsko-litewskich

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 05:30
14 sierpnia 1385 roku w Krewie na Litwie doszło do podpisania aktu unii polsko-litewskiej. Dokument regulował stosunek Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akademia Krakowska. Najstarszy uniwersytet w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 05:40
12 maja 1364 roku król Kazimierz Wielki wydał przywilej fundacyjny Akademii Krakowskiej. Tak powstała pierwsza polska uczelnia.
rozwiń zwiń