X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Edward Dziewoński - w kabarecie urodzony

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 05:40
104 lata temu, 16 grudnia 1916 roku urodził się aktor i reżyser Edward Dziewoński. Był twórcą legendarnego kabaretu Dudek, który nawiązywał do najlepszych przedwojennych tradycji.
Edward Dziewoński.
Edward Dziewoński.Foto: PAP/CAF

Edward Dziewoński studiował aktorstwo w szkole teatralnej w Warszawie. Po wojnie mieszkał w Łodzi, gdzie debiutował w Teatrze Syrena w programie kabaretowym "Inne czasy" (1945). Wyspecjalizował się w repertuarze komediowym, który choć lekki i przystępny, wcale nie jest łatwy dla aktora. Wystąpił między innymi w takich sztukach jak: "Bliźniak" Kazimierza Rudzkiego (1946), "Kadet Winslow" Erwina Axera (1948), "Rewizor" Bohdana Korzeniewskiego (1952), "Kariera Artura Ui" Erwina Axera (1962) i wiele innych.

- Dziewoński był niespełniony i fenomenalny - opowiadał Stanisław Tym w audycji Anny Napiórkowskiej w Polskim Radiu. - Gdyby się poświęcił aktorstwu w pełnym znaczeniu tego słowa, to przeszedłby do historii jako jeden z najlepszych aktorów, a komediowych już na pewno. Wystarczy wziąć "Eroicę" i jego Dzidziusia Górkiewicza - dodawał.

Posłuchaj
29:49 edward dziewoński___4738.mp3 Historia kabaretu "Dudek" w rozmowie Anny Napiórkowskiej z Edwardem Dziewońskim w audycji z cyklu "Sekrety, konkrety". (PR, 4.10.2001)

 

W "Eroice" Andrzeja Munka Dziewoński rzeczywiście stworzył bardzo interesującą kreację - zagrał wymyślonego antybohatera Powstania Warszawskiego, który robił wszystko co możliwe, aby uniknąć narażania życia i uciec z ogarniętej rewoltą Warszawy, paradoksalnie przyczynia się do zwiększenia szans walczących powstańców. Ten niezwykle przewrotny film był polemiką z bogoojczyźnianą wizją historii najnowszej, a postać Dzidziusia, między innymi dzięki znakomitej kreacji Dziewońskiego, stała się tej polemiki symbolem. 

Życie kabaretowe

W powszechnej świadomości pozostanie także zapamiętany jako twórca kultowego kabaretu Dudek, w którym występowali obok niego także: Wiesław Michnikowski, Wiesław Gołas, Jan Kobuszewski i Irena Kwiatkowska. Grupa występowała w kawiarni Nowy Świat w Warszawie.

- Kabaret Dudek miał charakter literacko-aktorsko-satyryczny - mówił syn aktora, Roman Dziewoński w audycji Polskiego Radia. - Ojciec próbował przywrócić kabaret przedwojenny, który właściwie był zakazany. Pierwszym takim był Szpak, Zenona Wiktorczyka, ale on w połowie lat 60. przestał egzystować - dodawał.

Posłuchaj
16:08 Roman Dziewoński.mp3 – Kabaret Dudek miał charakter literacko-aktorsko-satyryczny. Ojciec próbował wskrzesić tradycję przedwojennego kabaretu – mówił Roman Dziewoński, syn założyciela kabaretu "Dudek". (PR, 7.02.2015)

 

Kabaret Dudek działał aż do roku 1975, kiedy Dziewoński założył w Warszawie Teatr Kwadrat, którego został dyrektorem artystycznym. Do najbardziej znanych skeczy Dudka należą bez wątpienia "Ucz się, Jasiu, ucz" czy "Sęk". Ten ostatni to szmonces, czyli skecz oparty na humorze żydowskim.

W latach 50. i 60. Dziewoński udzielał się też w być może jeszcze bardziej znanym telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów prowadzonym przez Jeremiego Przyborę i Jerzego Wasowskiego. 

Praca reżyserska

Edward Dziewoński był także jednym z najważniejszych reżyserów teatralnych specjalizujących się w repertuarze komediowo-farsowym.

- Dudek miał też inną twarz, smutną - wspominała aktorka Magdalena Zawadzka w audycji Natalii Grzeszczyk w Polskim Radiu. - Często ludzie, który proponują nam komedię, radość, wcale nie są w życiu tak zabawni. On był znakomitym przyjacielem, ale bardzo często miał smutną twarz, podejrzewam, że będąc sam ze sobą wieloma rzeczami się martwił i przejmował - mówiła. 

Posłuchaj
29:04 [ PR3]PR3 (PCM) 4 lipiec 2017 Powtorek z Rozrywki.mp3 Edward "Dudek" Dziewoński we wspomnieniach. "Edward Dziewoński". Audycja Natalii Grzeszczyk z cyklu "Powtorek z rozrywki". (PR, 4.07.2017)

 

Stworzył takie przedstawienia jak między innymi: "Para nie para" na podstawie Simona Neila w Teatrze Ludowym w Warszawie (1972) czy "Damy i huzary" na podstawie Aleksandra Fredry w Teatrze Kwadrat w Warszawie (1977) oraz liczne adaptacje w Teatrze Telewizji: "Baron Munchhausen" na podstawie Bohumila Hrabala (1969), "Opera za trzy grosze" Bertolda Brechta (1976) czy "Bożyszcze kobiet" Simona Neila (1995).

az

Czytaj także

Roman Dziewoński: "Sęk" zapewnił im nieśmiertelność

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 17:00
"Klucz Kulturowy" na literę "D" nie mógł się obyć bez legendarnego Kabaretu Dudek. Czwórka rozmawiała o nim z synem Edwarda Dziewońskiego, aktora, kabareciarza, założyciela i kierownika Dudka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Kobuszewski – odszedł polski Charlie Chaplin

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 21:00
– Od początku lat 60. był gwiazdą pierwszej wielkości, jeżeli chodzi o komedię w Polsce – mówił Krzysztof Jaroszyński, satyryk i twórca kabaretowy. W audycji specjalnej wspominaliśmy Jan Kobuszewskiego – aktora, wykonawcę piosenek, a przede wszystkim niezrównanego artystę kabaretowego, który rozśmieszył kilka pokoleń Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Dziewoński: poczucia humoru nie można się nauczyć

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 19:39
Dziennikarz przekonuje, że wielu rzeczy można człowieka nauczyć, ale na pewno nie poczucia humoru. Napisał książkę o historii kabaretu "Siła komizmu… destrukcyjna?", a inspiracją do tego była rozmowa z Wiesławem Michnikowskim. To opowieść o ludziach, którzy mieli poczucie humoru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kabaret "Dudek" - przedwojenny mistrzowski humor w realiach PRL

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 05:45
– Jasiu, podkreśl wężykiem, że to jest dowcip – mówił Jan Kobuszewski w słynnym skeczu kabaretu, który bawi od 56 lat. "Dudek" przywracał przedwojenny humor w siermiężnej rzeczywistości PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiesław Michnikowski. Melancholijna twarz i salwy śmiechu na widowni

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 13:48
Rozśmieszać widzów inteligentnie i niebanalnie to prawdziwa sztuka. Potrafił to Wiesław Michnikowski, który był fenomenem sceny, estrady i ekranu. Jego interpretacje piosenek, zwłaszcza w Kabarecie Starszych Panów, nie mają sobie równych.
rozwiń zwiń