X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

80. rocznica utworzenia getta warszawskiego w muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 08:30
16 listopada 2020 roku przypada osiemdziesiąta rocznica zamknięcia getta warszawskiego. 80 lat temu zapadła decyzja o całkowitej izolacji Żydów warszawskich od reszty społeczeństwa, a wszelkie próby przekroczenia muru bez przepustki były srogo karane. Na okrągłą rocznicę tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało różnorodny program wydarzeń – wśród nich konferencja naukowa, wykład i dyskusje z ekspertami. Do tego w muzealnych serwisach dostępne będą artykuły tematyczne, archiwalne fotografie i wspomnienia świadków historii.
Ulica Chłodna na terenie getta warszawskiego.
Ulica Chłodna na terenie getta warszawskiego.Foto: mat. prasowe/POLIN

Obchody rocznicy zamknięcia getta warszawskiego otworzy w niedzielę, 15 listopada, o godz. 15:00  wykład online prof. Jacka Leociaka na temat życia w getcie, usytuowanego na terenie dawnej Dzielnicy Północnej i obecnego Muranowa. Wykład skoncentruje się na pierwszym roku okupacji niemieckiej w Warszawie: od listopada 1939 roku do listopada 1940 roku. Interesującym wątkiem może też być swoista prehistoria warszawskiego getta. Transmisja na kanale Muzeum POLIN na YouTube.

W poniedziałek, 16 listopada, między 10:00 a 14:00 Muzeum POLIN wraz z Żydowskim Instytutem Historycznym, Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny,  Centrum Badań nad Zagładą Żydów oraz Instytutem Polskim w Tel Avivie zapraszają na konferencję naukową online pt. "».. wiadomość ta spadła  jak grom«" 80 rocznica zamknięcia getta warszawskiego. Uczestnicy wydarzenia przyjrzą się uwarunkowaniom związanym z powstaniem getta warszawskiego, omówią zmieniające się niemieckie plany oraz działania, dylematy ludności żydowskiej oraz postrzeganie gettoizacji przez Żydów i ich polskie otoczenie.  Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie Muzeum POLIN i stronach współorganizatorów oraz na kanale Muzeum POLIN na YouTube a jego program jest dostępny na stronie muzeum.

Na rocznicę zamknięcia getta odbędą się także dwie dyskusje online. Pierwsza odbędzie się we wtorek, 17 listopada, o godz. 18:00 na Facebooku ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury a jej tytuł to "Plany dla Waliców. Pamięć miejsca we współczesnym mieście" i jest organizowana we współpracy z Biurem Rozwoju Gospodarczego Urzędu m. st. Warszawy i Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Spotkanie będzie próbą odpowiedzi na pytania o to, czy kamienice przy ulicy Waliców w Warszawie – miejsca niemal w sercu stolicy, które pamięta tragiczną historię getta – mogą zyskać drugie życie oraz o to, jak pogodzić wielowątkowe dziedzictwo tego miejsca z potrzebami współczesnej metropolii.

W drugiej dyskusji online pt. Czy można być szczęśliwym na Muranowie? będzie można wziąć udział w czwartek, 19 listopada, o godz. 18:00. Będzie to okazja, by zastanowić się, czy żyjąc w miejscu, które jest naznaczone tragiczną historią, można być szczęśliwym oraz jak historia wpływa na nasze szczęście, szczęśliwe życie. Rozmowę z udziałem Moniki Tutak-Goll, Patrycji Dołowy i Cezarego Harasimowicza poprowadzi Remigiusz Grzela. Transmisja online na profilu Muzeum POLIN na Facebooku.

W ramach obchodów portal Wirtualny Sztetl udostępni artykuły tematyczne oraz zdjęcia archiwalne. Dział Zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich udostępni zaś informacje o wybranych obiektach z terenu getta. Wśród nich wyjątkowe listy wysyłane z getta do członków rodzin przebywających w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Najliczniejsza w zbiorach muzealnych korespondencja z getta warszawskiego to listy rodziny Justmanów do córki, siostry - Pauliny (Pesy, Pepy) Włodawer, która uciekła z mężem, Arturem, jesienią 1939 na wschód. Główna autorka prezentowanego listu z kolekcji, Regina Justman, została w Warszawie, aby opiekować się rodzicami.

Natomiast na portalu Polscy Sprawiedliwi znajdą się historie Żydów ocalałych z getta warszawskiego. Będzie można tam poznać z historię ocalenia z getta warszawskiego Joanny Flatau, bohaterki filmu "Formularz", który zostanie pokazany w Muzeum POLIN podczas Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, 22 listopada. Historia dotychczas nieznana.

We wszystkich rocznicowych wydarzeniach przygotowanych przez muzeum można wziąć udział bezpłatnie. Program rocznic jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

mat. prasowe/bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zakończenie akcji likwidacyjnej warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 05:45
– Prezes Rady Żydowskiej inż. Adam Czerniakow popełnił samobójstwo. Wiedział on dokładnie, że rzekome przesiedlanie na wschód to śmierć setek tysięcy ludzi w komorach gazowych. Nie mając możności przeciwstawienia się temu, co się stało, wolał odejść – pisał w swoich wspomnieniach Marek Edelman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obóz koncentracyjny w środku Warszawy. 76. rocznica likwidacji Gęsiówki

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 06:00
KL Warschau znajdował się w mieście, a historycy do dzisiaj zadają sobie wiele pytań, na które ciężko znaleźć odpowiedzi. Jednym z nich jest to, czy na jego terenie działały komory gazowe. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żydowskie serce Warszawy". Wystawa "Tu Muranów" w Muzeum Historii Żydów Polin

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 18:32
Marta Dziewulska z Muzeum Historii Żydów Polin opowiadała w Polskim Radiu 24 o wystawie "Tu Muranów", poświęconej historii i współczesności dzielnicy Muranów, w której powstało również Muzeum Historii Żydów Polin.
rozwiń zwiń