X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

IPN odzyskał dokumenty, które pomogą naświetlić sytuację w marcu 1968 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 05:40
Prokuratorzy IPN zdobyli dokumenty przygotowane przez Służbę Bezpieczeństwa w latach 1967-1968. Archiwalia zostały przejęte przez celników na lotnisku Chopina w Warszawie w paczce nadanej do Stanów Zjednoczonych.
Milicja rozpędza strajkujących studentów, marzec 1968
Milicja rozpędza strajkujących studentów, marzec 1968Foto: IPN

O odzyskaniu dokumentów poinformowała Polska Agencja Prasowa dzięki informacjom przekazanym przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Dokumenty dotyczą nastrojów panujących wśród członków Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz w środowiskach studenckich, literackich, artystycznych, robotniczych. Zawierają także informacje o protestach z marca 1968 roku i późniejszych działaniach władz.

marzec'68_663x364.jpg
Marzec 1968. Serwis specjalny

Na materiały zabezpieczone przez celników składa się 11 teczek aktowych o objętości od 30 do 250 kart oraz ponad 100 nośników elektronicznych, cyfrowych i analogowych.

Prokuratura IPN wszczęła w tej sprawie śledztwo, ponieważ zgodnie z art. 54 ustawy o IPN, każdy, kto posiadając dokumenty podlegające przekazaniu do IPN, uchyla się od ich przekazania, utrudnia je lub udaremnia podlega karze pozbawienia wolności do 8 lat. Osobne postępowanie wyjaśniające w tej sprawie prowadzi również Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie.

To nie pierwszy przypadek odzyskania cennych dokumentów przez IPN w ostatnim czasie. 22 września Prokuratorzy IPN we wspólnej akcji z ABW odzyskali ponad 100 tajnych dokumentów SB z lat 1970-90, które były nielegalnie przetrzymywane przez byłego funkcjonariusza wywiadu PRL, a po 1990 r. oficera w Urzędzie Ochrony Państwa. Przejęte dokumenty dotyczyły agentury PRL poza granicami Polski oraz działań Służby Bezpieczeństwa w trakcie stanu wojennego. Prokuratura IPN zapowiedziała, że dokumenty wkrótce zostaną ujawnione.

W końcu września prokuratura IPN wspólnie z policją odzyskała także prawie 300 dokumentów z lat 1939-44, wytworzonych przez niemieckie władze okupacyjne w Łodzi. Archiwalia z okresu okupacji zostały wystawione na sprzedaż na jednym portali internetowych w cenie 59 tys. zł.

PAP/IAR/sa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Instytut Pamięci Narodowej odkrył kolejne szczątki w "Toledo"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 13:08
- W kolejnym dniu prac ujawniona została masowa mogiła, w której znajdują się szczątki przynajmniej czterech osób - poinformowało na Twitterze Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

James Bond przebywał w Polsce w latach 60. Szpiegował i pił piwo

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 05:50
"Nazywam się Bond, James Bond" - te słowa można było usłyszeć w Polsce 56 lat temu, bowiem jak wynika z informacji opublikowanych przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w latach 60. w Warszawie pracował brytyjski agent o takim nazwisku. W przeciwieństwie do swojego słynnego imiennika wolał piwo niż "wstrząśnięte, nie zmieszane" Martini.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kończy się pierwszy etap badań w więzieniu "Toledo". IPN odnalazł szczątki 18 ofiar

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 18:50
Dobiega końca pierwszy etap poszukiwań prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na obszarze byłego więzienia "Toledo" przy ul. Namysłowskiej w Warszawie. W działającym w latach 1944-1956 więzieniu stracono 140 ofiar systemu komunistycznego. 
rozwiń zwiń