Historia

Henryk Sienkiewicz: "Oblęgorek oczarował mnie zupełnie"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 05:42
Był październik 1958 roku, 62 lata temu, w niedzielne południe władze uroczyście otworzyły Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Piękna malownicza wieś, położona niedaleko Kielc, jak kiedyś, ponownie stała się siedzibą pisarza.
Portret Henryka Sienkiewicza. Autor:  Marian Fuks (1884-1935)
Portret Henryka Sienkiewicza. Autor: Marian Fuks (1884-1935)Foto: polona.pl/domena publiczna

Tym razem zagościła tu pamięć o nim, liczne rekwizyty z czasów jego letnich pobytów, wiele rękopisów i listów, w których zwykł wychwalać letnie pobyty w urokliwym dworku, ofiarowanym mu przez polskie społeczeństwo z okazji uczczenia 25-lecia pracy twórczej.

Henryk Sienkiewicz - zobacz serwis specjalny

Dar narodu dla pisarza

W jednym z listów do Wandy Ulanowskiej Sienkiewicz napisał: "Oblęgorek oczarował mnie zupełnie. Mało jest w Królestwie wiosek tak pięknie położonych".

Uroczyste wręczenie Sienkiewiczowi aktu notarialnego stwierdzającego nabycie i darowiznę dworku wraz z przyległościami odbyło się 22 grudnia 1900 roku. Całość zakupiono z dobrowolnych datków społecznych, którymi kierował obywatelski komitet. Pisarz przyjmując ten wspaniały dar podziękował serdecznie wypowiadając słowa: "Tę pracę moją kraj wynagradza... Z serca wyrywa mi się tylko okrzyk: Dzięki krajowi, dzięki wam panowie z Komitetu".

Dworek, często określany mianem pałacyku, zaprojektował Hugon Kudera, architekt warszawski, już w 1895 roku. Ziemiami, które przylegały do pięknej budowli - w liczbie 49 hektarów - zajął się warszawski ogrodnik Franciszek Szanior. Piękno zabudowań, wraz z pawilonem myśliwskim, podkreśla park w stylu angielskim, wypełniony starymi lipami i dębami. Szczególnie okazale prezentuje się czterorzędowa aleja lipowa.

Oblęgorek pamiątką po Sienkiewiczu

Na stronach Muzeum Narodowego w Kielcach, którego oddziałem jest obecnie muzeum sienkiewiczowskie w Oblęgorku, możemy obejrzeć piękne zabudowania, park, wnętrze pałacyku, a nawet prawie dotknąć poszczególnych eksponatów i zajrzeć do zbiorów rękopisów.

W opisie historycznym czytamy: "Majątek ofiarowany Sienkiewiczowi przez społeczeństwo polskie w 1900 r., z okazji jubileuszu 25–lecia pracy literackiej, został w 1956 r. przekazany przez jego dzieci na rzecz utworzenia muzeum, które otwarto w październiku 1958 r. Jego pierwszym kustoszem została synowa pisarza - Zuzanna Sienkiewicz".

Inicjatywa utworzenia tego muzeum wpłynęła głównie od córki Jadwigi Korniłowicz i syna Henryka Józefa.

 noblisci1.jpg
Literackie Nagrody Nobla w Polsce. Kim są polscy nobliści?

Próby stworzenia takiej pamiątki po wybitnym ojcu, laureacie Literackiej Nagrody Nobla (1905 rok), czynione były już od wczesnych lat powojennych. Dzieci pisarza już w 1948 roku zwracały się do Ministerstwa Kultury i Sztuki z pomysłem stworzenia Muzeum Pamiątek po Henryku Sienkiewiczu. Władze państwowe podeszły do propozycji z życzliwością i w 1956 roku darczyńcy przekazali Skarbowi państwa aktem notarialnym Pałacyk wraz z 2 hektarami parku. Pracami restauracyjnymi zajęło się przedsiębiorstwo państwowe - Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego - popularnie znane pod nazwą "Cepelia".

Strony Muzeum tak przypominają historię Oblęgorka: "Położony na skarpie pałacyk, wybudowany został w latach 1900-1902. Pisarz traktował go jako letnią rezydencję. Stoi on, jak niegdyś, w starym parku, urządzonym przez znanego warszawskiego ogrodnika – Franciszka Szaniora – twórcę Ogrodu Saskiego. Wiedzie do niego piękna, 4-rzędowa aleja lipowa. Na parterze odtworzono mieszkanie Sienkiewicza – gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię – gdzie zobaczymy galerię portretów rodzinnych, kolekcję broni bliskowschodniej i afrykańskiej, dary jubileuszowe, a także trofea myśliwskie podkreślające łowcze pasje autora "W pustyni i w puszczy".

Pierwsze piętro, gdzie niegdyś urządzone były pokoje dla dzieci i gości, mieści obecnie wystawę biograficzno – literacką, prezentującą największą w Polsce kolekcję albumów i adresów jubileuszowych. Muzeum posiada bibliotekę liczącą 3500 woluminów. Wśród nich znajdują się książki opatrzone autografem pisarza lub jego pieczątką. Niektóre posiadają na marginesach uwagi skreślone ręką Sienkiewicza, a jeszcze inne dedykacje od tłumaczy".


Posłuchaj
14:47 henryk sienkiewicz_ ogniem i mieczem__pr iii 104734.mp3 - Sienkiewicz znał prawdę historyczną, ale świadomie ją zmienił, przyjął narrację mówiącą "nie traćmy ducha" – słyszymy w audycji o fenomenie "Ogniem i mieczem". (PR, 20.03.1988)


Posłuchaj
14:53 henryk sienkiewicz_ potop___pr iii 104792.mp3 Sienkiewicz pokazuje, że można się podnieść z największej klęski, tak jak Kmicic wyzwala się z grzechu po wcześniejszym życiowym upadku – dyskusja o "Potopie". (PR, 27, 27.03.1988)


Posłuchaj
13:30 henryk sienkiewicz_ pan wołodyjowski___pr iii 104922.mp3 - Śmierć Wołodyjowskiego niezmiernie wzrusza, tak jak jego heroizm. Pisarz pokazuje pozytywistyczne poświęcenie się ojczyźnie – audycja o "Panu Wołodyjowskim". (PR, 10.04.1988)

   

Zbiórka pieniędzy na Oblęgorek

Bardzo ciekawymi faktami są też te opowiadające o zbiórce pieniężnej na cel daru przeznaczonej oraz o wyborze celu. Wśród nich czytamy: "W grudniu 1899 roku komitet jubileuszowy, w skład którego weszli m.in. książę Michał Radziwiłł, biskup warszawski Kazimierz Ruszkiewicz, postanowił zorganizować zbiórkę na zakup majątku ziemskiego dla Henryka Sienkiewicza. Ze składek społeczeństwa zebrano pokaźną kwotę 70 000 rubli. Wówczas zaczęły się negocjacje, na co pieniądze te wykorzystać. Propozycje padały różne, ale najpoważniejsze były dwie: majątek ziemski lub kamienica w Warszawie".

Co ciekawe, wybór został oddany samemu Sienkiewiczowi, ktory w liście do Karola Benniego pisał: "Czy jesteś za Oblęgorkiem, czy przeciw? Bo słyszałem, że są dwie partie. Ja jestem za, albowiem ziemia jest nobliwsza od czego innego, a kłopotem jest tylko wówczas gdy się nie ma pieniędzy. Co do mnie zaś mam swoich około 100 000 rubli, prócz tego dzieci mają majątek, a ja pióro i papier, na którym w dalszym ciągu będę gospodarował".

Jak podają historycy: "Niewątpliwie największe znaczenie w wyborze daru miał fakt, że pisarz pochodził ze zubożałej szlachty i dobrze pamiętał dzień, w którym jego rodzice musieli opuścić rodzinny majątek i szukać szczęścia w Warszawie".

Sienkiewicz wielokrotnie dawał wyrazy swojej wdzięczności: "Zyskałem miłość swoich, uznanie obcych, a nawet względny dostatek, brakło mi tylko jednego: ziemi naszej, tej ziemi, z której wyrośliśmy wszyscy, która jest i będzie niewzruszoną podstawą życia i nieśmiertelną walką pokoleń".

I my dziękujemy za tak piękny dar, który może być podziwiany również teraz i przypomina nam o wielkości pisarza i kunszcie jego twórczości. Zachęcamy do odwiedzenia Oblęgorka, niestety, w tym pandemicznym okresie jedynie na stronach internetowych.

PP

Czytaj także

Henryk Sienkiewicz. "My wszyscy z niego"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 05:50
5 maja 1846 roku urodził się Henryk Sienkiewicz, noblista, jeden z najpopularniejszych pisarzy przełomu XIX i XX wieku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sienkiewicz wraca do Polski. Drugi pogrzeb pisarza

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 06:00
Osiem lat po śmierci Henryka Sienkiewicza jego prochy uroczyście sprowadzono ze Szwajcarii do Polski. 99 lat temu, 27 października 1924 roku, ciało noblisty pochowano w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Serialowy "Potop". Pierwszy odcinek ukazał się 139 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2023 05:45
Na Święta Bożego Narodzenia 1884  roku Henryk Sienkiewicz zrobił rodakom prezent w postaci premiery najciekawszego "sezonu" najlepszego polskiego "serialu" literackiego. 23 grudnia w krakowskim "Czasie" ukazał się pierwszy odcinek "Potopu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Sienkiewicz - "Nasz Najserdeczniejszy" pisarz

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 05:45
Każdy wielki twórca ma swój "drukowany" początek... czasem mniej, a innym razem bardziej zauważalny. Dzisiaj mija 152 lata od pierwszych słów Henryka Sienkiewicza, które zostały wydrukowane w prasie literackiej. Stało się to 18 kwietnia 1869 roku na łamach "Przeglądu Tygodniowego" nr 16.
rozwiń zwiń