X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Kapitulacja Warszawy 1939. Aleksander Pragłowski: "Niemcy przyznali, że postawa Warszawy była bohaterska"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 05:57
- Blaskowitz oświadczył na początek, że przyjmuje nas jako parlamentariuszy, ale jedynie dla potwierdzenia bezwarunkowej kapitulacji. Choć nie było to dla nas zaskoczeniem, zrobiliśmy długie miny, zdradzając konsternację. Nie czekając naszej reakcji podjął dalej, że waleczna postawa Warszawy zasługuje na pewne względy - wspominał Aleksander Pragłowski na antenie Radia Wolna Europa.

Aleksander Pragłowski był szefem sztabu Armii "Warszawa", prawą ręką dowódcy obrony stolicy, gen. Juliusza Rómmla. To on, razem z gen. Tadeuszem Kutrzebą udał się na pertraktacje dotyczące kapitulacji do dowodzącego oblężeniem stolicy niemieckiego generała Johannesa Blaskowitza. 

Ze względu na to, że generał Tadeusz Kutrzeba dotarł do stolicy dopiero 22 września i nie orientował się dobrze w rozlokowaniu sił Rómmla, główny ciężar pertraktacji spadł właśnie na Pragłowskiego. 

- Niemcom śpieszno było wejść do Warszawy, bo mieli na karku Hitlera - wskazywał Pragłowski. - Zgodzili się na honorową niewolę oficerów z pozostawieniem broni osobistej oraz rozpuszczenie do domów żołnierzy. Wynegocjowałem trzy dni na odminowanie miasta. 

bm