X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Powstanie Warszawskie. 2 września 1944. Tego dnia Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych ze szpitala przy ul. Długiej 7

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 05:50
Trzydziesty trzeci dzień powstania, sobota. Stare Miasto upada. Niemieckie czołgi niszczą kolumnę Zygmunta. W nocy rozpoczyna się ewakuacja żołnierzy ze Starówki do Śródmieścia. Ewakuowanych zostaje około 5 tysięcy powstańców. Tego dnia Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych znajdujących się w szpitalu przy ul. Długiej 7 i w innych punktach Starego Miasta.
Stanowisko ckm-u na balkonie kamienicy po północnej stronie Alei Jerozolimskich ochrania przejście między Śródmieściem Północnym a Południowym.
Stanowisko ckm-u na balkonie kamienicy po północnej stronie Alei Jerozolimskich ochrania przejście między Śródmieściem Północnym a Południowym.Foto: Eugeniusz Haneman/Wikipedia/domena publiczna
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny
Posłuchaj
02:25 A46322 2.09 Powstancze kalendarium_836281.mp3 - Kazali chorym wychodzić na podwórko i natychmiast rozstrzeliwali. Tych, którzy nie mogli wstać, rozstrzeliwali w łóżkach - mówi Henryk Klaniewski ps. Mały Henio. (PR, 2014)

 

Choć ostatnie oddziały wycofują się ze Starego Miasta o godzinie 8, gehenna mieszkańców trwa nadal. Niemcy kontynuują bombardowanie. Na terenie dzielnicy pozostaje 35 tys. ludzi. Niemcy mordują, gwałcą i rabują. Starzy, chorzy i ci, do których istnieje podejrzenie o udział w Powstaniu, zostają zamordowani na miejscu, reszta jest pędzona do obozu w Pruszkowie, stamtąd ludność cywilna Starego Miasta trafia do obozów koncentracyjnych.


Posłuchaj
02:23 2 wrzesnia - Szedłem 4,5 godziny kanałami od włazu przy placu Krasińskich do Śródmieścia - opowiada Marian Adamski ps. Adaś. (Archiwum PR)

 

Tego dnia upada także Sadyba. Oddziały powstańcze zostają odrzucone przez niemiecki szturm na linię ulicy Chełmskiej. Rozpoczynają się masowe mordy ludności cywilnej w tej dzielnicy.

Silne bombardowania nękają Górny Mokotów i Śródmieście. Powstańcy korzystają z nawały artyleryjskiej, która powoduje też panikę u Niemców zajmujących część Śródmieścia, i zajmują budynek YMCA (siedziby Związku Młodzieży Chrześcijańskiej w Polsce) przy ul. Konopnickiej.


Posłuchaj
15:29 Dni Walczącej Stolicy, 2.09.mp3 Wspomnienia żołnierza Armii Ludowej na Starym Mieście, Andrzeja Szczypiorskiego (czyta lektor); "Stare Miasto" (recytacja) - wiersz Mieczysława Ubysza, spikera radiostacji powstańczej AK. Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 

"Biuletyn Informacyjny" AK ogłasza m.in. tekst przemówienia Stanisława Mikołajczyka, który apeluje do Stalina, Churchilla i Roosevelta o pomoc dla Warszawy.


Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 28 sierpnia. Upadek gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 06:00
Dwudziesty ósmy dzień powstania, poniedziałek. To czarny dzień dla Starówki. Niemcy zdobywają archikatedrę przy ul. Świętojańskiej i gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki. Powstańcy, którzy dostali się do niewoli, zostają rozstrzelani. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 29 sierpnia. Niemcy bombardują szpital Elżbietanek

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 06:00
Dwudziesty dziewiąty dzień powstania, wtorek. Niemieckie samoloty bombardują szpital sióstr Elżbietanek przy ulicy Goszczyńskiego. Ginie 200 rannych i część personelu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 30 sierpnia. Brytyjczycy potępiają represje wobec AK

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 06:00
Trzydziesty dzień powstania, środa. Dowództwo Armii Krajowej na Starym Mieście w porozumieniu z komendantem Okręgu Warszawa AK płk Antonim Chruścielem ps. Monter decyduje się ostatecznie na ewakuację obrońców Starówki do Śródmieścia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 31 sierpnia. "Stare Miasto. Położenie krytyczne; dalsze trzymanie się wobec braku zaopatrzenia i olbrzymich strat – niemożliwe"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 05:40
Trzydziesty pierwszy dzień powstania, czwartek. W nocy powstańcy podejmują nieudaną próbę połączenia Śródmieścia ze Starym Miastem. Ponoszą ogromne straty - liczba zabitych i rannych wynosi blisko 300 osób.
rozwiń zwiń