X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Księga Rekordów Guinnessa - wykaz niezwykłych osiągnięć

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 05:45
Zna ją każdy fan ciekawostek. Księga Rekordów Guinnessa już od 65 lat informuje o niecodziennych rekordach ustanawianych przez ludzi, ale jej korzenie sięgają znacznie odleglejszych wydarzeń.
Na zdjęciu widoczna jest tylko drobna część liczącego 2,7 mln egzemplarzy nakładu nowej millenijnej edycji Księgi Rekordów Guinnessa.
Na zdjęciu widoczna jest tylko drobna część liczącego 2,7 mln egzemplarzy nakładu nowej millenijnej edycji Księgi Rekordów Guinnessa.Foto: PAP/STR

27 sierpnia 1955 roku został opublikowany rocznik niezwykłych rekordów, znany jako Księga Rekordów Guinnessa. Jego treść zredagowało dwóch brytyjskich dziennikarzy, a zarazem braci bliźniaków: Norris i Ross McWhiter.

Posłuchaj
03:47 czwarty wymiar 12.11.2013 rekordy1.mp3 – Księga Rekordów Guinnessa miała służyć pomocą w dyskusjach toczonych w dublińskich pubach – mówił historyk dr Jacek Konik w audycji z cyklu "Czwarty Wymiar". (PR, 12.11.2013) 

Piwo i ciekawostki

Księga Rekordów nie powstałaby gdyby nie Arthur Guinness, założyciel browaru St. James’s Gate Brewery w Dublinie, w którym w drugiej połowie XVIII wieku zaczął warzyć stout ochrzczony swoim nazwiskiem.

– Swoim słynnym, ciemnym i gorzkim piwem rozsmakował całą Irlandię i stworzył legendę irlandzkiego Guinnessa – mówił historyk dr Jacek Konik w audycji z cyklu "Czwarty Wymiar".

Po śmierci Arthura Guinnessa browar pozostał w rękach rodziny. To właśnie jeden z pracowników firmy wpadł na pomysł stworzenia księgi rekordów, która została nazwana na cześć flagowego produktu  St. James’s Gate Brewery. W 1951 roku Hugh Beaver, dyrektor generalny browaru Guinness, wdał się w spór ze współtowarzyszami polowania na temat najszybszego ptaka łownego w Europie.

– Wtedy narodził się pomysł, aby wyniki takich dyskusji toczonych w dublińskich pubach spisać w formie księgi, która będzie służyła podręczną pomocą – powiedział dr Jacek Konik w audycji Polskiego Radia z 2013 roku.

Rekordy są w cenie

Pierwsze wydanie Księgi Rekordów Guinnessa zostało opublikowane w 1955 roku w tysiącu egzemplarzy i początkowo miało służyć do zabawiania gości irlandzkich pubów. Wykaz ciekawostek szybko zdobył popularność wśród czytelników i stał się światowym bestsellerem.

Obecnie Księga Rekordów Guinnessa jest wydawana co roku w ponad stu krajach. Do tej pory sprzedała się w 100 milionach egzemplarzy, co czyni ją jedną z najpoczytniejszych książek na świecie.

Od 1991 roku jest wydawana w Polsce, a Polacy znajdują się w czołówce rekordzistów odnotowanych w księdze. Największym rekordzistą na świecie jest Ashrita Furman, który od 1979 roku ustanowił aż 600 rekordów.

sa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Światowy Dzień Liczby Pi. Bijemy rekord Guinnessa!

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 14:00
14 marca - w Światowy Dzień Liczby Pi - radiowa Czwórka towarzyszyła z mikrofonem uczestnikom próby pobicia rekordu rozwinięcia liczby Pi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje najstarsza kobieta na świecie. Tanzilia Bisembejewa urodziła się jeszcze w carskiej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 20:32
Zmarła 123-letnia Tanzilia Bisembejewa, najstarsza osoba na świecie. Rosjanka, która mieszkała w małej wiosce w obwodzie astrachańskim, urodziła się w drugim roku panowania ostatniego cara Rosji. Miała czworo dzieci, 10 wnucząt, 13 prawnucząt i dwoje praprawnucząt.
rozwiń zwiń