Historia

Polskie amazonki, czyli kobiety na wojnie polsko-bolszewickiej

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 05:53
- Rozkaz naczelnego dowództwa nr 80 powołał do życia Wydział Instruktorek Oświatowych w Sekcji Propagandy i Opieki, tak zwane SPiO - wspominała Wanda Pełczyńska, instruktorka harcerska, kierowniczka Wydziału Instruktorek Oświatowych przy Naczelnym Dowództwie Armii.
Wanda Pełczynska
Wanda PełczynskaFoto: Wikipedia/domana publiczna

- Instruktorki oświatowe nie opuszczały swoich do końca wojny, a po zawieszeniu działań bojowych, nasze gospody stały się miejsce systematycznego nauczania żołnierzy analfabetów i w ogóle pracy oświatowej. Wydział Instruktorek Oświatowych pracował aż do jesieni 1921 roku - mówiła Pełczyńska we wspomnieniach zachowanych w radiowym archiwum.

Sto lat temu na front ruszyły także kobiety. Dowiesz się tego z serwisu www.bitwa1920.gov.pl [Kliknij obrazek poniżej] 

src=" //static.prsa.pl/18c6af74-3478-4b75-bc41-37b63c3bea80.file"


Podczas obrony Lwowa w 1918 roku, jego mieszkanki z własnej inicjatywy utworzyły Ochotniczą Legię Kobiet. W jej szeregach walczyły z bronią w ręku, pełniły służbę jako kurierki i sanitariuszki. Członkinie Legii służyły podczas całej wojny polsko-bolszewickiej. Kobiety prowadziły szwalnie i jadłodajnie dla frontu.

Dla niepiśmiennych żołnierzy ważna była praca instruktorek oświatowych, które m.in. czytały im listy od rodzin i gazety oraz prowadziły nauczanie pisania i czytania. W czasie Bitwy Warszawskiej obsadzały ostatnią linię obrony.

Posłuchaj wspomnień jednej z nich, Wandy Pełczyńskiej:


Czytaj także

Bitwa Warszawska i jej znaczenie – debata historyczna online

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 20:30
Jaki był przebieg Bitwy Warszawskiej? Kto stał za sukcesem polskich działań? Jakie znaczenie miała i wciąż ma to starcie dla historii Polski i Europy? Na te pytania – jak i wiele innych – odpowiadali historycy w trakcie debaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa Warszawska. Tak powstawał rozkaz, który przyniósł zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2023 06:00
103 lata temu rozpoczęła się koncentracja Wojska Polskiego przed decydującą bitwą. Figury na dziejowej szachownicy rozstawiono według założeń opracowanych na początku lipca, a ruchy nadał im rozkaz, który powstał w nocy z 6 na 7 sierpnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różne mundury - ten sam cel. W Bitwie Warszawskiej walczyli Polacy z różnych stron świata

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 05:50
Wojsko Polskie odradzało się z wielkim trudem i wielkim entuzjazmem. Podczas wojny z bolszewikami tworzyło barwną mozaikę ludzi, którzy pochodzili ze wszystkich stron świata, nosili różne mundury, ale mieli ten sam cel - obronę niepodległości ojczyzny. Wszyscy pełnili służbę pod znakiem orła białego lub biało-czerwonej kokardy narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edward Witkowski: "Niech idzie, niech walczy za Polskę"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 05:55
- 20 tysięcy ludzi po raz pierwszy w Nowym Jorku widziało sztandar polski, to było rzeczywiście przyjemnie patrzeć, jak te kobiety starsze, mężczyźni, wszyscy płakali, że to jest pierwszy raz oficjalnie polski sztandar - Edward Witkowski, współpracownik Ignacego Paderewskiego wspominał rekrutację ochotników z Polonii amerykańskiej.
rozwiń zwiń