X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Powstanie Warszawskie. 9 sierpnia 1944. Silny atak Niemców na Stare Miasto

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 06:00
Dziewiąty dzień powstania, środa. Oddziały zgrupowania "Radosław" po ciężkich walkach utrzymują się w rejonie Powązek i osłaniają Stare Miasto. Teren Stawek przechodzi z rąk do rąk. Na Starym Mieście powstrzymane zostaje natarcie od strony mostu Kierbedzia przez pl. Zamkowy. 
Oddziały powstańców w drodze na pozycje w czasie walk w sierpniu 1944
Oddziały powstańców w drodze na pozycje w czasie walk w sierpniu 1944Foto: PAP/CAF

Posłuchaj

11:15 Dni Walczącej Stolicy, 9.08.mp3 - Stare Miasto pod ciągłym ostrzałem - cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984) 

Zdzisław Jeziorański, przebywający wówczas w Warszawie, notuje: "Przed wojną można było mieszkać przez dziesięć lat w tym samym domu, nie wiedząc, kim jest i jak się nazywa sąsiad o piętro wyżej. W czasie Powstania wszyscy mieszkańcy kamienicy stanowili jedną zwartą gromadę. Ta wspólnota stanowiła chyba jedną z najbardziej charakterystycznych cech powstańczego życia".

Oddziały zgrupowania "Radosław" po ciężkich walkach utrzymują się w rejonie Powązek i osłaniają Stare Miasto. Teren Stawek przechodzi z rąk do rąk. Na Starym Mieście powstrzymano natarcie od strony mostu Kierbedzia przez pl. Zamkowy. Również Ratusz i ul. Miodowa są celem silnych ataków Niemców. Wypad AK na Dworzec Gdański w celu zniszczenia niemieckiego pociągu pancernego załamuje się.

Posłuchaj
01:19 9 sierpnia - Zostaliśmy skierowani do obrony cmentarza ewangelickiego, na ulicę Młynarską – mówił Tytus Karlikowski ps. Wąż. (PR) 

Tymczasem w Śródmieściu obok rozgłośni "Błyskawica" odzywa się rozgłośnia Polskiego Radia pod dyrekcją Edmunda Rudnickiego. Pracują tu Edmund Osmańczyk występujący pod pseudonimem "Jan Gor" i Kazimierz Zenon Skierski, przedwojenny pracownik Radia. Pracę spikera podejmuje też Jeremi Przybora. Polskie Radio nadaje z lokalu na pl. Dąbrowskiego 12 razy na dobę wiadomości z walczącej stolicy. W oknach, z racji braku aparatów radiowych, zamontowano głośniki.

Na Ochocie reduta Wawelska mimo dużych strat nadal odpiera ponawiające się ataki. W reducie Kaliskiej po morderczej walce oddział opuszcza ostatecznie płonący gmach Monopolu Tytoniowego i wycofuje się do północnej części obszaru obsadzonego przez powstańców. W nocy oba oddziały opuszczają reduty, aby dotrzeć do Lasów Chojnowskich. Przebicie udało się tylko oddziałowi por. "Gustawa". Grupa "Poboga" błądzi i zostaje na Ochocie.

Niemieckie władze nękane ciągłymi atakami oddziałów powstańczych ponoszą poważne straty. Podczas ewakuacji siedziby gubernatora dystryktu warszawskiego Ludwiga Fischera z pałacu Brühla, ginie jego zastępca Herbert Hummel, a Fischer zostaje ranny.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 8 sierpnia 1944. "Halo, tu radio Błyskawica!"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 06:00
Ósmy dzień powstania, wtorek. Po raz pierwszy w powstańczej Warszawie rozbrzmiewa radiostacja Armii Krajowej "Błyskawica": "Halo! Tu Błyskawica, stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie na fali 32,8 i 52,1 metra". 
rozwiń zwiń