X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Pielgrzymka warszawska – nie zatrzyma jej nawet pandemia

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 05:40
309 lat temu – 6 sierpnia 1711 roku – wyruszyła z warszawskiego kościoła św. Ducha pierwsza pielgrzymka warszawska na Jasną Górę do cudownego Maryjnego Sanktuarium. Zarówno to Sanktuarium na Jasnej Górze jak i kościół św. Ducha od wieków prowadzone są przez zakon paulinów w Polsce.
Pielgrzymka warszawska w 2019 roku wyruszyla pod haslem Jasnogorska Matka Zycia w intencji beatyfikacji slugi Bozego kard. Stefana Wyszynskiego.
Pielgrzymka warszawska w 2019 roku wyruszyla pod haslem "Jasnogorska Matka Zycia" w intencji beatyfikacji slugi Bozego kard. Stefana Wyszynskiego. Foto: Jan Bielecki/East News

Pokuta i dziękczynienie

Pierwsza warszawska pielgrzymka zorganizowana była w ramach ofiar dziękczynnych za ustąpienie epidemii dżumy. Każda pielgrzymka ma swoje hasła przewodnie odnoszące się do wiary, pokuty i dziękczynienia za łaski Matki Bożej względem wiernych.

Stanisław Karnacewicz na łamach portalu "Dzieje.pl "tak opisuje ten fakt: "Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę, która po raz pierwszy wyruszyła 6 sierpnia 1711 roku, była wypełnieniem ślubowania złożonego w imieniu mieszkańców stolicy przez członków Bractwa Pana Jezusa Pięciorańskiego za uwolnienie miasta od szalejącej zarazy".

Zgoła nieco inne informacje podaje oficjalna strona Zakonu Paulinów dotycząca pieszych pielgrzymek – różnice dotyczą roku pierwszej pielgrzymki. Na stronie kalendarium czytamy: "1708 – W Warszawie i w kraju panuje wielka zaraza. W tym roku paulini organizują pierwszą Pieszą Pielgrzymkę Warszawską na Jasną Górę aby uprosić u Matki Bożej oddalenie zarazy. 1711 – Po ustaniu zarazy, z kościoła św. Ducha wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę, z dziękczynnym wotum Warszawy dla Matki Najświętszej. Od tego roku datuje się ciągłość Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej prowadzonej do dnia dzisiejszego przez paulinów".

Różnica ta oznacza rok 1708 jako rok pierwszej pielgrzymki – odbytej przez paulinów dziękczynnie za rozpoczęcie budowy kościoła św. Ducha w 1707 roku, a rok 1711 jako pierwszej, która nieprzerwanie trwa rokrocznie aż do naszych czasów. Dodatkowo ta z roku 1711 była znacząca hasłem dziękczynnym i zaprzysiężona jeszcze przed jej odbyciem... niezależnie od faktu ustąpienia zarazy. W świetle powyższego obie daty są znaczące i uprawnione i nie przeczą sobie. Od roku 1711 pielgrzymki prowadzone były przez Rzemieślnicze Bractwo Pięciorańskie, które w późniejszych czasach przekształciło się w Towarzystwo Pątnicze.

248 kilometrów drogi

Kalendarium ukazuje dwie znaczące daty związane z późniejszymi pielgrzymkami: "1696 – 14 lutego, bp. Popławski – biskup inflandzki, zakłada przy kościele Bractwo Pięciu Ran Pana Jezusa. 1707 – Paulini rozpoczynają budowę dzisiejszego kościoła wg. Projektu Józefa Pioli pod nadzorem J. Bellotiego". Kościół powstał przy ulicy Długiej 3 na Nowym Mieście w Warszawie. Historia kościoła sięga XIV wieku, kiedy to wybudowano drewnianą świątynię, a wraz z nią szpital miejski. Był to pierwszy tego typu szpital na Mazowszu – ufundowany przez księcia Janusza Starszego i w 1388 roku przekazany miastu.

Na stronach "Dzieje.pl" czytamy: "Trasa pielgrzymki liczy 248 km, wędrówka trwa dziewięć dni i kończy się 14 sierpnia. Na szlaku pątnicy odwiedzają m.in. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna".

Zwraca się też uwagę na fakt międzynarodowego charakteru tej pielgrzymki: "Od kilkudziesięciu lat w warszawskiej pielgrzymce idą osoby niemal z całej Europy: Anglii, Francji, Włoch, Niemiec, Węgier, Portugalii, Belgii, Hiszpanii, Czech, Bułgarii, Rumunii, Słowacji; do Częstochowy wędrują też pielgrzymi z Indii. Ostatnio wśród pątników są również Rosjanie, Litwini, Białorusini, Ukraińcy i Łotysze".

Datę 1711 roku jako początek nieprzerwanej tradycji pielgrzymowania z Warszawy na Jasną Górę podkreślał też Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz w okolicznościowej homilii przed 300. jubileuszową pielgrzymką w 2011 roku. Na stronach Episkopatu Polski czytamy: "Przypominając historię pieszego wędrowania z Warszawy na Jasną Górę kaznodzieja podkreślił, że pielgrzymka ta wyrosła z wielkiej troski o stolicę. Jak zauważył, dzisiaj nie ma u nas wojen, materialnych nieszczęść, które miałyby nas motywować do pójścia na Jasną Górę. Motywem pielgrzymowania jest przede wszystkim dziękczynienie za Ojczyznę, Kościół, beatyfikację Jana Pawła II, za św. Maksymiliana w 70. rocznicę jego męczeńskiej śmierci i kard. Stefana Wyszyńskiego. Kardynał podkreślił, że wszyscy oni są dla nas wzorem zawierzenia Matce Bożej".

Dopełniając informacji o tej pięknej tradycji pielgrzymowania strony Episkopatu piszą jeszcze: "Rozpoczynająca się w święto Przemienienia Pańskiego Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę jest najstarszą, która wychodzi ze stolicy. Jej historia wiążę się z epidemią tyfusu plamistego, który w 1711 r. dziesiątkował miasto. Istniejące wtedy przy paulińskim kościele pw. Świętego Ducha w Warszawie Bractwo Pana Jezusa Pięciorańskiego poprowadziło w imieniu miasta pielgrzymkę na Jasną Górę prosząc o ocalenie przed szalejącą zarazą".

Tradycja wędrowania

O nieprzerwanym jej charakterze, godnym podziwu wyrzeczeniach i samozaparciu pątników podaje następujące ciekawe informacje: "Pątnicy pielgrzymowali na Jasną Górę nieprzerwanie nawet w okresie rozbiorów czy wojen. Tylko raz warszawiacy nie dotarli do sanktuarium. W 1792 r., prawdopodobnie żołnierze pruscy, 30 km przed Częstochową, zamordowali wszystkich pielgrzymów. By tradycja wędrowania została utrzymana na Jasną Górę udały się wtedy rodziny zgładzonych pątników. Wędrówki nie zatrzymało także Powstanie Warszawskie, ani okres komunistyczny, a Warszawska Pielgrzymka Piesza była jedną z niewielu, która mogła być organizowana. Gdy w 1963 r. ówczesne władze nie wydały zgody na wędrówkę, argumentując odmowę epidemią ospy, z Warszawy wyruszyła nielegalna pielgrzymka".

Dlatego też ze wzruszeniem przyjmujemy fakt rozpoczęcia kolejnej pielgrzymki, nawet w tak "oszczędnej formie" spowodowanej warunkami pandemii. Łączymy się w modlitwie i intencjach razem z maszerującymi pątnikami, by 15 sierpnia wznieść prośby i podziękowania w Maryjnym Sanktuarium w Częstochowie.

PP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tłumy pielgrzymów na Jasnej Górze. W ciągu 10 dni dotarło ponad 36 tys. pątników

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 11:05
W ciągu minionych 10 dni do sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze dotarło sto pieszych pielgrzymek, w których wędrowało ok. 36,5 tys. pątników - to 4,5 tys. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. Najliczniejsza w tym okresie była ponad 8-tysięczna pielgrzymka tarnowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyjątkowy rodzaj rekolekcji w drodze". Pielgrzymi wyruszyli z Warszawy na Jasną Górę

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 11:00
W formie sztafety i duchowo - tak z powodu epidemii będą w tym roku pielgrzymować na Jasną Górę pątnicy ze stolicy. Pierwsi wyszli w środę z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie reprezentanci 37. Praskiej Pielgrzymki Rodzin na czele z bp. Markiem Solarczykiem.
rozwiń zwiń