X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Stanisław Jankowski "Agaton": "W 1946 roku, kiedy wróciłem, Warszawa robiła straszliwe wrażenie"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 05:42
- Na naszych oczach rozegrała się tragedia tego miasta i przed tym pokoleniem architektów i urbanistów postawiła historia zadanie bez precedensu - przyrócenie do życia, a później ukszatłowanie jego odbudowy - mówil Stanisław Jankowski w jednym z archiwalnych radiowych wywiadów.

Stanisław Jankowski wspominał w archiwalnym wywiadzie ostatnie dni Powstania Warszawskiego.

- Wróciłem kanałem ze Starego Miasta do Śródmieścia i spotkałem jednego z moich kolegów architektów Stanisław Dziewulskiego. Spotkaliśmy się w jednym z niewielu niezburzonych domów w Alejach Jerozolimskich - mówił Stanisław Jankowski. - Był tam teakźe kolega Kazimierz Marczewski, też architekt i rysował wtedy szkicowy projekt zabudowy dzielnicy Muranów, a Dziewulski pisał takie schematyczne wytyczne szczegóły odbudowy Warszawy.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Po upadku powstania "Agaton" dostał się do niewoli razem z gen. Tadeuszem Borem-Komorowskim, gdzie został jego adiunktem.

Po wyjściu na wolność ukończył roczne studium urbanistyczne w Wielkiej Brytanii w Liverpoolu. W 1946 roku wrócił do Polski i zgłosił się do odbudowy stolicy.

- Spotkałem tych samych dwóch kolegów, którzy pracowali już przy odbudowie Warszawy - wspominał Stanisław Jankowski.

Jankowski był współautorem m.in. Trasy W-Z, MDM oraz wielu planów zagospodarowania przestrzennego Warszawy. Jako architekt pracował również za granicą.

Uhonorowany najważniejszymi odznaczeniami: Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Armii Krajowej. Zmarł w wieku 91 lat, w 2002 roku.

2 sierpnia 2020 roku, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Powiślu stanął pomnik legendarnego cichociemnego w czasie niemieckiej okupacji i jednego z architektów odbudowy stolicy.


Czytaj także

Posłuchaj wspomnień gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego o okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 06:00
– Pamiętam, było to w sobotę albo niedzielę 30 lipca. Przebywałem wraz z całym sztabem w lokalu konspiracyjnym przy ulicy Pańskiej 6. To tam właśnie zapadła decyzja o wybuchu powstania – wspominał gen. Tadeusz Bór-Komorowski w rozmowie z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, ówczesnym dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cała Polska odbudowuje stolicę

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 05:35
76 lat temu – 24 maja 1945 roku – Krajowa Rada Narodowa wydała dekret o odbudowie Warszawy – zarówno jako miasta, jak i stolicy Polski. Dokument ten, jeden z wielu dokumentów komunistycznych władz, wskazywał kierunki działań i określał konkretne zasady planowania.
rozwiń zwiń