Historia

"Boże, coś Polskę" – pieśń na wzór hymnu brytyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 05:40
Melodia i słowa "Boże, coś Polskę" ulegały modyfikacjom, była to pieśń powstańców styczniowych, towarzyszyła Polakom po odzyskaniu niepodległości, w czasie II wojny światowej, w latach komunizmu i po 1989 roku.
Boże, coś Polskę, chorał do śpiewania i na fortepian. Wydany przez Księgarnię Mazowiecką, 1925
"Boże, coś Polskę", chorał do śpiewania i na fortepian. Wydany przez Księgarnię Mazowiecką, 1925Foto: polona.pl

204 lata temu opublikowany został hymn, który pierwotnie miał być pochwałą konstytucyjnego władcy Królestwem Kongresowym – Aleksandra I Romanowa – będącego także carem Rosji. Tekst słynnego hymnu pierwszy raz opublikowany został 20 lipca 1816 roku w "Gazecie Warszawskiej" - jednej z pierwszych warszawskich gazet ukazujących się regularnie od 1774 roku, a pod tytułem ujednoliconym od 1794. Już wtedy, w swoim pierwszym anonsie poprzedzającym treść samego hymnu, gazeta zwracała uwagę na pierwowzór i podobieństwa do hymny brytyjskiego. W obecnej wersji hymn znany jest pod nazwą "Boże, coś Polskę".


Posłuchaj
13:55 Boże, coś Polskę_popr.mp3 Okoliczności powstania pieśni "Boże, coś Polskę", jej liczne warianty, które świadczyły o jej niezwykłej popularności.

W numerze 58. "Gazety Warszawskiej", w wiadomościach "Z Warszawy dnia 20 lipca 1816 roku, w sobotę", w rubryce "Wiadomości krajowe" autorzy informują (pisownia oryginalna): "Wspominana nieraz w gazecie naszey pieśń ulubiona ludu angielskiego: God save the King. (Boże zachaoway Króla) podała myśl znanemu w literaturze oyczystey Jpanu Aloizemu Felińskiemu do napisania w tymże duchu pieśni naorodowey w języku Polskim. Umieszczamy ią poniżej. Jego Casarzowicowska Mość W. Xiążę Konstanty raczył z powodu tego oświadczyć autorowi ukontentowanie swoie. Jpan Kapitan Kaszewski z pułku 4go piechoty zrobił do tego hymnu stosowną muzykę, podług którey dobrane spomiędzy woyskowych różnego stopnia głosy odśpiewuią co Niedziela ten hymn podczas kościelney woyskowey parady w Kościele XX. Karmelitów, a reszta woyska śpiewa chór, kończący każdą strofę. Oby te modły z głębi przeiętych wdzięcznością serc wznoszone do Boga w stolicy Królestwa, i od wiernego ludu w całym kraiu powtarzane, przedłużyły w późne lata naydroższe życie Aleksandra I. Nayukochańszego Monarchy i Oyca naszego, któremu tak wiele dobrodzieystw winni iesteśmy".


Anons ten poprzedzał pierwotną treść hymnu, która jak się można było spodziewać, czcić miała króla narzuconego Polakom, a opatrzoną tytułem "Pieśń narodowa za pomyślność króla". Zespół redakcyjny opracowujący wszelkie zmiany tekstu pierwotnego – Aleksandra Sekuła, Antoni Górecki, Marta Niedziałkowska – zauważa liczne fakty związane z historią jednego z najwspanialszych hymnów w Polsce i polskim kościele. Z przypisów czytamy: "Boże, coś Polskę" — Autorem pierwszej wersji hymnu Boże, coś Polskę jest Alojzy Feliński. Tekst powstał na zamówienie wielkiego księcia Konstantego i został napisany na cześć monarchy Królestwa Polskiego, a zarazem cara Rosji, Aleksandra I. (…) Hymn wywołał polemikę: w lutym 1817 r. "Pamiętnik Warszawski czyli Dziennik Nauk i Umiejętności" opublikował wersję hymnu Antoniego Goreckiego pod znaczącym tytułem "Hymn do Boga o zachowaniu wolności". Wykonywana podczas uroczystości kościelnych i patriotycznych pieśń zyskała sobie wielką popularność i ulegała licznym przekształceniom".

Znana obecnie wersja tego hymnu traktowana jest jako hymn kościelny, ze szczególnym uwzględnieniem kościoła polskiego. Znamy znaczącą część tekstu pierwotnego, jednak i ona ulegała w dość długiej historii utworu licznym zmianom. Niektóre z nich drobne i odnoszące się do form językowych związanych ze zmianami języka, inne znacznie większe i powodujące swoiste przewartościowania pierwotnych zamiarów czy raczej modłów.

W opracowaniu czytamy o tym, że do tych najbardziej znaczących zmian dochodziło w związku z ważnymi wydarzeniami w dziejach Polski: "Podczas poprzedzających wybuch powstania styczniowego masowych manifestacji narodowych, jakie odbywały się przede wszystkim w kościołach, hymn uzyskał znaną dziś postać. Obejmuje ona po części zarówno wersję Felińskiego (dwie pierwsze strofy, fragmenty trzeciej), jak wersję Goreckiego (modyfikacja refrenu, trzecia i czwarta strofa). Początkowa melodia autorstwa kapitana Jana Nepomucena Kraszewskiego z 4-o pułku piechoty poszła w zapomnienie, a zastąpiły ją znane melodie kościelne (najpierw "Bądź pozdrowiona Panienko Maryjo", a później "Serdeczna Matko"). Najbliższą publikowanej tu wersji jest pochodząca z epoki przedpowstaniowej, wydana pod tytułem "Modlitwa za Ojczyznę" w zeszycie pierwszym "Śpiewów nabożnych polskich", [Warszawa] 1861".

Prawykonanie pierwotnego hymnu nastąpiło w dniu dość szczególnym dla narzuconych władz Królestwa – był to dzień imienin "N. Cesarzowej Marii Teodorówny, matki najukochańszego monarchy naszego” czyli 3 sierpnia 1816 roku - jak pisała Gazeta Warszawska w późniejszym numerze. Zwierzchnictwo carskie i tytuł króla polskiego zostało nadane na podstawie postanowień Kongresu Wiedeńskiego (1814-1815) i wedle postanowień Konstytucji z 1815 roku.

Marcin Ćwięk zauważa także jeszcze jeden bardzo ważny fakt z historii tej pieśni: "Pojawiający się w tytule i refrenie "Król", odnosił się do cesarza rosyjskiego (...). Trzecia zwrotka tytułowała go "Aniołem pokoju". Już w roku 1817 nieoficjalnie zaczęto śpiewać refren ze słowami "Naszą ojczyznę racz nam wrócić, Panie" Adam Sudoł, polski duchowny, zauważa też, że "po uzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej (także po 1989) śpiewano już "Ojczyznę wolną pobłogosław Panie", a w czasach okupacji hitlerowskiej oraz w PRL ponownie wracano do nieco zmienionej wersji, proszącej o przywrócenie wolności Ojczyźnie: "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie".

Portal "dziedzictwo.ekai.pl" podaje także kolejne fakty i ciekawostki z historii tej pięknej pieśni: "Katolicka pieśń patriotyczna, która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o uznanie za hymn państwowy. Autorem słów był Aloizy Feliński (1771-1820), poeta i dramatopisarz, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli klasycyzmu w literaturze polskiej, uczestnik powstania i sekretarz Tadeusza Kościuszki. Już w następnym roku – 1816 – w niepopularnej w społeczeństwie polskim pieśni hołdującej zaborcy, zmieniono refren, który odtąd śpiewano: "Naszą ojczyznę racz nam wrócić, Panie". Do początkowych dwóch zwrotek dwie kolejne, zatytułowane "Hymn do Boga o zachowanie wolności" dodał Antoni Gorecki. Anonimowi autorzy dodawali później kolejne zwrotki, także że w 1860 roku było ich aż 11".

Kolejne ciekawe informacje pokazują jak wielką siłę niósł ten hymn: „W 1862 roku w zaborze rosyjskim pieśń została zakazana. Już rok później towarzyszyła powstańcom i stąd nazwano ją "Marsylianką 1863 roku". W drugiej połowie XIX wieku i na początku XX wieku hymn był znany i śpiewany w wielu językach, głównie jako pieśń religijna, a wśród narodów słowiańskich jako pieśń patriotyczna. Żydzi uznali ją za Modlitwę Izraelitów na Nowy Rok 5622 (czyli 1861), ze słowami "Boże, coś wielki Izraela naród ...." (…) natomiast na śląsku śpiewano ją jako śląski hymn narodowy z refrenem "Spod jarzma Niemców wybawże nas Panie".

PP


Czytaj także

"Mazurek Dąbrowskiego" - utwór, który przeszedł do historii

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2023 05:52
20 lipca 1797 roku po raz pierwszy publicznie zaśpiewana została "Pieśń Legionów Polskich". Utwór napisany przez Józefa Wybickiego w lipcu 1797 roku podczas pobytu polskich żołnierzy we włoskim Reggio Emilia, który na cześć gen. Jana Henryka Dąbrowskiego nazwano "Mazurkiem Dąbrowskiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Henryk Dąbrowski – bohater nie tylko hymnu

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 05:50
6 czerwca 1818 roku w Wielkopolsce zmarł generał Jan Henryk Dąbrowski. Jest jedną z dwóch - obok Stefana Czarnieckiego - postaci uwiecznionych w hymnie państwowym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gaude Mater Polonia", czyli średniowieczna propaganda w praktyce

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 05:40
Hymn na cześć św. Stanisława to jedno z najwybitniejszych polskich średniowiecznych dzieł literackich. To też jedna z pierwszych pieśni o charakterze hymnu w dziejach Polski i... najlepiej zachowany rodzimy materiał propagandowy swoich czasów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Konopnicka. Jej talentem zachwycał się Sienkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 05:40
Oddana patriotka, aktywnie działała na rzecz polepszenia losu osób biednych i wykluczonych. Twierdziła, że literatura powinna podejmować aktualne problemy. Swoim trybem życia wzbudzała wiele kontrowersji. Dziś mija 181. rocznica urodzin pisarki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Feliks Nowowiejski. Kompozytor hymnu numer dwa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024 05:40
78 lat temu, 18 stycznia 1946 roku, zmarł wybitny kompozytor, dyrygent, organista i pedagog Feliks Nowowiejski. W powszechnej pamięci kojarzony jest głównie z autorstwem muzyki do wiersza Marii Konopnickiej - "Rota", uznawanego za nieoficjalny "drugi hymn Polski".
rozwiń zwiń