X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

86. rocznica urodzin Jarosława Marka Rymkiewicza. "To jeden z wielkich poetów XX wieku, który przeniknął jeszcze w XXI wiek"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 06:00
13 lipca Jarosław Marek Rymkiewicz kończy 86 lat. Z tej szczególniej okazji przypominamy - z archiwów Polskiego Radia oraz polskich sekcji BBC, Radia Wolna Europa i Radio France Internationale - wywiady z pisarzem, lektury jego książek, a także opowieści znawców jego bogatej twórczości, obejmującej zarówno poezję, jak i eseistykę, prozę, wreszcie szkice historycznoliterackie i historiozoficzne.
Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się  13 lipca 1935 roku
Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 rokuFoto: polskieradio24.pl

– Pisarska tajemnica Rymkiewicza tkwi w wielkiej różnorodności: z jednej strony uprawia własną twórczość, z drugiej zaś z wielkim uczuciem potrafi pisać o twórczości innych pisarzy polskich – ocenia w jednym z nagrań krytyk literacki Janusz Drzewucki. Na niezwykłą skalę humanistycznych zainteresowań zwraca także uwagę Elżbieta Czerwińska z wydawnictwa Sic!. – Jego życie jest długie i obfitujące w różne okresy twórczości, w różne pasje, którym się w danym okresie życia poświęcał. To jeden z wielkich poetów XX wieku, który przeniknął jeszcze w XXI wiek – zauważyła.

Tę różnorodność oddają materiały dźwiękowe zgromadzone w serwisie rymkiewicz.polskieradio24.pl przygotowanym z okazji 85. urodzin pisarza. Poznajemy Jarosława Marka Rymkiewicza jako "poetę cudownych sprzeczności" (zdaniem prof. Jarosława Ławskiego), kontynuatora tradycji wielkiej literatury polskiej (w oczach Krzysztofa Koehlera), a także autora powieści politycznej, od której nie można się oderwać (prof. Maciej Urbanowski) i twórcę "fascynującej i sensacyjnej" serii książek o Adamie Mickiewiczu (Przemysław Dakowicz), wreszcie - "postać fascynującą i czasem niezwykle irytującą" (Marcin Sendecki).

Wspomniany Adam Mickiewicz - jako postać o szczególnym znaczeniu dla pisarstwa Jarosława Marka Rymkiewicza - pojawia się w serwisie specjalnym wiele razy, m.in. za sprawą lektury książek z poświęconego wieszczowi historycznoliterackiego cyklu "Jak bajeczne żurawie. Prezentujemy fragmenty czterech części serii: czytanych w 1991 roku w RWE "Żmutu" i "Baketu" oraz nagranych w 2019 tomów "Do Snowia i dalej" i "Adam Mickiewicz odjeżdża na żółtym rowerze" w interpretacji Jarosława Gajewskiego.

Przede wszystkim jednak słuchamy głosu samego poety. Jego wspomnień z dzieciństwa, na którym cieniem położyła się II wojna światowa, opowieści o zostawaniu poetą, miłości do muzyki i o ogrodzie w Milanówku, który zajął ważne miejsce w dojrzałym życiu i dziele Jarosława Marka Rymkiewicza. Pisarz zabiera nas także na wyprawę śladami swej twórczości, która dzięki swej nadzwyczajnej rozpiętości obejmuje kilka wieków ("potrafię wydobyć z siebie poczucie życia równocześnie w kilku czasach") i wiedzie ścieżką wydeptaną między historią, filozofią, polityką, literaturą i codziennością - a po drodze nie zabraknie kontrowersji ("»Wieszanie« mówi, że jedynym sposobem na zbudowanie trwałej niepodległości jest krew").

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu specjalnego poświęconego Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi!

Czytaj także

Jarosław Marek Rymkiewicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 20:00
Poeta Jarosław Marek Rymkiewicz został w 2019 roku laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo. Uroczysta gala wręczenia tych nagród odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.  - Absolutem dla niego jest wolność, w jego rozumieniu oznaczająca niezgodę na to, co nas spotyka w sporze z losem, także pojmowanym metafizycznie - mówił w laudacji na cześć laureata Krzysztof Masłoń. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystartował serwis specjalny portalu polskieradio.pl poświęcony Leopoldowi Tyrmandowi

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 18:26
Nawiązując do ogłoszonego przez Sejm RP Roku Leopolda Tyrmanda - z okazji 100. rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci pisarza - portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony temu znakomitemu twórcy. Tyrmand.polskieradio.pl to barwna, tak jak jej bohater, multimedialna opowieść o legendarnym pisarzu, publicyście, liderze polskiego ruchu jazzowego, ikonie Warszawy lat 50., kontestatorze PRL-owskiej rzeczywistości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szlimy za nim do nieba". Serwis specjalny o księdzu Tischnerze

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 05:58
– Jakze za takim nie pódziesz? – pyta podhalańska poetka Wanda Czubernatowa, przyjaciółka księdza Tischnera, w jednym z nagrań archiwalnych, których posłuchać można w serwisie poświęconym postaci i twórczości księdza-filozofa Józefa Tischnera.
rozwiń zwiń