X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Aleksander Zelwerowicz - jeden z filarów teatru polskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 05:40
18 czerwca 1955 roku zmarł w Warszawie wybitny aktor i reżyser teatralny, Aleksander Zelwerowicz. Był najwybitniejszym polskim reżyserem teatralnym w epoce, kiedy zabrakło Stanisława Wyspiańskiego, a nie ujawnił się jeszcze talent Leona Schillera.
Jerzy Pichelski (z lewej) jako Zenon Ziembiewicz i Aleksander Zelwerowicz (z prawej) w roli jego ojca w czasie zdjęć do filmu Granica w reżyserii Józefa Lejtesa w 1938 roku.
Jerzy Pichelski (z lewej) jako Zenon Ziembiewicz i Aleksander Zelwerowicz (z prawej) w roli jego ojca w czasie zdjęć do filmu "Granica" w reżyserii Józefa Lejtesa w 1938 roku.Foto: Wikimedia commons/autor nieznany

Aleksander Zelwerowicz urodził się 14 sierpnia 1877 roku w Lublinie jako syn komornika sądowego. Po zdaniu matury w rosyjskim gimnazjum w Orle, studiował w Szkole Handlowej im. Ludwika Kronenberga i jednocześnie uczył się w Klasie Dykcji i Deklamacji Konserwatorium Muzycznego w Warszawie. Po ukończeniu obu szkół wyjechał na rok na studia do Genewy, gdzie miał zgłębiać nauki społeczne.

- Przez dwa lata pełno było mnie w Genewie i okolicy, ale w gmachu uniwersyteckim bywałem najrzadziej - mówił Aleksander Zelwerowicz w wypowiedzi archiwalnej przytoczonej w audycji Tomasza Mościckiego w Polskim Radiu w 1995 roku.

Po powrocie do kraju Zelwerowicz spotkał w Warszawie Michała Wołowskiego, który zaproponował mu angaż do kierowanego przez siebie w Łodzi teatru Victoria, gdzie Zelwerowicz zadebiutował jako aktor.

Kraków

Po jednorocznym sezonie (1899/1900) przeniósł się do Teatru Miejskiego w Krakowie, gdzie występował do 1908 roku. Tutaj ujawnił się jego talent komediowy oraz skłonność do kreowania postaci charakterystycznych. W 1901 roku wystąpił w roli Kacpra w prapremierze "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii samego autora.

- Tak naprawdę Zelwerowicz jako aktor urodził się w Krakowie. To jest tych 8 lat za dyrekcji Kotarbińskiego i później Solskiego, kiedy rzeczywiście on się ukształtował - mówiła teatrolog Barbara Osterloff w audycji Tomasza Mościckiego w Polskim Radiu.

Łódź, Moskwa, Warszawa

W Krakowie Zelwerowicz zadebiutował także jako reżyser. Po opuszczeniu Krakowa objął kierownictwo teatru Victoria w Łodzi, z którym także podróżował z przedstawieniami.

W 1910 roku Zelwerowicz pojechał do Moskwy. Przez pewien czas nosił się nawet z myślą przejścia na scenę rosyjską, pomysł ten jednak porzucił. W 1912 roku został zaangażowany do nowo założonego w Warszawie przez Arnolda Szyfmana Teatru Polskiego. Z Szyfmanem pracował z przerwami przez ponad 35 lat.

Dwudziestolecie

W okresie międzywojennym współpracował też z Teatrem Reduta Juliusza Osterwy oraz z innymi warszawskimi scenami. Przejściowo dyrektorował także Teatrowi Miejskiemu w Łodzi, Teatrowi im. Wojciecha Bogusławskiego w Warszawie razem z Wilamem Horzycą i Leonem Schillerem oraz Teatrowi na Pohulance w Wilnie. W sezonie przedwojennym współkierował Teatrem Narodowym. Ponadto przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego występował gościnnie w wielu miastach Polski.

Zelwerowicz - aktor

Zelwerowicz okazał się aktorem bardzo wszechstronnym - z biegiem lat rozszerzył repertuar o role dramatyczne nasycone ironią i sarkazmem. Jego sztuka aktorska nie poddaje się jednoznacznym definicjom. Był bowiem przede wszystkim aktorem realistycznym, który jednak czerpał inspiracje z nowych kierunków w sztuce, miedzy innymi z naturalizmu, ekspresjonizmu czy modernizmu zawsze jednak nadając postaciom swój własny rys.

Zelwerowicz - reżyser

Aleksander Zelwerowicz był nie tylko jednym z najwybitniejszych polskich aktorów, ale zaliczał się też do czołowych polskich reżyserów.

- Mówi się, że do czasów Schillera był to najbardziej twórczy i płodny polski reżyser - mówiła Barbara Osterloff w audycji Polskiego Radia.

Zelwerowicz miał też spore sukcesy na gruncie pedagogicznym i wychował całe pokolenia polskich aktorów.

- Zasady które wyznawał Zelwerowicz w pedagogice, które są dziś do obrony, to po pierwsze dbałość o to, żeby aktor był inteligentem i po drugie rozumienie procesu kształcenia aktora jako rozbudzania indywidualności - powiedziała Barbara Osterloff w audycji Polskiego Radia.

Zelwerowicz - człowiek

Prywatnie zdawał się człowiekiem jowialnym i dobrodusznym. Była to jednak tylko jego zewnętrzna strona. 

- W rzeczywistości był samotnikiem i introwertykiem. Na swoich studentach w szkole teatralnej potrafił dokonywać bardzo brutalnych wiwisekcji psychologicznej - mówiła Barbara Osterloff w audycji Polskiego Radia.

Tymon Terlecki napisał, że Zelwerowicz był jednym z najbardziej skomplikowanych fenomenów artystycznych i ludzkich, jakie pojawiły się w ogóle w historii teatru polskiego.


Posłuchaj
47:18 Zelwerowicz.mp3 "Aleksander Zelwerowicz". Audycja Tomasza Mościckiego z cyklu "W roli głównej". (PR, 5.06.1995)

 

Zelwerowicz - komunista

Cieniem na pełnym sukcesów życiu Zelwerowicza rzuca się ostatni jego okres. Po wojnie aktor czynnie wspierał budowanie nowego, komunistycznego ładu, co pozwoliło mu zachować wpływ na polski teatr tamtego czasu i do ostatnich dni cieszyć się uznaniem aplauzem teatralnej publiczności. Zachowana w archiwum Polskiego Radia wypowiedź Zelwerowicza będąca reakcją na śmierć Józefa Stalina jednak budzi dziś niesmak pomimo świadomości zupełnie odmiennych realiów.

Niemniej jednak Aleksander Zelwerowicz to jedna z najwybitniejszych postaci w historii polskiego teatru.

az

Czytaj także

Leon Schiller - artysta pełen sprzeczności

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 05:45
14 marca 1887 roku urodził się Leon Schiller, reżyser, krytyk i teoretyk teatru, wybitny interpretator twórczości klasyków literatury romantycznej. Przez wielu uważany jest za twórcę współczesnego teatru polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Osterwa - twórca Reduty

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 05:30
10 maja 1947 roku w Warszawie zmarł Juliusz Osterwa, aktor, reżyser i reformator teatru, twórca Teatru Reduta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Hanuszkiewicz - łączył nowoczesność z atrakcyjnością

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 05:40
16 czerwca 1924 roku urodził się we Lwowie Adam Hanuszkiewicz, aktor i reżyser teatralny. Zwłaszcza jako reżyser zapisał się w pamięci polskich widzów spektaklami, które łączyły odważne poszukiwanie współczesnych form wyrazu z atrakcyjnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erwina Axera teatr autora i aktorów

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 05:40
8 lat temu, 5 sierpnia 2012 roku, zmarł wybitny polski reżyser teatralny Erwin Axer. Uczeń słynnego Leona Schillera powszechnie uważany jest za jednego z najważniejszych polskich reżyserów drugiej połowy XX wieku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstanty Stanisławski - ojciec współczesnego aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 05:35
82 lata temu, 7 sierpnia 1938 roku zmarł w Moskwie wybitny aktor i reżyser, a przede wszystkim reformator teatru Konstanty Stanisławski. Był twórcą pierwszego na świecie systemu opisującego wewnętrzne mechanizmy pracy aktora, który stał się podstawą współczesnego warsztatu aktorskiego.
rozwiń zwiń