X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Stanisław Witkiewicz – nie tylko ojciec Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 05:35
Chociaż jego syn Stanisław Ignacy znacząco przerósł ojca, to nie należy pomijać osiągnięć Stanisława Witkiewicza. Był znakomitym malarzem i krytykiem sztuki, a przede wszystkim popularyzatorem Tatr i twórcą charakterystycznego w polskiej architekturze stylu zakopiańskiego.
Portret Stanisława Witkiewicza z przewodnikiem tatrzańskim Wojciechem Rojem, wykonany przez Leona Wyczółkowskiego w 1902 roku
Portret Stanisława Witkiewicza z przewodnikiem tatrzańskim Wojciechem Rojem, wykonany przez Leona Wyczółkowskiego w 1902 rokuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

106 lat temu, 5 września 1915 roku zmarł Stanisław Witkiewicz, malarz, pisarz, krytyk i teoretyk sztuki, twórca stylu zakopiańskiego w architekturze.

Posłuchaj
29:35 stanisław witkiewicz - twórca stylu zakopiańskiego___f 33981_tr_0-0_11660496242a2322[00].mp3 O Stanisławie Witkiewiczu jako twórcy stylu zakopiańskiego w audycji Elżbiety Kollat z cyklu "Widnokrąg" mówili prof. Kazimierz Olszewski i prof. Jan Mikulski. (PR, 9.09.1985) 

Przez malarstwo do pisarstwa

Rodzina Witkiewiczów uczestniczyła w Powstaniu Styczniowym, co wpłynęło na późniejsze życie Stanisława, który urodził się 21 maja 1851 roku w Poszawszu na Żmudzi.

W 1869 roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, które następnie kontynuował w Monachium. Przez swoją sztukę starał się jak najbardziej pomóc narodowi przetrwać zniewolenie pod zaborami. W malarstwie często korzystał z historycznych inspiracji, w tym Powstania Styczniowego.

W latach 80. XIX wieku, kiedy ugruntował swoją renomę malarza, zadebiutował na łamach czasopisma "Wędrowiec" tekstami o malarstwie naturalistycznym. Szybko został uznany również jako wybitny krytyk sztuki.

Zafascynowany górami

Stanisław Witkiewicz fascynował się kulturą ludową, co szczególnie objawiło się w jego działalności w Zakopanem. Przyjechał do niego za radą lekarzy, którzy zalecili pobyt w górach jako sposób na walkę z gruźlicą. Oczarowany przyrodą Tatr i kulturą Podhalan postanowił zostać na dłużej.

W 1890 roku osiadł na stałe w Zakopanem. Wtedy szczególnie rozwinął się jako pisarz, który popularyzował dawne zwyczaje góralskie. W 1891 roku opublikował zbiór opowieści o dawnych Tatrach oraz na poły legendarnych zbójnikach, zatytułowany "Na przełęczy".

Twórca stylu zakopiańskiego

Stanisław Witkiewicz w Zakopanem zainteresował się architekturą podhalańską. Podjął wówczas próbę stworzenia tzw. stylu narodowego na podstawie zakopiańskiego budownictwa. Witkiewicz doszukiwał się w góralskiej sztuce elementów charakterystycznych dla dawnej kultury polskiego ludu.

– Trzeba pamiętać, że te lata w architekturze europejskiej charakteryzowały się zmęczeniem stylami historycznymi, a rozpowszechnienie się świadomości narodowej sprzyjało rozpowszechnianiu się form narodowych w architekturze. Witkiewicz uważał, że formy stylu zakopiańskiego były kiedyś w całej Polsce i zostały wyparte w ciągu stuleci, ale przechowały się w tym zakopiańskim zaścianku. Oczywiście były to poglądy utopijne – mówił historyk sztuki prof. Andrzej Kazimierz Olszewski w audycji Polskiego Radia z 1985 roku.

Pierwszym budynkiem zaprojektowanym przez Witkiewicza w stylu zakopiańskim była wzniesiona w 1893 roku willa Koliba. W ślad za nią podążyły następne projekty, takie jak dom pod Jedlami i kaplica na Jaszczurówce.

Witkiewicz nie miał wykształcenia architektonicznego, dlatego jedynie szkicował projekty elewacji budynków, które następnie były wdrażane przez fachowych góralskich cieśli. Uważał, że zakopiańscy artyści powinni inspirować się regionalnymi wzorami.

Styl zakopiański ostatecznie nie został uznany za narodowy. Przylgnął głównie do zakopiańskich budowli, chociaż została nawet podjęta próba przeszczepienia go do wielkomiejskiej przestrzeni na fasadzie warszawskiej kamienicy na ulicy Chmielnej 30.

Posłuchaj
57:44 anioł i syn Witkiewicz.mp3 O relacjach pomiędzy Stanisławem Witkiewiczem i jego synem Witkacym w audycji Anny Lisieckiej i Doroty Gacek z cyklu "Strefa słowa" mówi dr Anna Żakiewicz, prof. Janusz Degler i Stefan Okołowicz. (PR, 2.08.2015)

Ojciec i syn

24 lutego 1885 roku urodził się jego syn, Stanisław Ignacy, znany później jako Witkacy. Ojciec samodzielnie zajął się edukacją dziecka. Uważał, że system szkolnictwa niszczy indywidualność.

– Witkiewicz ojciec skazał swojego syna niemal u kolebki na wielkość i temu celowi podporządkował cały proces wychowania. Stawiał mu niebywale wysokie zadania i cele etyczne. Na podstawie tego pojawił się między nimi konflikt na temat tego, kim ma być artysta i jakie ma obowiązki – mówił literaturoznwaca, prof. Janusz Degler w audycji Doroty Gacek i Anny Lisieckiej z cyklu "Strefa słowa".

Stanisław Witkiewicz zmarł 5 września 1915 roku w Lovranie w dzisiejszej Chorwacji. W uzdrowisku bezskutecznie leczył się na gruźlicę. W tym czasie jego syn walczył na froncie I wojny światowej.

sa

Czytaj także

Tytus Chałubiński – darował Polakom Tatry

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 05:45
– Doskonale pamiętam, jak Sabała powiedział do mnie: "Pan profesor to nieziemski człek. Nogami on tu, ale serce jego w niebie" – wspominała pasierbica Chałubińskiego, Elżbieta Bończa-Tomaszewska. Tytus Chałubiński, nazywany Królem Tatr, zmarł dokładnie 131 lat temu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Zamoyski uratował polskie Tatry

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 05:44
W swoim życiu odniósł liczne zasługi w pracy organicznej, ale jego największym dziełem było zaangażowanie na rzecz ochrony przyrody Tatr Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Ignacy Witkiewicz. Rozpacz pod maską błazna

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 05:58
24 lutego 1885 roku w Warszawie urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy" - malarz, pisarz, dramaturg, filozof, fotograf, twórca słynnych portretów. Był głównym teoretykiem awangardowej grupy malarzy formistów. Założył też w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne. Był jednym z najoryginalniejszych twórców kultury polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Wojtkiewicz – malarz groteskowych klaunów i smutnych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 05:40
14 czerwca 1909 roku w Warszawie zmarł Witold Wojtkiewicz. Był jednym z najbardziej oryginalnych malarzy Młodej Polski. W swoich groteskowych, przesiąkniętych ironią pracach przedstawiał głównie dzieci oraz... klauny. 
rozwiń zwiń