X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Historia

Jarosław Abramow-Newerly: "zacząłem pisać po czterdziestce"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 05:50
87 lat temu, 17 maja 1933 roku urodził się Jarosław Abramow-Newerly, dramatopisarz, prozaik, satyryk, autor słuchowisk oraz tekstów i muzyki do piosenek.
Audio
  • Rozmowa z Jarosławem Abramowem-Newerlym o jego ojcu Igorze Newerlym (Spotkania po zmroku/Dwójka)
  • Jarosław Abramow-Newerly o swoim życiu (Rozmowy Jerzego Kisielewskiego/Dwójka)
  • Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert o twórczości Jarosława Abramowa-Newerlego. (PR, 3.06.18)
Jarosław Abramow-Newerly w swoim mieszkaniu na warszawskim Żoliborzu, Warszawa, 23.07.2002.
Jarosław Abramow-Newerly w swoim mieszkaniu na warszawskim Żoliborzu, Warszawa, 23.07.2002.Foto: Marek Zawadka/Reporter

Jest synem pisarza Igora Newerlego i Barbary Abramow, nauczycielki i aktorki, przed wojną związanej z teatrem "Baj". Matka Jarosława Abramowa-Newerlego pochodziła z biednej rodziny żydowskiej. Po śmierci matki dziewczynka trafiła do prowadzonego przez Janusza Korczaka Domu Sierot. Tam poznała przyszłego męża - Igora Newerlego, młodego emigranta z Rosji i bliskiego współpracownika Starego Doktora.

Ich syn, Jarosław Abramow-Newerly, wychował się na warszawskim Żoliborzu. Swoje dzieciństwo, które przypadło na czas wojny, opisał w tomie wspomnień "Lwy mojego podwórka" (2000), gdzie tworzy panoramę dzielnicy warszawskiej inteligencji, miejsca, gdzie podczas okupacji znalazło schronienie wielu Żydów. Jarosławowi i jego matce także groziło getto, ale Igor Newerly wyrobił rodzinie aryjskie papiery.

Jarosław Abramow-Newerly debiutował w 1955 na łamach tygodnika "Szpilki" jako satyryk. Jego pierwszym wydanym zbiorem było "Myślenie ma kolosalną przyszłość" (1957), grupujące pisane dla Studenckiego Teatru Satyryków (STS) satyry, monologi i skecze.

- Proza Abramowa-Newerlego zaistniała, gdy był już dojrzałym człowiekiem, zaczynał od tekstów pisanych dla STS- u, którego był współzałożycielem, kolejne sukcesu osiągnął na polu dramaturgii; "Anioł na dworcu" Klik-Klak" czy "Maestro" wystawiano na czołowych scenach Warszawy - opowiadał o literackiej drodze autora Tomasz Zapert.

Na lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte przypada rozkwit jego twórczości dramaturgicznej, opublikował m.in. "Licytację", "Anioła na dworcu", "Derby w pałacu", "Wyciąg do nieba", "Darz bór", "Ja, ty, oni", "Maestro". Za sztukę "Anioł na dworcu", wystawioną w 1962 roku, a wydaną w 1965 Abramow-Newerly otrzymał Nagrodę imienia Piętaka (1965) i Nagrodę Fundacji Kościelskich (1967). W latach 1960-1966 pracował jako kierownik Redakcji Teatru Młodego Słuchacza w Polskim Radiu.

"Obaj z ojcem zaczęliśmy pisać prozę po czterdziestce - podobno do prozy trzeba dojrzeć. Mnie wcześniej ciągnęło do teatru, pisałem dramaty. Dopiero w Kanadzie, dokąd wyjechałem w 1985 roku, gdy okazało się, że moje sztuki raczej nie trafią na miejscowe sceny, zabrałem się na serio do pisania prozy. Zawsze zresztą ciągnie mnie do dramatu. Moja proza ma wiele dialogów, w tym się czuję najlepiej. Dialogami prowadzę akcję i charakteryzuję postacie" - opowiadał pisarz w jednym z wywiadów.

- Myślę że Jarosław Abramow-Newerly cały czas miał kompleks ojca, wybitnego pisarza, chluby tamtego czasu, autora słynnej "Pamiątki z celulozy". Igor Newerly zaciążył niewątpliwie nad jego pisarstwem - powiedział Krzysztof Masłoń. - Abramow pisując dla STS-u skecze tworzył również piosenki. Sam kilkukrotnie opowiadał, że gdyby mógł zacząć swoje życie twórcze na nowo, to poświęciłby się przede wszystkim estradzie właśnie. Miał w tej materii ogromne sukcesy, był głównie autorem tekstów ale także i kompozytorem - dodał.

Mieszkając w Toronto, Jarosław Abramow-Newerly zainteresował się historią i losami polskich emigrantów w Kanadzie i uczynił je tematem swojej prozy. W latach 90. ukazywały się kolejno - "Alianci" (1990) "Pan Zdzich w Kanadzie" (1991), "Kładka przez Atlantyk" (1995), "Nawiało nam burzę" (2000), "Młyn w piekarni" (2002). Od początku lat osiemdziesiątych pisarz dzieli swój czas między Warszawę i Toronto.

PAP/im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Abramow-Newerly skończył 80 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 10:37
Jarosław Abramow-Newerly, pisarz, kompozytor, autor tekstów i słuchowisk radiowych, 14 maja skończył 80 lat. Jest autorem takich książek jak "Lwy mojego podwórka", "Pan Zdzich w Kanadzie", "Nawiało nam burzę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chwile chwały Jarosława Abramowa-Newerly'ego

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 12:55
Pisarz, dramaturg, kompozytor, tekściarz, autor słuchowisk radiowych, a także dziennikarz był gościem audycji.
rozwiń zwiń